Переваги поразок: Як обернути помилки собі на користь

29 августа, 2019
Young beautiful woman is looking through the window and drinking coffee in the morning

Юлія Орлова, генеральна директорка видавництва Vivat 

Ми всі дуже любимо історії успіху: визнання, гроші, інші атрибути – це все вабить. І так хочеться закрити очі на те, що пліч-о-пліч з перемогами йдуть поразки. Проте, часто саме вони допомагають нам краще зрозуміти самих себе та свій шлях.

На початку вересня у видавництві Vivat виходить книга відомого французького філософа Шарля Пепена “Перевага поразок”. Інколи трапляється так, що саме поразки та промахи змушують нас наблизитися до мети та омріяної перемоги – як би парадоксально це не звучало. Шарль Пепен на прикладі багатьох відомих та успішних людей – Стіва Джобса, Джоан Роулінг, Чарльза Дарвіна, Вінстона Черчілля та інших, — доводить, що поразка – не вирок, з неї можна винести багато уроків, які тільки наблизять до омріяного успіху. Серед відомих українців також є багато прикладів, які підтверджують цю тезу.

Ольга Руднєва, виконавча директорка Фонду Олени Пінчук, згадує історію, яка стала поворотною у її кар’єрі.

“З Женею ми ніколи не були друзями. Я просто хотіла, щоб він жив. Бігала по лікарнях, чекала рішення під дверима кабінетів. Женю ніхто не хотів оперувати. На те було багато причин: ВІЛ-статус, гепатит, відсутність грошей і впливових родичів. Єдиною людиною, яка боролася за його життя, була його мама. Іноді мені здавалося, що все, що я роблю для Жені, я роблю насправді для неї.

Вже після того, як ми знайшли гроші, умовили лікарів, зібрали команду, перед самою операцією я сиділа з Женею в довгому лікарняному коридорі без світла: він важко дихав, а я дивилася на його опухлі ноги. Тоді він пообіцяв мені, що якщо все вийде, то ніколи більше не повернеться до наркотиків. «Я хочу жити,» – сказав він на видиху. Це переконало мене в тому, що все, що ми робимо, того варте.

Нескінченна операція. Серце, яке не хотіло знову стартувати. Лікар, який зняв рукавички, порізався, але все-таки довів справу до кінця. Десятки інтерв’ю, маленьке відкриття в процесі операції, шанс на життя не тільки для Жені, але і тисяч пацієнтів з подібним діагнозом. Наче, все вдалося.

Та через рік мені зателефонувала його сестра: «Женя помер. Перед смертю просив у тебе вибачення. Він не зміг дотримати слова». Я стояла на одеському пустирі, вітер тріпав моє волосся, і мені здавалося, що обірвалось життя не Жені – моє власне. Здавалося, що все, абсолютно все, було дарма.

Мій колишній чоловік в той вечір сказав мені, що я егоїстка, що смішно злитися на людину, яка хвора, що наркотики були його вибором, а порятунок – моїм вибором. І ніхто нікому нічого не винен. Я відпустила. Женя навчив мене відпускати. Дозволяти людям робити власний вибір. Ще більше цінувати кожне життя. Не шкодувати про зроблене.

Це можна було б назвати найбільшою менеджерської помилкою: проектом порятунку життя людини, яка навіть не прийшла сама просити про порятунок. Завданням, з яким впоралися всі лікарі, ризикуючи життям, але не впорався той, заради кого це все робилося.

Та це стало найважливішим моментом для мене. Точкою, в якій я зрозуміла, про що ця робота насправді, моментом, коли я усвідомила, що зможу займатися благодійністю. Що зможу жити далі, знову допомагати тим, хто просить про допомогу, не чекати нічого натомість і не проходити повз тих, кому потрібна. Ця історія могла б стати епілогом, а стала новим епіграфом. Іноді мені здається, що саме після неї, після цієї невдалої боротьби за одне життя, все по-справжньому почалося.”

Особисто мені здається, що поразки дають можливість глибше зрозуміти себе та торкнутися суті: себе, події, своїх прагнень. Поразки та невдачі – великий ресурс, яким можна користуватися. Але як саме?

