Що означає бути дівчиною-підлітком? «Посібник з виживання для дівчат» — книжка, яка не впорається з усіма проблемами підліткового віку юних читачок, але напевне допоможе усвідомити, що всі труднощі можна здолати або ж змінити своє ставлення до них. Читачі зможуть дізнатися, як дорослішають дівчатка-підлітки, що відбувається з емоціями в цей період, як можуть змінюватися стосунки з однолітками та батьками. Крім того, авторка не лишила поза увагою питання безпечного користування інтернетом, питання перших стосунків та першої роботи. Пропонуємо нашим читачам ексклюзивний уривок з цієї книжки, яка вийшла друком у видавництві #книголав.
Постій за себе
Нині вміння постояти за себе зводиться для мене до того, що я можу сказати людям «ні» і при цьому не видаватися грубою чи неввічливою. Я помітила, що люди часто розцінюють відмову як грубість, наче це одне й те ж саме. Неправда. В підлітковому віці мені було вкрай складно сказати, що я насправді думаю.
Тепер я краще вмію відстоювати свої інтереси. Мені знадобилося багато років, щоб цього навчитися, і це було нелегко. Але більше я не дозволяю людям витирати об мене ноги, тож завдяки зусиллям, докладеним у підлітковому віці, я стала впевненішою в собі й рішучішою, і це було того варте.
Постояти за себе може бути ще важче, коли ситуація стосується людей, з якими ти тісно спілкуєшся, наприклад, твоєї найкращої подруги, хлопця чи дівчини, вчителя чи керівника. Але варто пам’ятати, чому для твого майбутнього (особистого) життя та кар’єри важливо не мовчати. Якщо ти не говоритимеш про те, що тебе щось не влаштовує, людям буде легко тобою користуватися. А ми ж цього зовсім не хочемо, правда?
Спробуй порахувати, скільки разів за цей тиждень ти погодилась на щось, чого тобі насправді не хотілося. Якщо нуль — вітаю! Ти можеш взагалі пропустити цей розділ і далі жити своїм безтурботним життям. А от якщо ти нарахувала понад п’ять разів, нам треба поговорити. Може, ти не схочеш чути те, що я зараз скажу, але обіцяю, що врешті-решт це буде тобі корисно. Можливо, варто собі постановити: ти ніколи більше не обіцятимеш зробити щось таке, чого не хочеш робити. Ніколи.
Якщо тебе просять про щось зовсім незручне чи неприємне для тебе, відмовляйся. Тим краще для тебе! Щоправда, життя часто складніше і не таке однозначне, і часом ти можеш вирішити погодитися на те, що тобі радше не хочеться робити.
Нічого страшного. Іноді тебе про щось проситимуть, не маючи наміру тобою скористатися. Такі прохання називаються послугами, і ось кілька прикладів таких послуг:
• Коли твоя найкраща подруга дзвонить тобі й хоче поговорити, але в тебе немає настрою розмовляти. Тобі було б приємніше, якби вона зважала на твою потребу побути на самоті, але ти все одно з нею говориш.
• Коли у твого кохання наближається дуже нудна вечеря з родиною. Ти знаєш, що буде нудно, а його/її родина ставитиме супернезручні запитання, але своїх на полі бою не кидають.
• Коли твій найкращий друг просить допомогти йому з переїздом. Усі знають, що переїзд виснажує і морально, і фізично. Але це твій найкращий друг, який теж із чимсь допоможе, коли тобі це буде потрібно.
Тепер ти знаєш, коли можна й погодитись. А ось кілька способів сказати ні, коли це справді потрібно:
- Ні.
- Ні, дякую.
- Нізащо.
- Та не буде такого.
- Ні за які гроші.
- Як рак на горі свисне.
Жарти жартами, але щоб уміти відмовлятися, треба в цьому вправлятися. Коли ти скажеш «ні» вперше, то відчуватимеш і натхнення, і трохи провину. Спробуй знайти баланс між повним егоїзмом і цілковитою самовідданістю.
Що більше небажаної роботи тобі вдасться уникнути, то щасливішою ти станеш. Подумай, скільки в тебе вивільниться часу на те, що ти любиш робити… Ну і на всі ці не зовсім приємні штуки, на які ти погоджуєшся заради своїх близьких.
Ціна книжки: 176 грн.
Де придбти: yakaboo.ua
-
Читайте також: WoMo-книга: Міфи про PR