Не бійтеся: Що важливо знати жінкам про ЕКЗ

Експерти розвінчують міфи щодо штучного запліднення

04.12.2018

За останніми даними щорічно в Україні проводиться 15-18 тис. процедур ЕКЗ*, тобто приблизно 357 процедур на 1 млн населення. Тоді як в країнах Європи та Північної Америки, цей же показник дорівнює 1,5-2 тис. на 1 млн населення. Таку різницю пов’язують з браком інформації в українському суспільстві та серед самих лікарів, а також поширеності міфів та стереотипів навколо штучного запліднення. Саме тому й з’явився проект «Почути «Мамо!», головною метою якого є донести українцям, що завдяки сучасним медичним технологіям мрія про народження дитини стає реальністю. Адже за статистикою кожна 5-та українська родина зіштовхується з проблемою зачаття.

Засновником ЕКЗ вважається гінеколог Роберт Едвардс. Перша успішна операція відбулася 25 липня 1978. В результаті в сім’ї Леслі і Джона Браунів з’явилася довгоочікувана дитина — дочка Луїза. До цього Леслі протягом 9 років безуспішно лікувалася від безпліддя, спричиненого непрохідністю маткових труб. До слова, у 2010 році Роберт Едвардс отримав Нобелівську премію з медицини за штучне запліднення.

“В Україні завдяки ЕКЗ лише в 2016 році народилося 7 550 дітей, а загалом — близько 60 000 українців. У світі ж у загальному близько 8 млн дітей народжено за допомогою цього метода. Як кажуть англійці, у кожному першому класі є мінімум одна дитина, яка народилася після ЕКЗ”, — розповів кандидат медичних наук Валерій Зукін.

Проблеми, із якими стикаються жінки перед ЕКЗ

Перша проблема — це страх. Голова Асоціації «Діти будуть» Світлана Дегтярьова зауважила, що коли пара або жінка зіштовхується з проблемою безпліддя, вона відчуває сором. Це почуття ірраціональне і його неможливо пояснити. Через тиск суспільної думки або думки близьких, жінка часто вважає, що не виправдала покладених на неї надій. Єдиний вихід: просто перестати звертати увагу на суспільну думку й прийняти рішення. Якщо рішення вже є, то лишається заручитися підтримкою і діяти.

Також серед проблем, які стримують бездітних пар перед ЕКЗ, експерти виділяють:

  • фінансову неспроможність партнерів,
  • не інформованість про важливість досягнення української репродуктивної медицини,
  • нерозуміння вікових обмежень для лікування (відсоток 40-річних жінок, які звертаються по допомогу, за останні 10 років збільшився з 10% до 20%),
  • етичні та релігійні перешкоди,
  • міфи про значно підвищений ризик народження дитини з вадами розвитку.

«Ефективний репродуктивний вік жінки обмежений, тому час стає вкрай цінним ресурсом. Після двох років безрезультатних спроб отримати дитину природним шляхом, пацієнт може сміливо звертатися до репродуктолога. Українцям варто відповідально ставитися до свого здоров’я та використовувати доступні варіанти лікування, поки шанс ще не втрачено», — відмічає доктор Зукін.

Щодо ризиків народити дитину із вадами розвитку пан Зукін зазначив: «З наукової точки зору ніяких особливих проблем не виявлено. До того ж, зараз з’явилися методи генетичної діагностики і в перспективі генетичні порушення можна буде редагувати».

Реальні історії

Спеціалісти також зауважують, що покращити сприйняття інформації про ЕКЗ можуть реальні історії українок. Саме тому до проекту «Почути «Мамо!» вони долучили двох жінок, які стали матерями завдяки методу штучного запліднення.

Ірина Бурякова не мала дітей більше 12 років і жодне лікування не давало бажаного результату. Але після консультацій з психологом, Ірина нарешті почула від лікарів, що має шанс. На той момент вона розійшлася зі своїм партнером і вирішила скористатися програмою донорства. Завагітніти їй вдалося вже після першої процедури ЕКЗ. Жінка зізнається, що мала проблеми і зі здоров’ям і з протіканням вагітності. На жаль, з двох пересаджених ембріонів, одна дитина загинула. Та врешті-решт Ірина стала мамою і тепер з донькою Васелиною вони щасливі і чудово себе почувають.

Оксана Красюк дуже хотіла стати мамою, тому, як сама зізнається, “танком йшла до своєї цілі”. Народити їй вдалося лише після третьої спроби. Жінка розповідає, що найскладніше було психологічно. Зі здоров’ям, на щастя, проблем не мала. Зараз вони з чоловіком щасливі батьки і навіть задумуються про народження другої дитини.

___________________

*Екстракорпоральне запліднення (ЕКЗ) – допоміжна репродуктивна технологія, яка найчастіше використовується у випадку безпліддя. В англійській мові позначається абревіатурою IVF (in vitro fertilization).

Підготувала Катерина Савенко

— Читайте також: ЭКО: Дорожная карта для тех, кто собирается стать родителями