На реальних подіях: ТОП-7 важливих документальних фільмів

Рекомендації кінопродюсерки Євгенії Крігсхайм

23.11.2020

Євгенія Крігсхайм — продюсерка, директорка фестивалю документального кіно Kharkiv MeetDocs Eastern Ukrainian Film Festival

Я знаю, що любов до неігрового жанру починає рости поступово. І я вірю в те, що кожний може виховати її в собі, даючи собі шанс почати зі стрічок, які викликають багато різних емоцій і які виявляться не менш гостросюжетними, аніж ігрові. Різниця тільки в тому, що в одних розгортається правдива історія, а в інших її грають актори.

Мені, як програмерці позаконкурсного огляду нашого фестивалю Kharkiv MeetDocs EUFF, протягом року доводиться дивитися незлічену кількість документального кіно. Але у пам’яті завжди залишаються найяскравіші моменти, які виникають при перегляді тієї чи іншої стрічки. Якщо мене розбудити посеред ночі і запитати, що я можу порекомендувати тут і зараз, мені на думку одразу спадуть стрічки, про які йдеться нижче. Майже всі ці фільми ми показували на нашому фестивалі Kharkiv MeetDocs у різні роки, інші можна подивитись на стрімінгових платформах або VoD.

 

Американська фабрика

США / 2019 / реж. Стівен Богнар та Джулія Рейхерт

Зараз весь світ спостерігає за виставою, який розгортається на тлі американських президентських виборів. Багато було сказано про демократію, лобізм та мрію, але дуже добре ці чесноти можна побачити у фільмі “Американська фабрика”, який можна з будь-якого куточку світу та в будь-який час подивитися на стрімінговій платформі Netflix.

Події починаються ще у 2015 році. В американському містечку в штаті Оґайо закрився завод General Motors. Майже все місто залишається без роботи і засобів для існування. Китайський мільярдер інвестує в індустрію, відкриваючи завод з вироблення автоскла Фуайо, даруючи тим самим надію і роботу 2000 американських робітників. Але коли на допомогу приїжджають китайські менеджери та фахівці, постає конфлікт високих технологій Китаю, ненормованого робочого часу та низького рівня охорони праці та здоров’я із американською низькою кваліфікацією, профсоюзним тиском та нерозумінням зі сторони американського робочого класу.

Відзначає цей фільм те, що серед продюсерів — подружжя Мішель та Барак Обама, а сам фільм отримав премію Оскар в 2019 році.

The Jinx (Таємниці мільярдера: життя та смерті Роберта Дарста)

США / 2015 / Ендрю Джарекі

Ще один бік американської державної системи розкриває міні-серіал від HBO The Jinx (Таємниці мільярдера: життя та смерті Роберта Дарста) / 6 х 43 хв. / США / 2015 / Ендрю Джарекі. Це справжній трилер із елементами архівного матеріалу, який поступово підводить глядача до кульмінаційного моменту. Цікавинкою став той факт, що режисер Ендрю Джарекі, який свого часу зняв ігровий фільм за мотивами кейса Роберта Дарста із Райаном Гослінгом та Кірстен Данст у головних ролях, отримав схвальний відгук від самого Роберта Дарста, за яким прийшла пропозиція зняти реальну історію про нього, з тим, щоб виправдатись перед громадськістю. Але чи дізнаємося ми правду? В документалістиці це дуже часто непередбачуваний момент і іноді остаточний сюжет набуває обрисів тільки  під час монтажу. Тож раджу дивитися цю історію дуже уважно.

Члена впливової нью-йоркської династії та спадкоємця багатомільйонної імперії звинувачують у жорстокому вбивстві сусіда. Після винесення виправдання Роберта Алана Дарста, відповідальним за злочин роблять його спільника. Але це не єдиний «дивний випадок» у житті мільярдера. В далекому 1982-му за дуже таємничих обставин зникла його дружина, а його подругу було знайшли вбитою у власному будинку. Чи причетний Роберт Дарст до цих злочинів? Режисер Ендрю Джарекі заглядає в найпотаємніші куточки душі головного героя.

