Наука у мистецтві: Як зацікавити дітей астрофізикою

Розповідає кандидат фізико-математичних наук Дар'я Добричева

25.02.2019

10 березня у IZONE відбудеться цікава подія, яка об’єднає науку та мистецтво — «Science After Dark: театр тіней та наукова лекція про світло«. Шоу продемонструють актори театру тіней Verba Shadow, а лекцію проведе кандидат фізико-математичних наук, науковий співробітник Головної астрономії обсерваторії Дар’я Добричева. Редакція WoMo запитала у науковиці, що саме драйвить її в астрофізиці та попросила дати кілька порад щодо того, як можна зацікавити дітей точними науками.

Як я прийшла у професію

Моя історія про те, як я потрапила у професію, з когорти «А, чому б ні!» З дитинства я захоплювалась науково-популярними передачами про космос, всесвіт і мучилась питанням «Що там далі за зірками і далі, і далі, і далі?..” Пошук відповіді на це питання привів мене до моєї професії. Але я не одразу вибрала астрономію. В університеті я навчалась на спеціальності вчитель інформатики. Мені пощастило — під час мого навчання в Чернігівському педагогічному університеті відкрився науково-популярний центр з астрономії, де проводилось багато цікавих лекцій. Ці лекції та дослідження, які я почала робити, надихнули мене займатися астрофізикою професійно.

Чим конкретно я займаюся

Сьогодні одним з моїх проектів є дослідження морфології (типу) галактик з залученням методів машинного навчання. У сучасному світі машину намагаються навчити всьому: грати в шахи, водити транспортні засоби і навіть робити операції та багато чого іншого. Все це допомагає зробити наше життя комфортнішим. Астрономи теж використовують машинне навчання. Наприклад, я працюю зі Слоанівським цифровим оглядом неба, телескоп якого стоїть в Нью-Мексико, США. Він сканує небо, кожної ночі зберігаючи 200 гігабайтів інформації. Всі дані з цього огляду доступні в інтернеті для подальшого аналізу. Моя робота полягає в створенні каталогів галактик, тобто з усіх зісканованих телескопом об’єктів, я вибираю лише галактики. Маючи такий каталог, можна досліджувати оточення галактик, їх еволюцію, а отже і структуру всесвіту. Переглянути всі дані щодо галактик самотужки неможливо, тому ми знаходимо параметри, за якими можна навчити машину класифікувати, наприклад, кольори, маси і т.д. Після того, як ми навчили машину визначати тип галактик, можна досліджувати їх еволюцію.

Що мене драйвить в астрофізиці

Найбільше драйвить найскладніше! Кожного дня я вивчаю і вчуся чогось нового. Кожного дня, якщо можна так сказати, «прокачую» мозок. Для моєї роботи потрібно вміти програмувати, тому щодня я намагаюсь дивитись нові курси з програмування і застосовувати знання на практиці. Ще я обожнюю «науковий-туризм», тобто їздити на наукові конференції та школи, де можна познайомитись і обмінятись досвідом з науковцями з усього світу. Ці подорожі розкривають очі на багато питань не тільки про космос але і про нашу планету.  

Як зацікавити дітей

Якщо ви живете в маленькому місті чи селі, вам пощастило тим, що вночі ви можете побачити чисте небо, без засвітлення. Ставте питання собі і дитині «Що там на небі?», «Що таке зорі?», «Що таке сузір’я?», «Що таке галактика?» і пробуйте на них відповідати разом. На деякі з цих питань ви можете знайти відповідь на YouTube каналах:

  • «Цікава Наука»,
  • «Science In UA»,
  • «toBeUkrainian».

Там ви дізнаєтесь з чого складається всесвіт, що знаходиться всередині чорної діри, чому ми бачимо лише один бік Місяця та багато іншого. Ще раджу чудові передачі та книги американського астрофізика, популяризатора науки, письменника Ніла Деграсса Тайсона.

Якщо ви живете у великому місті, у вас є великий вибір ходіть в музей науки і техніки «Експериментаніум», планетарій, повірте, це не нудно! 

А, ще раджу: читайте, якомога більше. Це розвиває пам’ять і уяву не тільки дитини, але і вашу. Отже, до вашої уваги книги та журнали:

  • Український науково-популярний журнал КУНШТ.
  • Білл Брайсон, «Коротка історія майже всього на світі. Від динозаврів і до космосу».
  • Юваль Ной Харарі, «Людина розумна. Історія людства від минулого до майбутнього», «Homo Deus. Людина божественна. За лаштунками майбутнього».

Знайдіть науку у мистецтві. Ми створили унікальний формат, щоб це довести: виступ театру тіней поєднається з інтерактивною лекцією про світло та наше сприйняття кольору. Так ви не лише приємно проведете час, а й дізнаєтеся більше про те, що бачите щодня.

Читайте також: Профориентиры: Чем занимается Product Manager