Порада психолога: топ-9 книг, які можуть допомогти підліткам краще зрозуміти себе

10.09.2023

Підлітковий вік — це час великих змін, коли хлопці та дівчата намагаються зрозуміти себе, навколишній світ і місце у ньому. Читання книг може допомогти в цьому непростому процесі. Психолог проєкту «Смілива» від «Фонду Маша» Ілія Єлісей Касторних підібрав твори, які корисно буде прочитати підліткам.

Читати корисно у будь-якому віці, бо література не лише розважає, а ще й навчає. А коли ти дитина чи підліток, то у книжці можеш знайти те, про що соромишся запитати, або тобі важко сформулювати запит.

Читання допомагає підліткам:

  • розширювати кругозір і дізнатися про різні культури, звичаї та ідеї;
  • розвивати критичне мислення і вміння аналізувати інформацію;
  • висловлювати свої емоції та почуття;
  • знаходити підтримку та розуміння в схожих на себе героїв.

Психолог проєкту «Смілива» від «Фонду Маша» Ілія Єлісей Касторних знає, які книги можуть допомогти підлітку в пізнанні світу й себе.

Читайте також: Що почитати у вересні: ТОП-6 книжкових новинок із захоплюючим сюжетом

«Хто ти такий?», Артем Чех

Ця книга пропонує підліткам роздуми про власну ідентичність, самооцінку та стосунки з іншими людьми. Вона стимулює до самопізнання та розвитку особистості.

«Який чудесний світ новий!», Олдос Гакслі

Книга, що пояснює ідею залежності від суспільства та її наслідки, культуру споживання та залежності, до чого це призводить, наскільки важливо будувати власну систему цінностей та знаходити в світі своє місце.

«Похвала глупоті», Еразм Роттердамський

Відповідь на «Утопію» Мора від його товариша. Чудова робота, яка розкриває розуміння вікової психології, соціуму та людської природи в цілому, також корисна для підліткового формування.

«Ігри, в які грають люди, люди, які грають в ігри», Ерік Берн

Психологічна література, розуміння конфліктології та побудови стосунків у суспільстві. Книга складна, для тих підлітків, які цікавляться подібними темами й хочуть краще розуміти себе та людей.

Читайте також: Як прожити неймовірне життя, на яке ви заслуговуєте? Публікуємо уривок із книги в якій ви точно знайдете відповідь!

«Людина в пошуках справжнього сенсу. Психолог у концтаборі», Віктор Франкл

Психолог, який написав книгу в концтаборі. Неймовірно розширює розуміння сприйняття життя, труднощів, перемог і захисту власних цінностей.

«Переможцю не дістається нічого», Ернест Гемінґвей

Невеликі оповіді, які занурюють в світ чуттєвості, особистісних проблем та переживань. Описи повсякдненності та переживання труднощів персонажами розвивають творче мислення, емпатичність та дають можливість більше зрозуміти особливості світу дорослих.

«Іліада» та «Одіссея», Гомер

Класичні епоси про героїчні пригоди та важливі життєві уроки. Образ героїзму, міфічність подій дають можливість зануритись в світ фантазій, а також вчать аналізу і критичному мисленню підлітка.

«Цитадель», Антуан де Сент-Екзюпері

Погляд на життя через призму відповідального існування і природи речей та людей. Про те, як керувати колективом, будувати сімейні стосунки, як пізнати себе.

«Утопія», Томас Мор

Апогей юнацького максималізму, бажання створити ідеальний світ, доформувати розуміння ідеального соціуму, щоб інтуїтивно почати його критикувати. Сприяє розвитку критичного мислення.

Читайте також: Натяки, інтриги і розслідування: добірка трилерів і детективів від Vivat

Про проєкт

«Смілива» — це програма для дівчат-підлітків від «Фонду Маша». Мета проєкту — навчити дітей давати відсіч фізичному та психологічному насильству. Тому він охоплює курс із самозахисту та групові сесії з психологом. Навчання для дівчат безкоштовне. Підтримати проєкт і допомогти дівчатам-підліткам давати відсіч насильству можна тут. А заповнити анкету на участь — тут.