Статеве виховання у школах: у МОН зробили дві різні заяви

12.05.2023

Міністерство освіти і науки України надало дві різні відповіді на петицію про впровадження обов’язкового статевого виховання в українську освітню систему.

Про це повідомляє експертний ресурс “Гендер в деталях”.

Зазначимо, що автори петиції закликали запровадити обовʼязковий курс статевого виховання, базований на культурі згоди, у початковій освіті, середній школі, а також у вищих і професійно-технічних закладах освіти.

Читайте також: Цьогоріч понад 28 тисяч студентів перевели з контракту на бюджет — МОН

На це керівник Директорату дошкільної, шкільної, позашкільної та інклюзивної освіти Олег Єресько відповів, що рішення шукати не потрібно.

“Відповідно до чинних Державних стандартів загальної середньої освіти теми статевого виховання включені в зміст обов’язкових навчальних предметів “Я досліджую світ” (1 – 4 класи), “Основи здоров’я”, “Здоров’я, безпека та добробут” (5 – 9 класи), “Біологія” (8 – 11 класи)”, – заявив він.

За його словами, після закінчення 2-го класу діти можуть протидіяти проявам тиску, неповаги та приниження щодо себе, зокрема відсторонюватись від неприйнятних дотиків з боку інших людей, повідомляти про це дорослих, яким довіряють.

Читайте також: Рейтинг найкращих вишів України 2023 року

“В Україні статеве виховання інтегровано у систему загальної середньої освіти та здійснюється через зміст освіти й систему виховної роботи. Для ефективної реалізації програм статевого виховання необхідною є підготовка педагогів, розроблення сучасних навчальних і методичних матеріалів. Також важливою є інформаційна підтримка на рівні громад, ЗМІ, суспільства в цілому”, – додав Єресько.

Комунікаційниця “Гендеру в деталях” Альона Грузіна проаналізувала типові програми предмета “Я досліджую світ” і зазначає, що у 1–2 класі він містить інформацію про природу, навчає гігієнічних навичок та реакції на небезпечні ситуації на вулиці. Однак теми про інтимні зони, “правила трусиків” чи сексуальне насильство на вулиці або вдома у програмі немає.

“Це недопрацювання МОН є критичним, адже педофіли залишаються безкарними саме тому, що користуються незнанням дітей про інтимні зони, атмосферою страху і сорому, яка оповиває сексуальну сферу. До того часто сексуальні злочини проти дітей коять їхні родичі чи знайомі, тому тема сексуальної безпеки має проговорюватися з найранішого віку, ще з дитячого садочка, щоб діти знали, до кого звернутися”, – пояснили в “Гендер в деталях”.

Читайте також: Інтерактивно-ігровий посібник для підлітків: в Україні створили чатбот, який навчить гендерної грамотності

Водночас є й інша відповідь – від міністра освіти Оксена Лісового. Він зауважив, що сьогодні МОН розробляє проєкт державного стандарту для профільного рівня загальної середньої освіти. Відтак передбачається впровадження окремого курсу статевого виховання, який враховуватиме досвід європейських країн із впровадження програм статевого виховання.

Авторки петиції, керівниця “Гендер в деталях” Тамара Злобіна та голова громадської організації “Політична дія жінок” Ірина Тишко, вважають обидві відповіді МОН незадовільними.

Читайте також: Профільна освіта: як не втратити покоління?

За їхніми словами, Міністерство не проаналізувало своїх підходів, не помітило їхньої проблемності й не визнало системних помилок, які призвели до створення соціальної обстановки, яка сприяє скоєнню сексуальних злочинів неповнолітніми та молоддю.

“Українське суспільство вперше за 30 років демонструє єдність у позиції щодо критичної необхідності запровадження статевого виховання від дитячого садочка до університетів, бо мова йде про безпеку. В Україні є достатньо потенціалу і напрацювань для того, щоб адекватне статеве виховання і сексуальна освіта стали реальними вже найближчим часом. Громадянське суспільство уже докладає до цього всіх зусиль. Справа за МОН”, – підсумували вони.