Коуч Ольга Ларіна підтверджує, що з помилками варто вміти працювати – тоді вони не будуть таким “злом”, яким їх вважають люди. Бо поразка чи невдача – лише додаткова інформація, факт, а оцінювальні судження можуть їх зробити справді фатальними. То як працювати з помилками?

“Багато з тих людей, які вчилися в радянській та пострадянській школі, стикалися з наступною ситуацію: нам червоною пастою закреслювали слова в диктанті не тому, що ми робили граматичні помилки, а тому, що ми їх самі вчасно виправили, отже наша власна робота над помилками вважалася “маркою”. Мені здається, ця аналогія вдала – ми мислимо так і в дорослому житті: ми не любимо помилки, тому що вони наче псують життя, яке має бути ідеальним. Так от насправді помилки не роблять життя “марким”. і не важливо, про що йдеться – це не може бути неправильно, брудно. І найголовніше – не прийде вчитель з червоною ручкою та не перекреслить все: немає в житті такого вчителя. Тому важливо розуміти:

а) ви можете робити скільки завгодно помилок;
б) ви можете робити скільки завгодно виправлень;
в) ви можете почати скільки завгодно зошитів – можете викинути старий та розпочати новий. До речі, можете не викинути, а спалити: у вас незліченна кількість нових чистих зошитів попереду.

Насправді, помилки в контексті, якому нас вчили в школі, – граматична помилка чи то неправильний результат розв’язання математичного прикладу, – в реальному житті працюють інакше. Тут кожна помилка – це досвід. І коли ви дивитесь з цього боку на внутрішні задачі, цілі, результати, то починаєте інакше поводитися: приймати досвід, дозволяти емоційно реагувати і знаходити в собі сили рухатися далі.

Не виходить щось? Відкладіть – на день, тиждень, місяць, і потім поверніться до справи. Не хочете повертатися? Знайдіть сміливість зізнатися, що ви не хочете цього робити – все. Дуже важливо дозволяти собі проживати різний досвід: це не математичний приклад, де умови вже дано – картинка складається по ходу, тож досвід не має бути тільки позитивним. Та й позитивний досвід вчить далеко не всьому: це перемоги, які допомагають ствердитися. Проте, якби в житті не було негативного досвіду, сліз, прощань, ми б всі багато чого не вміли. Одного разу, так, як би пафосно це не звучало, ви подивитеся назад і зрозумієте, як багато вам цей досвід дав: інколи люди навіть не можуть реалізувати весь свій потенціал без певних подій, які суспільство вважає поразками. Проте, “еліксир протидії” в чому? Сприйняти подію як факт і думати над тим, що з цією новою вводною далі робити.”

Ольга говорить, що в часи потрясіння, ми маємо прожити три важливі стадії, щоб правильно пропрацювати поразку чи помилку.

“Так, ви буде стикатися з болем, запереченнями, невдачами, це все вас дуже засмучуватеме. Та коли ми говоримо про складні емоційні стани, ми маємо пройти три стадії:

  • усвідомлення – почуттів та емоцій;
  • прийняття їх;
  • вибір.

За цією схемою ми рухаємось вперед, дозволяючи собі помилки та емоції щодо них. Від оцінок ми йдемо до усвідомлення того, що це – досвід, який здатний багато чому навчити: такий досвід розвиває мене, робить мене глибше”.

Ольга говорить, що однією з найбільш важливих технік в коучингу особистої ефективності є планування того, що ви робитимете, якщо щось піде не так. Не дарма філософи минулого казали: “Наважитися – означає наважитися на поразку”.

У своїй книзі Шарль Пепен на прикладах та цікавих історіях розповідає про те, як варто працювати зі своїми поразками. “Наші поразки — це здобич, а інколи навіть і справжній скарб. Треба наражати себе на ризик життя, щоб знайти цей скарб, а потім розділити його з людьми, щоб зрозуміти його ціну.”

— Читайте також: Справжні митці не голодують: Думки й поради з книжки Джеффа Гоїнса