Lifelong Learning: Навіщо вам вчитися все життя

Про новітні тенденції в освіті

14.03.2019

На Заході стрімко змінюється не тільки підхід до навчання, але й саме розуміння освіти, і ці процеси поступово приходять також в Україну. Основні тенденції, які сьогодні на слуху, – Blended learning (змішане навчання), Lifelong learning (безперервне навчання) та University of the Third Age (U3A або університети третього віку). Розповідає про ці тенденції Дмитро Костюк, піарник ГО Prometheus.

Змішане навчання

Blended learning, або змішане навчання,це поєднання традиційної освіти з онлайн-освітою та самостійним навчанням. Простий приклад: коли студенти частину лекцій дивляться в інтернеті у зручний для них час, а практичні вправи проходять в університеті під наглядом викладачів.

Навіщо потрібно змішувати? Справа в тому, що лекції не надто ефективний інструмент навчання. Згідно дослідження, опублікованого в журналі PNAS, студенти, що слухають звичайні лекції на 55% частіше провалюють екзамени, на відміну від тих студентів, які приймали участь в обговоренні вивченого матеріалу. Тому важливим моментом в навчанні є саме інтерактивний процес.

Але постає інше питання: як в рамках лекції залучити до обговорення усіх студентів, та ще щоб час залишився? І тут на допомогу приходить онлайн-освіта. Експерименти Massachusetts Institute of Technology зі змішаним навчанням продемонстрували зростання навчальних результатів студентів на 35%. Правильно побудовані онлайн-курси повинні містити не тільки цікаве відео але й тести, які потрібно пройти після перегляду. Закріплення матеріалу за допомогою тестів – це один з найефективніших інструментів самонавчання.

Отже Західні університети активно використовують онлайн-освіту, а в Україні такий комплексний підхід до навчального процесу тільки налагоджуються. Наприклад, курси від Prometheus використовують чотири університети: НТУУ «КПІ», УКУ, НУ «Львівська політехніка» та ЛНУ імені Івана Франка.

Безперервне навчання

Одне з визначень поняття Lifelong learning – «постійне, добровільне та мотивоване навчання». Реалії сьогодення такі, що знання, отримані нами в університеті, застарівають ще до того, як ми отримаємо диплом. Тому самоосвіта виходить на перший план. IT-спеціалісти першими відчули потребу в самоосвіті та постійному самовдосконаленні. Тому ми знаємо багато історій про видатних програмістів-самоучок.

Чимало студентів Prometheus використовують нашу платформу для отримання професійних знань, або самоосвіти. Наприклад, Віра Прохира, колишня піарниця, а сьогодні боєць ЗСУ, проходить онлайнові курси у вільний час задля самовдосконалення. Єліна Нестеренко у свої 52 роки змінила професію з журналіста на веб-дизайнера, пройшовши курси «Основи Web UI розробки».

Університет третього віку

University of the Third Age  міжнародний рух, який має на меті освічувати людей пенсійного віку. У різних країнах використовується різний підхід до цієї задачі, але ідея одна – допомогти людям у віці 55+ отримати сучасні знання. В Україні теж є кілька закладів даного типу, наприклад, відділення PUET в Полтаві, університет ім. Альфреда Нобеля в Дніпрі, ціла низка державних закладів в Києві та інші.

Навчання в «третьому віці» не є чимось неможливим чи надприродним, наприклад один наш 82-річний студент закінчив та отримав сертифікати більше ніж по 10-ти курсах. А загалом маємо більше ніж 4 200 студентів віком 65+. І це ми знаємо тільки про тих, хто вказав свій вік.

Навчання – це зміна світогляду

Освіта це не просто набір знань, якими ви користуєтесь для заробляння грошей. Сьогодні освічена людина – це особа, яка краще розуміє оточуючі процеси. Такі курси, як «Навчаймось вчитись», «Дизайн-мислення» або «Критичне мислення» – це must have для сучасної людини. Вони надають змогу зробити крок за межі власного розуму. Маємо гарний приклад, коли молода мама, пройшовши курс критичного мислення переоцінила своє ставлення до щеплення та почала вакцинувати свою дитину.

Освіта не повинна бути якимсь застарілим шматком цеглини, навпаки, має відповідати викликам сучасності. Маємо проблему цькування дітей в закладах освіти? Будь ласка, проходьте курс з «Антибулінгу». Ви вчитель і хочете не стояти на місці? Вам на курси «Підвищення кваліфікації вчителів».

Вчись постійно, вчись самостійно або станеш динозавром – це і є сучасний підхід до освіти.

— Читайте також: Study on the Go: 7 додатків із лекціями та курсами