Чоловіки, жінки, ті, що сповідують традиційні цінності, і ті, що змінюються з світом, що постійно рухається уперед, — всі ми, що б ми не казали, прагнемо стосунків з іншими: кохання, розуміння, поваги, довіри, партнерства. Іноді нам здається, що чоловіки та жінки розуміють взаємини по-різному. Чи це так? Побачимо у ґендерно-збалансованій добірці з десяти романів.
Ми
Девід Ніколз, «Віват»
Однієї ночі Конні, художниця, сказала Дугласові, біохіміку, з яким була одружена ось вже 25 років про те, що ось їхній син вже збирається до коледжу, покине батьківський дім, а відтак і вона хотіла б піти. Дуглас вирішує врятувати шлюб: він наполягає на мандрівці Європою утрьох. Дуглас у поїздці планує зміцнити свої непрості стосунки з сином, таким несхожим на батька, і змусисти Конні знову закохатись, як у часи їхньої юності. Але все йде зовсім не так: син залишає батьків в Амстердамі і губиться десь у самостійній одісеї по іншій Європі, а Конні на тлі чудових полотен та скульптур, виставлених у найвизначніших музеях, все більше віддаляється від Дугласа у бік свого мистецького покликання. Незважаючи на досить драматичний сюжет, адже кінець кохання, кінець ілюзій — це завжди болісно, у книзі повно гумору, який, можливо, є єдиним засобом проти нестерпного болю розчарувань. Девід Ніколз — успішний британський романіст та автор сценаріїв, багатьом він запамятався завдяки бестселеру «Один день», в екранізації якого зіграла блискуча Енн Гетевей.
Блакитне мереживо долі
Енн Тайлер, книголав
Назвемо цей роман сімейною сагою. Смейні історії часто ховають від нас маленькі і великі особисті трагедії, тому що родинне життя — це іноді терпіння, маніпуляції, непорозуміння, відмова від особистих мрій заради інтересів найближчих людей, які, зазвичай, і не помітять твоєї великої жертви. Три покоління родини Вітшенків з їх секретами, таємницями, спогадами і сімейними легендами, правду про які дехто дізнається запізно, коли вже нікому сказати «пробач» чи «я люблю тебе». Цей роман Енн Тайлер увійшов до короткого списку Букерівської премії 2015 року та став бестселером за версією New York Times.
Наші розставання
Давід Фонкінос, «Нора-Друк»
«Ні без тебе, ні з тобою» — формула, за якою створюються найбільш химерні стосунки кохання. Фріц та Аліса покохали одне одного з першого погляду. Вони ідеальна пара, у них безліч спільного, але вони увесь час сходяться і розходяться. Причини? Батьки, ревнощі, зрада, випадок… Втім, їх кохання живе попри всі розставання. Історія написана одним з найуспішніших сучасних романістів Франції із поетичною ніжністю, глибиною та світлим гумором.
Сімейні узи
Кларісе Ліспектор, «Видавництво Анетти Антоненко»
Зовсім нещодавно українські читачі мали змогу ознайомитися з романом «Час зірки», написаним ні на кого не схожою чаклункою у літературі — однією з найповажніших письменниць сучасності. Збірка «Сімейні узи» — це оповідання про щоденне життя жінок, але буденність — те місце, де приховані найбільші пристрасті і найбільші трагедії.
Самотність простих чисел
Паоло Джордано, «Видавництво Старого Лева»
Про прості числа вам повинні були щось розповідати на уроках математики. Проте, швидше за все, ви про них нічого не запам`ятали, а ось Маттіа, хлопець-герой роману, про них знає усе, він любить математику понад усе на світі. Ще він кохає дівчинку Аліче, таку ж самотню, як і він. Аліче кохає його, але вони залишаються самотніми, як прості числа. Автор Паоло Джордано родом з міста Турина, де сильні літературні традиції (з цим містом пов`язані і той же Барікко. і Еко, і Прімо Леві, і Чезаре Павезе, і багато інших всесвітньо відомих авторів), він став наймолодшим письменником, який отримав премію «Стрега» — найпрестижнішу літературну премію в Італії.
