Табу на природнє: 88% українок приховують місячні

Результати соціологічного опитування

23.04.2018

Компанія Essity, якій належить торгова марка Libresse, ініціювала глобальне дослідження, метою якого було визначити рівень замовчування українським суспільством такого поняття, як менструація. Підсумки виявилися невтішними — українці й українки не готові сприймати це поняття як нормальне й, тим більше, говорити про нього, як про щось звичне.

Згідно з опитуванням, проведеним компанією DigData* на замовлення Essity, 26% українців згодні з тим, що в суспільстві існує табу на обговорення місячних, 40% вважають, що в масовій культурі замовчують тему менструації, ще 22% бажають отримувати більше інформації про жіночий цикл із медіа.

Більше того, замовчування та неготовність відкрито говорити про природнє присутні й у партнерських відносинах: 89% респондентів у парах віддали б перевагу розмові про проблеми у стосунках, аніж про місячні партнерки. При цьому 32% чоловіків зізналися, що ніколи і ні з ким не обговорювали тему жіночих циклів, а 66% чоловіків погоджуються із тим, що мають бути більш підготованими до розмови про менструацію зі своїми дітьми.

І справді, відкрита розмова про прояви тілесності та сексуальності може запобігти появі багатьох психологічних проблем. Більше ніж 30% українців згодні із тим, що замовчування теми місячних негативно впливає на самооцінку молодих дівчат. Так, згідно з результатами дослідження, 67% респонденток у віці до 17 років відповіли, що вважають за необхідне приховувати місячні. 56% дівчат-підлітків почуваються комфортніше у ситуації, коли вони мають публічно перевдягатися (наприклад, готуючись до спортивних занять), ніж коли потрібно обговорити питання менструації з учителькою.

Завдає клопоту жінкам і необхідність приховувати той факт, що саме зараз відбувається менструація — 88% опитаних жінок зізналися, що приховують місячні, вживаючи різних заходів:

  • 68% — відмовлялися від світлого одягу,
  • 58% — виходили до вбиральні із сумкою,
  • 50% — ховали засоби гігієни,
  • 42% — відмовлялися від будь-якої фізичної активності,
  • 16% — не виходили на роботу.

Ці цифри вражають, коли виявляється, що абсолютна більшість жінок в Україні згодні із тим, що любов до власного тіла — запорука щасливого життя (81%), а 43% українок сприймають місячні як ознаку здоров’я та жіночності.

Чому ж тоді зізнатись «у мене місячні» — досі так нелегко? Велика кількість стереотипів, якими оточена тема жіночого циклу та передменструального синдрому, зокрема уявлення про емоційно нестабільну та капризну жінку під час «цих днів», глибоко вкорінилися у свідомості українців — 45% чоловіків погодилися із цим.

На жаль, неготовність вивести проблему у площину дискусії та нездатність вільно говорити про абсолютно природні процеси може призводити до викривленого сприйняття себе жінками, відчуття сорому за цілком нормальні прояви жіночності, неприйняття своєї природи та, як наслідок, зниження самооцінки.

Для побудови здорового суспільства, у якому кожен його член має право голосу та почувається вільним жити без упередженого ставлення через свої природні прояви, необхідно позбутися кліше про «ці критичні дні» і зрозуміти, що говорити про те фізіологію та здоров’я не соромно.

______________

*Опитування за методом online interviewing на основі респондентської онлайн-панелі компанії DigData було проведене у березні 2018 року. В опитуванні взяли участь 1011 жителів міст України із усіх її регіонів віком від 13 до 50 років. 52% від загальної кількості респондентів — жінки, 48% — чоловіки.

— Читайте також: Sex Hurts: Чому жінкам болить під час статевого акту