Пригнічені: 11 ознак пасивних агресорів

Головна особливість пасивних агресорів — пригнічення гніву. І практично все це відбувається несвідомо! Просто в дитинстві їхньому гніву не було місця, їхній гнів не приймали, його забороняли грубо та агресивно або «з великої любові», викликаючи провину за будь-який прояв злості. Вони часто чули, що «чемні діти такого не роблять», а мама, тато, дідусь, бабуся, вчителі чи інші важливі для дитини дорослі демонстрували свєю мімікою та поведінкою, що люблять і приймають вони тільки слухняних, спокійних, добрих, безвідмовних, розважливих дітей, а не розбишак і забіяк. А гнів — це одна з базових емоцій, яка мусить мати якийсь вихід. Ось він і знаходить такі витончені, інфантильні і часом навіть підступні способи виходу. Страждають від цього і ті, хто так проявляє свій гнів і ті, на кого така форма гніву спрямована.

Риси пасивного агресора:

  • вони не говорять «ні» та «не хочу» прямо;
  • вони саботують і прокрастинують;
  • вони уникають прямої конфронтації та бояться відкритих конфліктів;
  • вони схильні підлаштовуватись під інших і змінювати точку зору залежно від ситуації;
  • вони не зізнаються, що насправді відчувають і люблять грати в мовчанку;
  • вони маніпулюють і провокують інших на гнів;
  • вони роблять гидоту та обговорюють інших за спиною;
  • вони критикують і засуджують;
  • вони вміють жартувати з іронією та сарказмом;
  • вони перекладають відповідальність і мають звичку звинувачувати інших людей, обставини чи погоду;
  • вони часто хворіють, страждають головними болями і навіть можуть зламати ногу чи руку, тільки б не сказати прямо про те, що у відпустку з вами в цю країну вони їхати зараз не хочуть.

Що робити тим, хто впізнав у собі пасивного агресора чи помітив якісь його окремі риси:

1. Визнати, що це відбувається саме з вами, й усвідомити, що на це у вас були цілком поважні причини

Для того, щоб маленька дитина вижила, ій потрібно не тільки, щоб за нею доглядали, але і щоб її приймали та любили. Це одна з базових потреб людини. І ви робили все те, що було у ваших силах за тих обставин, в яких ви росли для того, щоб вижити і почувати себе приналежним і значимим.

2. Повірити в те, що гнів — це природна емоція, без якої складно вижити і жити

Віднайти в собі цю енергію гніву, силу гніву, дати їй дозвіл проявлятись і навіть часом вибухати. Коли ви віднайдете свій гнів, то станеться так, що перший час ви будете вибухати часто. І це нормально, адже уявіть собі, скільки пригніченого гніву за роки там назбиралось! Вчіться не лякатись цього і не звинувачувати себе чи інших! Прийміть відповідальність за свій гнів і за те, що він робить із вами і як він впливає на оточуючих.

Страх, провина, сором — це вірні супутники гніву. Власне, вони колись вас так довго і надійно захищали, а також будуть продовжувати оберігати вас від надто сильних та грубих проявів гніву, тих гнівних спалахів і агресивних дій, які можуть руйнувати вас чи інших людей — подякуйте їм за це!

3. Вчіться керувати своїм гнівом

І проявляти свідомо рівно стільки гніву, скільки можете витримати, так щоб ваші страх і вина після прояву гніву «не їли» вас взагалі. Починайте з маленьких кроків: дозвольте собі проявити краплю відкритого гніву та відчуйте радість від того, що в вас є жива енергія, яку він дає і ви відкрито вмієте сказати «стоп!» чомусь у вашому житті, що не приносить вам зараз радість чи робить вам шкоду. Привласніть цю радість і право на гнів собі. Насолодіться ними. [traqli_related]

Боротьба за людей: які рішення працюють у 2026 році

8 липня 2026 року в Києві HR Wisdom Summit 2026 об’єднає HRD, CEO та керівників компаній для обговорення найгостріших викликів ринку праці. Учасники говоритимуть про утримання талантів, адаптацію ветеранів, нові моделі управління командами та розвиток навичок, необхідних бізнесу вже сьогодні.

4. Знайдіть у вашому оточенні тих людей, які приймають вас і ваш гнів

Тих, хто не звинувачуватиме вас за ваш гнів і «не розвалиться» сам від вашого гніву. Тих, хто здатен справитись зі своїм гнівом і контейнерувати ваш гнів, навіть найсильніший його прояв. Тих, з ким ви хочете зберегти стосунки і заради яких ви готові опанувати свій гнів. Це будуть ваші безпечні люди. Це можуть бути ваші «обрані» батьки, друзі, родичі, психотерапевт чи навіть уявна група підтримки. Тільки пам’ятайте, що стосунки з гнівом наші заклались таким чином в живому контакті, тому власне в живому контакті їх найкраще і корегувати.

5. Знайте про те, що існує багато різних способів, щоб налагодити стосунки зі своїм гнівом

Важливо захотіти ці стосунки змінити і знайти ті способи, які будуть найефективнішими власне для вас.

— Читайте также: Быт заел: Какие психологические проблемы мы компенсируем едой