Новий закон України: П’ять років тюрми за сексуальне насилля над неповнолітніми

Про що йдеться у законі щодо захисту дітей від сексуальних зловживань та сексуальної експлуатації

15.03.2018

Наприкінці січня 2018 року у США колишнього лікаря національної збірної США з гімнастики Ларрі Наасара засудили до 175 років в’язниці за розбещення неповнолітніх спортсменок. В Україні з 14 березня 2018 року природні або неприродні статеві зносини з особою, яка не досягла шістнадцятирічного віку, вчинені повнолітньою особою, караються обмеженням волі на строк до 5 років або позбавленням волі на той самий строк. Отже, основна ідея прийнятого законопроекту — встановлення чіткого мінімального віку статевого повноліття, а не підвищення терміну покарання за розбещення чи статеві зносини із неповнолітніми.

Депутати Верховної Ради прийняли проект Закону «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо захисту дітей від сексуальних зловживань та сексуальної експлуатації» №2016 у другому читанні. Ініціатором законопроекту стала депутатка Ірина Луценко. До колективу авторів увійшла, серед інших, і Катерина Левченко — голова ГО «Ла Страда — Україна» та урядовий уповноважений з питань гендерної політики.

Раніше закон називався «Статеві зносини з особою, яка не досягла статевої зрілості». Досягнення статевої зрілості втановлювала судово-медична експертиза. Експертиза враховувала лише фізіологічну зрілість дитини, але не враховувала психологічну.

«Ключова ідея – встановлення віку статевого повноліття, іноді його ще називають віком згоди. Після того, як законопроект вступить в силу, віком статевого повноліття в Україні стане 16 років. Будь-які дії сексуального характеру з боку повнолітнього до тих, хто не досяг 16 років, кваліфікуються як кримінальний злочин — незалежно від того, чи дав неповнолітній/неповнолітня згоду на таку поведінку,» — повідомила на своїй сторінці у мережі Facebook Ірина Луценко.

Верховна Рада прийняла в другому читанні та в цілому законопроект №2016 про внесення змін до Кримінального кодексу щодо…

Опубліковано Іриною Луценко Середа, 14 березня 2018 р.

Відтепер наявність згоди дитини, яка не досягла 16 років, жодним чином не звільняє від притягнення до відповідальності повнолітнього, якою би «статево зрілою» не видавалась потерпіла особа, наприклад 15-річна дівчина. Нова редакція ст. 155 Кримінального кодексу України передбачає за такі дії обмеження волі строком до 5 років або позбавлення волі на той самий строк. Якщо ж такі дії щодо дитини вчинено членами сім’ї або особою, на яку покладено обов’язки із виховання потерпілого або піклування про нього, або якщо вони спричинили безплідність чи інші тяжкі наслідки, то винні будуть покарані шляхом позбавлення волі на строк від 5 до 8 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років або без такого.

Статтю 302 ККУ також викладено у новій редакції: «Створення або утримання місць розпусти, а також звідництво для розпусти та аналогічні дії, вчинені з метою наживи або особою, раніше судимою за цей злочин, або організованою групою із залученням малолітньої особи караються позбавленням волі на строк від 5 до 10 років.»

Новий закон коментує Марина Легенька,  директорка департаменту правової та соціальної допомоги  ГО «Ла Страда-Україна»:

Протягом більше ніж 9 років на розгляд ВРУ вносилися законопроекти метою яких було приведення національного законодавства у відповідність міжнародних стандартів, зокрема Конвенції Ради Європи про захист дітей від сексуальної експлуатації та сексуального насильства, Так, наприклад, встановити чіткий вік дозволу вступу дитини у статеві зносини.
І основна ідея прийнятого законопроекту як раз і є — встановлення чіткого мінімального віку статевого повноліття. Після того, як законопроект набуде чинності, будь-які дії сексуального характеру щодо дітей, які не досягли 16 років, будуть кримінально караними, незалежно від того, чи давала дитина згоду на статевий контакт.

Закріплення такого віку дозволить захистити більшу кількість дітей від небажаних сексуальних контактів у ранньому віці, і в той же час встановити чіткі межі сексуальних зносин з особами, які не досягли 16 років. Адже сьогодні судово-медична експертиза, яка встановлює статеву зрілість, оцінює виключно фізичну спроможність особи вступати у статеві зносини, жодним чином не вивчаючи психологічну готовність молодої людини до вступу у статеві зносини. Разом з тим, з метою недопущення криміналізації дій самих дітей, які вступають між собой у статеві стосунки, вводиться спеціальний суб’єкт – повнолітня особа, а отже до відповідальності може бути притягнута особа, яка досягла 18 років. Окрім того законопроектом посилюється відповідальність осіб, за вчинення насильницького задоволення статевої пристрасті неприродним способом відносно неповнолітнього або неповнолітньої у вигляді позбавлення волі на строк від 7 до 12 років.

Отримати консультацію, щодо захисту прав дитини Ви можете на Національній дитячій «гарячій лінії» за телефонами 0800 500 225 та 116111 з мобільних. Безкоштовно. Анонімно. Конфіденційно.

Фото: кадр із фільму «You Were Never Really Here»

— Читайте також: WoMo-книга: #ЯНеБоюсьСказати