Українська музика та наука під час війни: Onuka та науковиця Олена Паренюк записались в американському науково-популярному подкасті 

Олена Паренюк — радіобіологиня, яка вивчає бактерії у зонах відчуження Фукусіми та Чорнобилю. Творчість Нати Жижченко, солістки гурту Onuka, пронизана темою Чорнобилю. Альбом Vidlik є присвятою Чорнобилю, батько Нати був інженером-фізиком та ліквідатором катастрофи, а сама Ната писала дипломну роботу про зону відчуження.

Ната Жижченко поділилася, як війна вплинула на творчість та гурт Onuka

“Коли почалася війна, ми попрощалися зі своїм життям та з майбутнім. Коли ми адаптувалися до ситуації, то зрозуміли, що можемо проводити благодійні концерти. Я відчула, як гурт розквітнув на сцені, бо отримав другий шанс виступити. Кожен концерт був ніби востаннє. Відчувалася енергетика, бо всі викладалися на 100%. Я ніколи не відчувала такої синергії між мною та музикантами”

Крім того, лідерка гурту Onuka зіграла на сопілці й познайомила іноземців з українським фольклорним інструментом. “Ця сопілка – мій головний скарб, який завжди зі мною. І вона була в моєму багажі, коли ми евакуювалися на початку вторгнення. Першим скарбом був мій син, другим – мій пес, третім – ця сопілка”.

Чорнобиль під час війни

“Зона відчуження надихає мене і вгамовує, — ділиться Ната Жижченко. – Мені подобається у ній все. Прип’ять, тіні, цвітіння природи, дивні тварини. Мені подобаються люди, які там працюють. Вони для мене герої. Російська окупація для мене була ніби зґвалтуванням зони відчуження. Я не могла повірити в те, що вся історія, всі наші дослідження були “зґвалтовані” цими нелюдами”.

Олена Паренюк досліджує радіоактивний ґрунт та інші зразки з Чорнобильського саркофагу. Через війну працювати в лабораторії вкрай складно. “Зараз територія зони відчуження під контролем військових. Потрапити туди зараз важко навіть науковцям”. Під час окупації вчені продовжували стежити за тим, що відбувається у саркофазі. Адже різні ланцюгові реакції з радіонуклідами можуть бути дуже небезпечними.

Повний випуск англійською можна прослухати за цим покликанням.

Дізнатися більше про те, як наука допоможе впоратися з впливом війни на довкілля, можна на INSCIENCE CONFERENCE 2023, яка відбудеться 17-18 червня.


INSCIENCE — це організація, яка популяризує науку і доказову медицину та підвищує їхню цінність для суспільства, бізнесу та держави через науково-популярні проєкти. INSCIENCE проводить конференцію за підтримки Prague Civil Society Centre. Серед партнерів конференції — Міністерство освіти і науки України, Український фонд стартапів та інші.