Машина часу: 7 історичних романів

Белетристика у хорошому сенсі слова

04.02.2019

Про історичну белетристику багато сперечаються: для одних читачів вона недостатньо вірна першоджерелам, для інших — занадто прив’язана до реальних подій та персонажів. Німецький письменник Моріц-Готліб Сафір зцього приводу казав: «Історія — це роман, у який вірять, роман — це історія, у яку не вірять». У будь-якому разі, зануритись у історичні події, про які автори розповідають захоплююче, — значить прожити ціле життя поруч з героями, видатними особистостями, звичайними людьми у незвичайних обставинах.

Крути 1918

Костянтин Тур-Коновалов, «Клуб сімейного дозвілля»

 

Екранізація цього роману ось-ось з’явиться в українських кінотеатрах, присвячений фільм 100-літтю бою під Крутами. Цей бій відбувся між 4-тисячним підрозділом більшовицьких сил та 4 сотнями київських курсантів та козаків «Вільного козацтва».  У романі — історія двох братів Андрія та Олекси. Обоє вони кохають одну дівчину, обоє опиняються серед тих, хто боронитиме Україну під Крутами. Але як склалася б доля молодих оборонців, якби хтось не передавав важливої інформації більшовикам? Якби в Києві не почалося третє більшовистське повстання, через яке підкріплення армії УНР до Крут не прийшло? Хтозна. Під Крутами оборонці української державності виконали наказ командування і зупинили стрімкий наступ ворога. Ця затримка ворога дала змогу українській делегації укласти Берестейський мирний договір, який врятував молоду українську державність. То ж пам’ятаймо, що Крути — це не поразка, це героїчна самопожертва.

Сеньйор Ніколо

Юрій Косач, «А-Ба-Ба-Га-Ла-Ма-Га»

Природа може й відпочиває на дітях геніїв, проте на племінниках — ні. Принаймні, не в цьому випадку, бо Юрій Косач — небіж Лесі Українки (Лариси Косач-Квітки). Талант та життєвий досвід — ось що робить Косача неймовірним оповідачем, адже в еміграції цьому прозаїку, драматургу, поету довелося бути будівельником і маляром, вантажником і лісорубом, друкарем і офісним працівником; він чистив вікна висотних будівель, водив баржі в Каліфорнії, був золотошукачем на Алясці. Про що ж розповідають історичні повісті та оповідання цієї збірки? Про українську історію, про її витоки, золоту добу  ХVII–XVIII століть і романтичне відродження ХІХ століття — аж до українських визвольних змагань 1917–1920 рр. А хто ж цей таємничий «сеньйор Ніколо»? Звісно, єдиний і неповторний Микола Гоголь!

Тигролови

Іван Багряний, «Час майстрів»

Знаєте, що таке Зелений Клин? А де знаходиться Закитайщина? Це історична українська назва території Приамур’я, куди на початку ХХ століття виїхало багато переселенців з України. Тигролови — це родина Сірків, які живуть у тайзі у єдності з природою, заробляючи на життя мисливством, до них потрапляє молодий парубок Григорій Многогрішний, втікач з «потягу смерті», в якому НКВС везло в’язнів до таборів ГУЛАГу. Протистояння Григорія Многогрішного і майора НКВС Медвина — символ боротьби світла і темряви. І в цьому динамічному гостросюжетному романі світло і добро перемагають. Відрізняють це видання чудові ілюстрації Євгена Харука.

Бавдоліно

Умберто Еко, «Фоліо»

Еко можна сміливо назвати найвідомішим і найпопулярнішим письменником Італії останніх пятидесяти років. Його роман «Ім`я рози» зробив з нього зірку світового масштабу. Проте, Еко не просто автор романів, він — історик, філософ, лінгвіст. Як і більшість творів Еко, «Бавдоліно», якого так цінують викладачі філології всього світу, — це одночасно історичний та філософський роман. Він розповідає про пригоди прийомного сина Фрідріха Барбароси, це він і є Бавдоліно, тринадцятирічний селянський хлопчик з Александрії, що в італійському П’ємонті. Бавдоліно потрапляє у абсолютно неймовірні ситуації з реальними історичними персонажами на кшталт імператора Карла Великого. Бавдоліно вирушає на пошуки міфічних земель  Пресвітера Йоана, до Азії, де майже все його життя минає у марних пошуках. Коли ж він повертається, то розуміє, що з «батьківщиною» його майже нічого не пов`язує, то ж повертає на Схід, щоб більше не повертатись.

Вулфголл

Гіларі Мантелл, «Фабула»

Історія пропонує нам такі сюжети, що авторам достатньо лише їх підхопити. А якщо ще й автор талановитий, як-от Гіларі Мантелл, то результат — це Букерівська премія та британська National Book Critics Circle Award. Як вам ідея поринути у пристрасті та інтриги при дворі Генріха VIII? Того самого, що так полюбляв одружуватися, аж дістав анафему від Папи Римського та оголосив себе самого головою нової церкви. Насправді, Генріх відчайдушно бажав мати спадкоємця чоловічої статі, а бажання короля — закон. Томас Кромвель, винахідливий чоловік без роду-племені, біографія якого лягла в основу книги, спочатку став правою рукою головного радника короля — кардинала Уолсі, а потім зайняв його місце, вигадуючи нові способи для короля залишати одних дружин та знаходити інших. Кромвель зрадив свою колишню союзницю Анну Болейн, але запропонована ним принцесса Анна Клевська королю настільки не сподобалася, що Кромвель був звинувачений у зраді та єресі та страчений. Король після цього оженився ще двічі і висловив глибокий сум з приводу втрати свого головного радника. Український переклад ось-ось вийде з друкарні, а поки що можна подивитись його екранізацію — міні-серіал, що отримав «Золотого глобуса».

Нічия триває лише мить

Іцхокас Мерас, «Брайт Букс»

У видавництві «Брайт Букс» це третя книжка з міні-колекції литовських бестселерів. Перша, «Моє ім`я Маріте» — страшна історія зі щасливим (наскільки це взагалі можливо) фіналом про німецьку дівчинку Ренате, яка, тікаючи від голоду у Східній Прусії, опинилась у радянській Литві. Друга книга,  «Сонячні дні», розповідає про поневіряння змішаної родини (батько-литовець, мати-казашка та маленький Мартинукас) під час громадянської війни. А третя книжка — це роман литовського письменника єврейського походження про Вільнюське гетто, в якому одного разу герою книжки довелося зіграти шахову партію, на кону якої були життя дітей.

Підземна залізниця

Колсон Вайтхед, «Book Chef»

Для багатьох рабів з Півдня США ця підземна залізниця була шляхом до свободи або до загибелі за часів Громадянської війни. Темношкіра Кора дізнається про цю залізницю та вирішує втікати, але, виявляється, недостатньо змінити штат, пройшовши через труднощі та небезпеку, аби отримати справжню свободу. Важко здобути право на гідне життя та волю там, де панують лицемірство та обман. Роман, в числі інших нагород, отримав, Пулітцерівську премію у 2017 році.

— Читайте також: Блискуче: 15 книжок, які радять українські науковиці