Нещодавно ООН оприлюднила звіт, згідно даних якого віртуальних помічників Apple Siri, Microsoft Cortana та Amazon Alexa було визнано сексистськими, передає Thomson Reuters Foundation.
Автори звіту акцентують: популярні цифрові помічники, які комунікують жіночими голосами та визначають свій ґендер як жіночий, посилюють ґендерні стереотипи. Вони кажуть, що «помічниць» запрограмовано бути покірними, ввічливо реагувати на образи, що, у свою чергу, посилює упереджене ставлення до жінок та нормалізує сексуальні домагання. Наприклад, раніше Siri була запрограмована на те, щоб відповідати користувачам, які називають її стервом, наступне: «Я би почервоніла, якби могла».
Один скріншот для прикладу:
Користувач: Як ти готуєш пиріг із курятиною?
Siri: Ви хочете знайти відповідь в Інтернеті за запитом «Як ти готуєш пиріг із курятиною»?
Користувач: Суко, я знаю, як користуватися Гуглом.
Siri: Зроблю вигляд, що я цього не чула.
«Покора Siri перед проявами ґендерно зумовленого насильства і сліпе служіння, яке притаманне багатьом іншим цифровим помічникам, проектується на жінок та є яскравою ілюстрацією ґендерних упереджень, закодованих у технологічні продукти», — йдеться в заяві.
Компанії Apple, Amazon і Microsoft миттєво відреагували на оприлюднені дані. Так, прес-секретарка Microsoft заявила, що компанія дослідила різні варіанти голосового зв’язку із Cortana і виявила, що «жіночий голос найкраще підходить для цифрового помічника».
Голосові помічники швидко стали невід’ємною частиною повсякденного життя багатьох людей, і тепер на них припадає майже п’ята частина всіх пошукових запитів в Інтернеті, йдеться в звіті, в якому стверджується, що вони можуть мати значний культурний вплив. У міру того, як голосові технології проникають у все більшу кількість спільнот по всьому світу, фемінізація цифрових помічників може вплинути на закріплення і поширення гендерних упереджень, вважають дослідники.
Також вони закликають розробників вжити заходів, в тому числі припинити «робити» з цифрових помічників жінок за замовчуванням, а розглянути та дослідити варіанти, які не враховуватимуть ґендерно зумовлених аспектів, щоб не допустити образ і нецензурних виразів за статевою ознакою.
Нагадаємо, що на початку 2019 року команда креативників із агентства Virtue створила перший ґендерно нейтральний цифровий голос для віртуального помічника, щоб уникнути посилення сексистських стереотипів.
Джерело: news.trust.org