Онлайн-ресурси про статеве виховання для батьків та вчителів

28.02.2024

Сексуальна освіта дітей та підлітків сьогодні актуальна як ніколи. Адже дані UNICEF невтішні: Україна лідирує в Європі за кількістю ВІЛ-інфікованих, середній вік початку статевого життя для хлопців складає 14,4 роки, для дівчат — 15,1. Дедалі більше неповнолітніх стають матерями. Попри це в українських школах сексосвіта досі не є частиною програми, а батьки часто бояться першими розпочати розмову про статеве виховання зі своїми дітьми. 

Читайте також: Топ-6 серіалів для підлітків, які допомагають дорослішати

Щоб допомогти дорослим розібратися у темі статевого виховання своїх дітей чи учнів і попіклуватися про їхнє здоров’я, психологиня «Фонду Маша» за напрямком сексосвіти Олександра Бєлєніннік зібрала підбірку корисних електронних ресурсів. Вони допоможуть зрозуміти, як почати розмову на тему статевого виховання з дітьми чи підлітками, про що говорити і як це робити.

Курс «Сексуальна освіта» на Prometheus

Онлайн-курс «Сексуальна освіта» на платформі Prometheus піднімає теми сексуальності, безпеки, згоди на секс, ВІЛ/СНІД, контрацепції та інші. Підійде підліткам, які починають цікавитися темою сексуальності, безпечних стосунків, а також батькам та освітянам, які хочуть налагодити довірливі відносини з дітьми та вчитися вільно й відкритого говорити на тему сексосвіти.

— Рекомендую батькам самостійно опанувати цей курс, перш ніж давати його своїм дітям. Так ви зможете вільно обговорювати питання, що можуть виникнути в підлітків після перегляду лекцій. Тривалість курсу 10 годин, але проходити можна дистанційно й у зручний для вас час, — говорить Олександра Бєлєніннік. 

Читайте також: Реформування сексуальної освіти у школах: на що чекати

«Кіко та рука» від українського фонду «Благополуччя дітей»

Фонд розробив однойменну книжку та мультфільм для дітей від 3 років. У ньому пояснюють правила безпечних та небезпечних дотиків. Ці матеріали стануть у нагоді батькам та вихователям у дитячих садочках. Головна мета: запобігти сексуальному насильству над дітьми.

— Під час читання або перегляду «Кіко та рука» батькам, вихователям чи вихователькам варто обговорити правила «спідньої білизни» (інтимні частини тіла мають бути під спідньою білизною), доречних дотиків, обіймів, вміння сказати «ні» та необхідність звертатися по допомогу до безпечних дорослих, — зазначає психологиня.

Брошура «Сексуальне виховання дітей» від UNICEF

На сайті Дитячого фонду ООН UNICEF ви можете завантажити та переглянути файл «Сексуальне виховання дітей». Він буде корисним для батьків і підлітків від 12 до 18 років. 

— У брошурі можна знайти відповіді на запитання про сексуальність, етапи психосексуального розвитку, коли починати сексуальне виховання та які теми розглядати в якому віці, як говорити з дітьми про статеві відносини, — зазначає Олександра Бєлєніннік. — У матеріалі від UNICEF батьки знайдуть важливі поради щодо того, як їм будувати діалог із дітьми, та які питання порушувати в розмові про сексуальне виховання.  

YouTube-проєкт «М-канал» від UNICEF

— Це канал про менструацію, ПМС, правила менструальної гігієни, спорт під час менструації. Він допомагає розвінчати міфи щодо менструації та зменшити стигматизацію навколо цієї теми, — каже Олександра Бєлєніннік. — На каналі розміщенні короткі та прості для сприйняття відео, які корисні як дівчатам та хлопцям, так і батькам. У роликах знімаються відомі гості та експерти (психолог, гінеколог). 

Інформаційно-освітні ресурси від Stop Sexting Ukraine

Громадська організація Stop Sexting Ukraine готує ресурси про безпеку в інтернеті для батьків, освітян та підлітків. Вони розміщені на різних платформах: YouTube, Instagram, ТікТок, Facebook

— На сторінках Stop Sexting є відповіді на запитання щодо булінгу в інтернеті, поведінки в соцмережах, шантажу оголеними фото чи перегляду порно, онлайн-ігор. Зокрема, рекомендую звернути увагу на ютуб-канал організації. Там є вебінари для освітян і батьків, подкаст про захист дітей від онлайн-ризиків «Хороших батьків не блокують», мультфільм про безпеку дітей онлайн «Хаппі та її суперсила», — радить психологиня. 

Читайте також: Статеве виховання у школах: у МОН зробили дві різні заяви

Окрім того, Олександра Бєлєніннік рекомендує стежити за такими сторінками в Instagram:

Довідка:

«Фонд Маша» разом зі студією онлайн-освіти EdEra та Фондом Олени Пінчук активно займаються темою сексуальної освіти та поширенням її в суспільстві. Минулого року відбувся відкритий діалог щодо стратегії реформування сексуальної освіти в Україн за участі міністра освіти Оксена Лісового. В результаті розпочалося створення програми реформування сексуальної освіти в школах і формування експертної групи, яка працюватиме над її втіленням. 

Ви можете підтримати нашу діяльність, задонативши комфортну суму за посиланням тут