«В променях сонця»

Чехія, Росія, Україна, Латвія / реж. Віталій Манський

Фільм всесвітньо відомого режисера-документаліста із українським корінням Віталія Манського «В променях сонця» / 90 хв. / Чехія, Росія, Україна, Латвія / реж. Віталій Манський не тільки гостросюжетний, а  ще й має дуже цікаву історію створення. На перетині 90-х та нульових Віталій Манський знімає фільм про нового російського президента (архівний матеріал якого він використав у фільмі «Свідки Путіна»), за що заслуговує довіру правлячої верхівки Північної Кореї. Його запрошують створити фільм-пропаганду щасливої північнокорейської сім’ї на прикладі восьмирічної школярки Зін Мі із Пхеньяну, яка готується вступити до лав Дитячого союзу (аналогу піонерської організації). Здавалося б, все в цьому фільмі підпорядковується сценарію, написаному корейською владою, якби не камера режисера, яка продовжує знімати після чергового дублю незаплановані сцени. Цей фільм досягає зворотного, антипропагандистського ефекту. Влада Північної Кореї звинуватила режисера та, дізнавшись про викривальний характер фільму, почала боротися з її показами по всьому світу дипломатичними засобами. Обидва фільми, а також ще багато гарної документалістики можна подивитися на платформі artdoc.media

1968 mm

Німеччина, Франція, Англія, Італія / реж. Джеррі Ротвел, Фелікс Крігсхайм, Стафано Строккі

1968 рік був роком Празької весни та студентських протестів у Парижі та Мехіко, роком антивоєнних демонстрацій у Чикаго та наступу тетів на В‘єтнам, роком сексуальної революції та піднесення феміністичного руху. До 50-річчя подій, що відбувалися по всьому світі в далекому 1968 році, документалісти створили трисерійний фільм, який здебільшого складався з дуже рідкісного архівного матеріалу. По всьому світі було зібрано багато часів приватної плівки, яка зафіксувала найважливіші події 68 року. Майже 50 років ці плівки 8 мм формату зберігались в неоцифрованому вигляді, допоки Джеррі Ротвелл, Фелікс Крігсхайм та Стефано Строккі не зробили дуже динамічну та захоплюючу баладу, зібравши історії від північноамериканського континенту через Європу і аж до далеких куточків Азії. 1968mm оглядає потрясіння, рухи протесту та драматичні моменти цього насиченого подіями року.

Головна роль

2016 / Україна / реж. Сергій Буковський

Стиль легендарного українського документаліста Сергія Буковського знайомий багатьом його шанувальникам, але із особливо зворушливої, дуже особистої сторони він розкривається саме в фільмі про маму режисера, відому радянську актрису Ніну Антонову. Балансування поміж зйомками в кіно та роллю дружини кінорежисера та мами — це життя Антонової як воно є. Це сповідь про шлях сильної жінки та талановитої актриси, про стосунки між матір’ю і вже дорослим сином, про пам’ять, про зміну епох та цінностей в майже інтимному діалозі сина-кінорежисера та мами – в минулому виконавиці головних ролей. Постає питання — а яка роль для неї була завжди найголовнішою?

Для Сами

2019 / Великобританія, Сирія / реж. Ваад-аль-Катіб, Едвард Воттс

«Для Сами» — це інтимна й епічна подорож до жіночого досвіду війни. Сповнений любові лист молодої матері до своєї дочки, фільм розповідає про життя Ваад аль-Катеб через п’ять років повстання в Алеппо, у Сирії, коли вона закохується, виходить заміж і народжує Саму, у той час як навколо неї розгортається руйнівний конфлікт.

Її камера знімає неймовірні історії про втрати, сміх і виживання, коли Ваад бореться з неможливим вибором — втікати чи ні, щоб захистити життя своєї дочки, коли від’їзд означає відмову від боротьби за свободу, заради якої вона вже так багато чим пожертвувала.

Фільм було номіновано 77 разів, в тому числі на премії Оскар, BAFTA та Еммі. Він пройшов шлях найвідомішими фестивалями як-то американський фестиваль у Теллурайді, британський у Шеффілді, канадський Hot Docs, амстердамський IDFA, Каннський кінофестиваль тощо. Всього стрічка отримала 57 нагород.

Брати по зброї

2019 / Україна / реж. Сергій Лисенко, Мирослав Гай

Українська стрічка Брати по зброї / 60 хв. / 2019 / Україна / реж. Сергій Лисенко, Мирослав Гай показує не менш жахливі події тепер вже в українських реаліях – російсько-українську війну на Сході країни. Короткі історії, зібрані трьома волонтерами, які вже декілька років поспіль їздять по всій лінії фронту з гуманітарним вантажем. Життя українських бійців “на нулі”, розмови з мешканцями “сірої зони”, бої, жарти, похорони, дорожні пригоди та обстріли – це все складається в єдину мандрівку до іншого світу, світу війни.

Нам так полюбився цей фільм, що ми вирішили цього року повторити його показ в рамках нашого фестивалю на харківському телеканалі Simon. До кінця року фільм буде показано для широкої глядацької аудиторії із повторами, слідкуйте за програмою телеканалу.