Саміт лідерів ЄС: чи отримає Україна статус кандидата

Надання статусу кандидата на вступ - лише перший крок на шляху до ЄС

23.06.2022

21 червня Bloomberg повідомив з посиланням на свої джерела, що жодна з країн-членів ЄС більше не має заперечень щодо кандидатства для України, а пізніше видання Euractiv навіть оприлюднило проєкт рішення, яке начебто вже підгодували до саміту ЄС. Відповідно до нього, Україна та Молдова сьогодні отримають схвалення щодо статусу кандидатів на вступ до Євросоюзу, пише українська служба ВВС.

Останнє слово буде за лідерами Євросоюзу, які голосуватимуть сьогодні. Україна отримає статус кандидата лише якщо рішення буде одноголосним.

Якщо статус кандидата для України погодять на цьому саміті, то Україні доведеться виконати сім вимог щодо реформ у різних сферах. Якщо вона цього не зробить, статус кандидата заберуть.

Відповідно до цих вимог офіційний Київ має:

  • впровадити законодавство щодо процедури відбору суддів Конституційного суду
  • завершити відбір кандидатів у члени Вищої ради юстиції та відбір кандидатів до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України
  • посилити боротьбу з корупцією, призначити нових керівників Спеціальної антикорупційної прокуратури та Національного антикорупційного бюро
  • забезпечити відповідність законодавства про боротьбу з відмиванням грошей стандартам FATF
  • запровадити антиолігархічний закон
  • ухвалити закон про ЗМІ, який наблизить Україну до європейського законодавства
  • завершити реформу законодавства щодо захисту нацменшин

Таке кандидатство з умовами було одним з компромісів для того, щоб зняти заперечення країн, які раніше виступали проти пришвидшеної євроінтеграції України, себто Данії, Франції, Німеччини, Австрії, Швеції та Нідерландів.

Як «Європейська правда», щоб «задобрити» останні дві країни Україна навіть екстрено ратифікувала Стамбульську конвенцію щодо захисту жертв домашнього насильства.

Україна вже виконала понад 60% вимог, передбачених угодою про асоціацію та зону вільної торгівлі, яку підписали в 2014 році. Повне виконання вимог цієї угоди на 90% інтегрує Україну до спільного ринку ЄС. Проте видання пише, що не варто очікувати, що відразу після набуття статусу кандидата з Україною розпочнуть перемовини щодо вступу до ЄС, які самі по собі можуть тривати роками.