Щоденник Бріджит Джонс
Гелен Філдінг, «Видавництво Старого Лева»
Бріджит Джонс — це вже практично архетип сучасної жінки «за тридцять»: вона незаміжня і дуже хоче змінити своє життя. Новий рік — слушний час для грандіозних обіцянок та планів, отже Бріджит обіцяє сама собі позбавитися звички палити, скинути вагу, уважніше ставитись до фінансів та побудувати зрілі стосунки з відповідальним та надійним чоловіком. Наскільки це нелегко, знає кожна з нас, особливо, коли йдеться про «зрілі стосунки». Саме універсальність проблем, викликів і почуттів Бріджит зробили книжку світовим бестселером.
Спокута
Ієн Мак`юен, «КМ-Букс»
Що може наробити незрілість молодшої сестри, яка бачить очами підлітка відносини старшої сестри з коханим хлопцем? Якщо вона звинувачує хлопця у злочині, а довкола — «традиційні сімейні цінності» Англії 1935 року, то такий вчинок може зламати життя і хлопцеві, і сестрі, і самій тринадцятирічній Брайоні Толліс. Тим часом Друга світова війна руйнує той самий «традиційний» світ, у якому відбуваються події, і змінити, виправити вже нічого не можна. Брайоні залишається лише шукати шляхів для спокути. Автор отримав Букерівську премію за роман «Amsterdam» у 1998 році. Роман «Спокута» у 2001 році був у короткому списку Букера, а його екранізація отримала премію «Оскар».
Співдружність
Енн Петчетт, «Клуб сімейного дозвілля»
Сімейні таємниці мають зазвичай властивість роз`єднувати одних родичів та поєднувати секретним знанням інших. Все почалося з того, що Берт Казенс, батько чотирьох дітей, прийшов на хрестини другої доньки Беверлі Кітінг. Ще до того, як закінчилась вечірка, він не тільки познайомився з Беверлі та поцілував її, він зрозумів, що вона — кохання всього його життя. І двом нічого не лишалося, як залишити чоловіка та дружину, та об’єднати свої життя, а на період літніх канікул — і своїх дітей. Наскільки далекими і ворожими стають одне одному дорослі, ображені зрадою, настільки міцно формують «співдружність» діти, які відчувають себе зайвими у цих «битвах оманутих ілюзій» батьків. І ось одного дня з одним з хлопчиків стається трагедія, про яку діти нічого не розповідають батькам, аж поки вже доросла Френні Кітінг не закохується у одного письменника, а він, почувши від неї історію її родини, не створює бестселлер. Енн Патчетт — талановита письменниця, володарка багатьох літературних премій США, була визнана журналом Times однією зі 100 найвпливовіших людей світу у 2012 році.
Чарівна ти
Чак Поланік «Клуб сімейного дозвілля»
Чак Поланік — це завжди провокація. Цей його роман можна назвати своєрідною пародією на «50 відтінків сірого» — це про секс та споживацтво, які роблять масову культуру тим вульгарним спектаклем жорстокості, яким вона є. Отже, ви дізнаєтеся, що буде, якщо винайти девайс, здатний гарантовано дарувати жінкам незабутнє сексуальне задоволення. Жінка, як сексуальний об`єкт і, одночасно, цільова аудиторія, вона споживає і її споживають — про це гострий і амбітний роман від автора «Бійцівського клубу».
Коли бог був кроликом
Сара Вінман, «Рідна мова»
У дебютному романі Сари Вінман, який отримав безліч позитивних відгуків, історія дорослішання однієї дівчинки. Еллі бачить світ по-своєму, товаришує з дорослими, розмовляє з тваринами, любить брата, який з дитинства знає, про те, що він гей, має подругу, яка зіткнулася з серйозними випробуваннями. А Бог — це прізвисько домашнього улюбленця Еллі, пухнастого кролика. Діти дорослішають, але не втрачають здатності дружити і підтримувати одне одного.