Lost Child: Як допомогти батькам, які переживають втрату дитини під час вагітності чи пологів

12 октября, 2018

Друга неділя жовтня — Всесвітній день дітей, які відійшли від нас під час вагітності чи після народження. Протягом тижня обізнаності (9 — 15 жовтня) батьки, що втратили дітей, та їхні сім’ї і друзі об’єднуються один з одним та іншими людьми по всьому світу, щоб вшанувати пам’ять немовлят, які загинули під час вагітності та невдовзі після народження. Як бути поруч з людьми, які переживають подібну травму, пояснює психолог, травмотерапевт, emdr-спеціаліст Катерина Габрієль.

Працюючи психологом, травмотерапевтом, я, в першу чергу, маю справу із глибинними травмами й втратами. Тема втрати дітей — досить складна та виснажлива. Адже немає найбільшого горя для батьків, ніж смерть дитини. Те, що проживають батьки, напевно, складно зрозуміти і відчути навіть найріднішим людям. Та все ж горе — це закономірний процес, який має обов`язково відбутись, щоб згодом стало легше. І під час переживання складного періоду нашими близькими, ми стикаємось із такою проблемою, як невміння приймати їхнє горе. Дуже часто ми робимо вигляд, що ніхто не помер — ось найвірогідніша стратегія близьких, котрі дізнаються про смерть малюка. І не варто поспішати звинувачувати їх у безсердечності. Це відбувається тому, що ми теж стаємо учасниками горювання і зазвичай просто не знаємо як правильно підтримати. Здається, що безпечніше відсторонитися від горя, аніж наблизитись до нього. А ще до такої поведінки нас спонукають стереотипи про те, що плакати «на людях» не слід, адже сльози часто бентежать оточуючих і виходить, що навіть такий природній процес як плач є ніби забороненим і табуйованим. Отже я хочу пояснити, що варто, а чого не варто робити задля того, аби батьки у смуті відчули підтримку.

Що слід робити

Найсильнішим відчуттям втрати переймається мама ненародженого малюка, тому що саме в неї вже сформувався глибинний зв`язок із дитиною і вона потребує оплакування втрати цього зв`язку. Тому, підтримуючи її ви маєте зробити наступне.

Бути поруч. Інколи, саме найліпше, що ви можете зробити, — просто бути поруч. А мовчання може стати найкращою відповіддю на біль людини.

Дати можливість плакати. Горе кожного — унікальне. Тому тато і мама ненародженого малюка по-різному можуть проживати цей процес. Але якщо ви бачите, що у когось із них є необхідність поплакати, створіть максимально дбайливі умови для цього.

Нові стратегії лідерства: досвід BRAVE1, PR-service, Raiffeisen Bank, ПУМБ та 40 інших провідних топменеджерів та державних діячів.

11 квітня на Business Wisdom Summit зануртесь у світ бізнесу, дізнайтесь, як лідери трансформують індустрії та створюють нові можливості для розвитку та співпраці. Відвідайте захід, щоб отримати реальні поради та інсайти від тих, хто вже досяг успіху.

Забронювати участь

Вислухати. Для жінки, котра переживає втрату, розмови про малюка є необхідними. Слухайте її, допомагайте говорити, не соромтеся її та власних почуттів щодо цього. Обійміть, дозвольте поплакати в вашій присутності стільки, скільки їй це необхідно. Говоріть, що вам шкода, що співчуваєте.

Поговорити про горе. Поговоріть про те, що у горя є… право. Про те, що горе — унікальне і воно може проявлятись так, як вважає за потрібне жінка або чоловік.

Виявляти чуйність і терпимість. Будьте чуйними і терпимими до почуттів. Пам`ятайте, що горю потрібні слова, бо коли горе буде мовчати — серце буде розбитим.

Надати психологічну підтримку. Коли батьки будуть готові, то ви можете разом пошукати психолога. Хорошою ініціативою буде, якщо ви знайдете групи підтримки батьків, котрі проживають таку ж втрату. Якщо віра у Бога — це важлива складова у житті мами або тата, то запитайте, чи це необхідно їй/йому зараз. Сходіть вдвох до церкви, відшукайте місце спокою та розради.

Допомогти по господарству. При нагоді допоможіть із побутовими питаннями, адже досить часто люди, котрі перебувають у стані гострого горя, забувають про фізіологічні потреби (поїсти, поспати, відпочити).

Чого не слід робити

Використовувати «фальшиві розрадники», тобто слова, які спричиняють ще більше болю. Наприклад: «На все воля Божа…», «Напевно, у цієї дитини була б складна доля», «Час лікує», «Та ви ще молоді — у вас ще будуть діти!», «Я прекрасно розумію як ти почуваєшся!». Не кажіть нічого подібного. Ви не знаєте як почувається жінка, яка втратила малюка, якщо ви не маєте такого ж досвіду. Ви не знаєте, чи вона захоче мати дитину в майбутньому. Тому не потрібно фальшиво підтримувати.

Уникати розмов про втрату, знецінювати, занижувати значимість того, що відбувається.

Використовувати загальні фрази, типу: «тримайся», «кріпись», «все буде добре» і т.д.

Намагатися відшукати «позитивні сторони». Наприклад: тепер не треба буде йти в декрет й пропускати навчання/роботу, будеш спокійно спати вночі й т.ін.

Не підбадьорювати, наприклад, фразою «Живи заради інших дітей/батьків/чоловіка/дружини».

Обговорювати ситуацію із сторонніми людьми.

Нав`язувати почуття провини, використовуючи фрази «Ну, ти ж сама сумнівалась, хочеш ти цю дитину чи ні» й т.ін. Пам`ятайте, що батьки, котрі втратили малюка вже дуже сильно любили свою дитину.

Фото: Kamila Schneltser

Читайте також: Разорвать завесу молчания: Гинеколог о выкидыше