Кожна третя дівчина з ВІЛ не знає, як говорити про свій статус: Презентація нового українського дослідження

Важливі висновки щодо стигматизованої групи жінок

06.01.2021

Згідно з результатами першого в Україні дослідження потреб дівчат з ВІЛ віком 14-18 років, кожна четверта дівчина потребує психологічної та соціальної підтримки для корекції ставлення до свого ВІЛ-статусу. Рідні, здебільшого похилого віку, забороняють дівчатам говорити про свій статус друзям та оточуючим, обмежують їхнє коло спілкування. 

Дослідження є унікальним для нашої країни, оскільки воно організовано та проведено спільнотою жінок, які живуть з ВІЛ, серед дівчат, які живуть з ВІЛ, — ділиться деталями Ксенія Скринник, координаторка ініціативи AHF «Дівчата діють» в Україні.

Дослідження ініціювала фундація АнтиСНІД в Україні (AHF Ukraine), а провела благодійна організація «Позитивні жінки». Дослідження організовано у рамках розвитку в Україні ініціативи AHF «Дівчата діють», яка стартувала у 2019 році. Мета ініціативи — мотивація дівчат та молодих жінок для підтримки одна одної у різних життєвих ситуаціях та розвиток лідерських навичок у них.

За результатами дослідження:

• кожна третя дівчина з ВІЛ прагне здобути навички розкриття ВІЛ-статусу та дізнатися про те, як знайти своє місце в житті;

• найважливішими складовими щастя дівчата вважать наявність добрих друзів (68%), дружньої родини (60%) та здоров’я (54%);

• кожна четверта дівчина потребує психологічної та соціальної підтримки для корекції ставлення до свого ВІЛ-статусу. Рідні, здебільшого похилого віку, забороняють дівчатам говорити про свій статус друзям та оточуючим, обмежують їхнє коло спілкування;

• лише половина опитаних дівчат почувається захищеною щодо свого здоров’я (48%);

• 24 із 56 дівчат, що мали досвід сексуальних стосунків, опинялись у ситуації, коли була відсутня активна згода на секс.

«Ми, AHF Ukraine, ініціювали це дослідження, щоб зрозуміти, чого саме прагнуть дівчата з ВІЛ в Україні, які навички вони хочуть розвивати, про що вони мріють. Минуло понад 30 років з початку епідемії ВІЛ, але рівень стигми до людей з ВІЛ все ще неприйнятно високий. Нас цікавило чи ВІЛ впливає на дівчат, чи є це перешкодою для особистого розвитку, впевненості у своїх силах, реалізації права бути щасливою, — розповіла Ярослава Лопатіна Голова Представництва AHF Ukraine. – Дослідження збагатило нас інформацією для створення потужної спільноти дівчат, які будуть відстоювати свої права, підтримувати одна одну та допомагати іншим реалізовувати свій потенціал».

Відповіді молодих ВІЛ-позитивних дівчат підкреслили потребу у підтримці дорослих жінок, які можуть допомогти дівчатам адаптуватися у житті і показати перспективи повноцінного життя з ВІЛ. Повний звіт по результатам дослідження можна знайти за посиланням.

У 2020 році AHF Ukraine ініціює створення спільноти дівчат, які будуть реалізовувати «Дівчата діють» в Україні.