Військовий облік для жінок: пояснення юриста Міноборони

05 сентября, 2022

Раніше Міноборони розробило і передало до Верховної Ради пропозиції змін до Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» щодо добровільності постановки на військовий облік жінок. Юрист з відомства пояснив, як тепер братимуть жінок на облік.

Заступниця міністра оборони України Ганна Маляр МО каже, що на сьогодні немає гострої потреби суттєво збільшувати кількість жінок на військовому обліку. Разом із тим, для Збройних Сил залишається потреба в спеціальностях та фахівцях медицини, радіотехніки, харчових технологій.

До кінця року жінок, які не стали на облік, не штрафуватимуть, пояснив юрист Міноборони Володимир Смілка в інтерв’ю «Суспільному».

«Виданий минулого року наказ Міноборони №313 значно розширив список професій, з якими жінки мають ставати на військовий облік. Проте до нього внесли зміни, і нині в ньому лишилося 14 спеціальностей. Утім, взяття на військовий облік – це не мобілізація», – зауважив юрист.

Він також зазначив, що на військовозобов’язаних жінок розповсюджуються ті ж самі обмеження, що й на чоловіків. Зокрема, вони також не зможуть виїздити за кордон під час воєнного стану.

«Це продиктовано гендерною рівністю. Оскільки ми наближаємося до стандартів НАТО, ми йдемо до них не тільки в зброї, але й у військовому обліку. Він однаковий як для жінок, так і для чоловіків», – пояснив Смілка.

Для військового обліку жінкам потрібно надати такі ж документи, що й чоловікам: паспорт, ідентифікаційний код, свідоцтва про шлюб і народження дітей, диплом і довідка з місця роботи із зазначенням спеціальності.

«Кожна жінка, яка закінчує навчальний заклад за відповідною спеціальністю, здобула якийсь фах. За цим фахом, якщо він передбачений в наказі, вона зобов’язана з’явитися в територіальний центр комплектування для взяття на облік. Якщо жінка працює за таким фахом, але не має відповідної освіти, роботодавець також може направляти її на військовий облік», – говорить Смілка.

За словами юриста, наразі Міноборони вивчає, чи потрібно робити окремий облік для жінок і як організувати медкомісію.