Олександр Черкас: «Сучасним дітям не важливі оцінки, їм головне отримати знання і цікаво провести час»

25-річний вчитель про інноваційні педагогічні підходи, сучасних школярів та дружбу з учнями

18.09.2018

У свої 25 років вчитель інформатики, української мови і літератури Олександр Черкас увійшов у 10 фіналістів премії Global Teacher Prize Ukraine* 2018. Варто зауважити, що хоча премія і нова, цього року організатори отримали майже 2 000 заявок на участь. Тож ми вирішили детальніше поспілкуватися з Олександром про викладацькі методики, його підхід до дітей та нові форми викладання.

Сьогодні чоловіки в педагогічному колективі велика рідкість, тим більше вашого віку. Чому обрали саме цю професію?

Це була моя мрія з дитинства. Ще навчаючись в школі, робив все для того, аби стати вчителем. В сім’ї всі були проти, коли я сказав, що хочу навчатися на вчителя. Мама відмовляла через низьку зарплату. Але я вперто забрав документи після 9 класу і повіз до педагогічного коледжу. Лише потім повідомив батькам. Друзі часто запитують: «Навіщо воно тобі?». Але я взагалі не уявляю себе в іншій професії. Працювати до школи пішов ще студентом у 19 років. Спочатку викладав англійську мову. А за шість років моєї діяльності вже змінив три школи. Я так думаю, що не скрізь поки готові сприймати мою методологію предметів.

Питання, яке цікавить багатьох і давно? Як взагалі донести дитині, що навчатися — це цікаво?

Спочатку треба розказати, навіщо їм взагалі вивчати цей предмет, де вони зможуть застосувати ці знання у житті. Якщо пояснити навіщо — то діти вчитимуть.

Зараз діти активно цікавляться гаджетами, тому програмування для них — це must. А от як щодо літератури, чи маєте якісь методи для зацікавлення школярів книгою?

Зараз мої учні навіть починають читати оригінали текстів, а не скорочені варіанти — і це мене дуже тішить та заспокоює. У мене середня школа і вони вже усвідомлено розуміють, що їм скоро здавати ЗНО, а це потужний стимул читати українську літературу. Щоб зацікавити інколи доводиться придумувати якісь цікаві підходи, буває я їм сам читаю або просто цитую якісь найцікавіші моменти — і в учнів виникає інтерес до твору. До майже кожного прочитаного тексту ми пишемо есе або навіть робимо буктрейлер. Відповідно, щоб взяти участь у зйомці, учень має добре знати сюжет і якісь цікаві факти з книги. На позакласне читання ми організовуємо зустрічі з сучасними письменниками, після яких, діти часто читають їх книги. А при вивченні складних творів ми ділимося на групи і читаємо частинами, а потім обговорюємо на уроках.

— Читайте також: 10 книг, які підлітки хочуть бачити у шкільній програмі з літератури

Розкажіть детальніше про свою методику «Мандруючи, навчаймося».

Колись мені захотілося поїхати з класом до Львова. Ми з колегою зібрали 20 учнів і вирушили в дорогу. У Львові організували для школярів квест. Тоді саме активно обговорювали проблему львівського сміття, яке возили до Києва. Тому ми теж збирали сміття й привезли його з собою. Подібні поїздки ми організовуємо кожні канікули: їздимо країною, ходимо до місцевих музеїв, вивчаємо біографії письменників, з містами знайомимося і таким чином бачимо реалії сьогодення.

 

Уроки в прямому ефірі — це як і для чого?

Є діти, які дуже не люблять ходити зранку до школи. Їм цікавіше відкрити інстаграм і подивитися, що ж відбувається на уроці. А потім ввечері вони можуть мені по скайпу читати вірші напам’ять або скидати в соціальних мережах свої твори. Знімають це все теж учні. Звісно, після такого онлайн-відвідування уроку в учня все одно в журналі стоїть «н», але ж є головне — знання.

Всі звикли до того, що є чітко прописана програма, а в університетах досі вчать писати конспекти уроків. Ви ж проводите інтегровані заняття, як вдається такі методи погоджувати з дирекцією школи?

Керівництво підтримує інновації і в принципі їм цікаво, що ж буде далі. Звісно, вони відвідують уроки, спостерігають. дають поради. Я все слухаю, але все одно роблю по-своєму (сміється). Дітям мої підходи подобаються, і це дає результат.

Як вдається поєднати інформатику з мовою чи літературою?

На уроках мови я їм даю такі завдання, які поєднуються з інформатикою. На інформатиці ми вчимося створювати презентації, блоги, сайти тощо. А на уроках мови чи літератури вони отримують завдання, вдома виконують і тоді презентують. Тобто завдання з мови чи літератури вони просто виконують у тій формі, яку нещодавно вивчали на інформатиці.

Ваша участь у Global Teacher Prize Ukraine це ваша ініціатива чи учнів?

Учнів. Вони подали мою кандидатуру на конкурс, змусили заповнити заявку і активно голосують. Я відразу не хотів, оскільки вважаю, що в Україні багато більш гідних досвідчених педагогів. Але потім зрозумів, що серед молоді теж потрібно пропагувати цю професію. Моя мета у конкурсі сказати: «Якщо молодь хоче працювати з дітьми — то вона не повинна зважати на низьку оплату, а має йти і творити добро» (сміється). Для мене цей конкурс — це новий досвід, знайомства, емоції перш за все. До того ж, оскільки конкурс новий, дуже приємно бути частинкою чогось нового і крутого.

Як ви вважаєте, ваш вік впливає на ставлення учнів до вас?

На мою думку, старші і досвідченіші колеги часто мають застарілі методи виховання, тому й учні їх не люблять, бояться. А от молодь, інколи, взагалі на одній хвилі з дітьми. Саме оцей кайф допомагає вчителю відчути себе другом. Зі мною у них страху немає і це дає більше можливостей для вивчення предметів. У нас взагалі творчий безлад на уроках, ми можемо творити майже все, що завгодно. У колег, наприклад, всі діти мають сидіти на місцях за партами. А в мене такого немає, хто де хоче, там і знаходиться.

Яким має бути сьогодні вчитель? Які якості є необхідними, аби стати авторитетом для дітей?

Він повинен бути закоханим у свій предмет, любити дітей, бути толерантним, мега терплячим, стресостійким і готовим до будь-яких вибриків. Адже сучасне покоління таке, що передбачити їх неможливо. Сучасним дітям не важливі оцінки, їм головне — отримати знання і цікаво провести час.

Вела бесіду Катерина Савенко

Фото з приватного архіву Олександра Черкаса

__________

*Global Teacher Prize Ukraine (в Україні премія проводиться другий рік) – Нобелівська премія для вчителів, яку проводить в Україні ГС «Освіторія». Її цьогорічний девіз – «За кожною успішною людиною стоїть учитель». Ім’я переможця, якого обере експертне журі премії, оголосять 7 жовтня. Він отримає 250 000 грн, поїздку в Дубай на Global Education and Skills Forum 2019 та 1 рік безкоштовного навчання від «Освіторії». А хто з 10 кандидатів переможе в народному голосуванні цього року та отримає поїздку «Освітній десант» – ви можете обрати прямо зараз за посиланням

— Читайте также: Татьяна Калиниченко: «Вокруг меня аккумулируются люди, которым интересно заниматься своим делом»