Поняття вигорання тісно пов’язане насамперед з емоційним виснаженням, вперше його застосував американський психолог Герберт Фрейденберг у 1974 році. Багато людей пов’язує цей стан із професійним вигоранням, проте не варто забувати, що часто вигорання починається саме вдома, спровоковане різними чинниками:
- недосипання,
- погані родинні стосунки,
- тривалий стрес,
- незбалансоване харчування,
- погані звички.
Чи можна запобігти вигоранню?

Не тільки можна, але й потрібно. Вигорання — це також порушення балансу між «віддавати» та «отримувати», коли віддаєте значно більше, ніж отримуєте. Воно схоже на малий заряд батареї, яку лише потрібно підзарядити, і все запрацює, як новеньке.
Відома психологиня Джін Сегал, авторка багатьох книжок із психології, дає нам «путівник», який допомагає зрозуміти, що ви на шляху до вигорання:
- кожен день ви відчуваєте як поганий день;
- турбота про роботу чи домашні справи завдають вам клопоту та здаються марними;
- ви весь час виснажені;
- більшу частину свого дня ви проводите над виконанням завдань, які здаються вам важкими або нудними та непотрібними;
- ви відчуваєте, що все, що ви робите, не цінують.
Отже, помітивши у себе ці ознаки, треба почати працювати, щоб уникнути пастки вигорання. Насамперед треба постійно поповнювати свій запас енергії. Якісний, вчасний та правильний відпочинок — одна з головних умов попередження постійної втоми, яка призводить до вигорання. Прості рекомендації допоможуть запобігти розвиткові вигорання:
- щоденні прогулянки на свіжому повітрі, щонайменше годину на день;
- збалансоване харчування;
- повноцінний сон;
- відпочинок, перш ніж відчуєте перші симптоми втоми;
- вчасно звертайтесь до лікаря, щоб не переплутати вигорання із серйозними хворобами;
- знайдіть хобі, яке принесе вам задоволення та підніме настрій;
- за змоги зверніть увагу та чинники, які викликають хронічний стрес, та використовуйте методи роботи з ними (нормалізація родинних стосунків, якісна комунікація на роботі, дистанціювання від токсичних людей);
- позбавтесь шкідливих звичок, які руйнують ваше життя;
- робіть короткі перерви під час роботи.
Якщо ви свідомо ставитеся до свого життя, можете вести щоденник, в який наприкінці дня будете вносити показники вашого емоційного стану, оцінюючі його за шкалою від 0 до 10 балів. Занадто низькі показники протягом довгого періоду — це привід замислитися та звернути увагу на рекомендації. Можна також влаштовувати так звані детокс-дні для повного перезавантаження.
Згідно з проведеним мною дослідженням, вигорання частіше виникає у занадто відповідальних людей, які звикли все контролювати, та не навчених делегуванню, тож якщо ви маєте такі якості, потрібно бути більш уважними до розподілу часу на відпочинок та роботу. І пам’ятайте, що не потрібно чекати на його перші симптоми.