Якщо малюк не спить: 5 умов та 4 поради від педіатра

Відпочивайте продуктивно

13.06.2018

Відомий американський педіатр Харві Карп стверджує: коли у вас народжується дитина, то у вас з’являються три обов’язки — годувати її, заспокоювати її та намагатися хоч трішки поспати. Якщо вам вдається виконувати всі ці речі — ви на коні. Проте часто саме зі сном у батьків бувають великі проблеми. Отже, як знайти прихисток у обіймах Морфея?

Людські діти, на відміну від малюків інших видів, народжуються не повністю готовими до самостійного життя, тому, вважає доктор Карп, для спокою та сну їм необхідне відчуття материнської утроби. Там вони відчували колихання й чули «білий шум». До речі, дорослі люди теж відчувають подібний «снодійний» ефект під час подорожей у потязі, літаку, авто.

П’ять умов для сну немовлят

Карп розробив теорію, згідно якої дитина засинає швидко, якщо забезпечити п’ять простих умов:

1. Сповити дитину.

2. Організувати трохи «білого шуму» (шурхотіння, гудіння, шипіння).

3. Поколихати дитину.

4. Покласти дитину у безпечну позу — на бік.

5. Дати їй щось посмоктати.

Педіатр стверджує, що за таких умов малюки заспокоюються у лічені секунди. Більш детально про це він розповів у своїй книзі «Найщасливіший малюк на дитячому майданчику» (The Happiest Baby on the Block).

Потреби немовлят і потенційні проблеми

Немовлят треба регулярно годувати, часто вони прокидаються вночі, щоб поїсти, а коли ви годуєте кожні дві-три години, то не факт, що у проміжку ви спите. Перерваний і недовгий сон — головна проблема багатьох батьків. У середньому батьки новонароджених сплять по шість з половиною годин, розбитих на маленькі проміжки. Навіть якщо ви отак «поспали» лише одну ніч, це збільшує ризик потрапити в дорожньо-транспортну пригоду вдвічі. Одне дослідження навsnь порівнює наслідки шестигодинного, або коротшого, сну з наслідками алкогольного сп’яніння.

Часто батьки засинають разом із дітьми у великих ліжках, на диванах, у кріслах та інших непридатних для дитячого сну, і не дуже безпечних для самої дитини, місцях. Крім того, якщо дитина привчається засинати з батьками, вона розвиває залежність від присутності батьків для того, щоб заснути, тоді як потрібно було б привчати дитину до самостійного засинання. Звісно, впродовж століть малюки спали у ліжках з батьками, але сучасні педіатри не радять продовжувати цю традицію. Бо якщо дитина спить у ліжку з великими ковдрами і подушками, поряд з дорослими, які у 20 разів за неї більші, ризики для її здоров’я збільшуються. Зробити спільний сон безпечнішим насправді не важко — не користуйтеся великими подушками й ковдрами, кладіть дитину на спину, не пускайте у ліжко інших дітей або домашніх улюбленців. Але себе ви з ліжка не приберете — й ось у цьому головна небезпека, адже ви не знаєте, як рухаєтесь уві сні, й можете зашкодити дитині. Отже доктор Карп радить таки класти дитину до її власного ліжка.

Ознаки потреби у зміні звичок

Якщо ваша дитина постійно плаче, здається роздратованою, втомленою, прокидається і верещить вночі, або ви самі — виснажені, нетерплячі, неуважні, пригнічені, — час переглянути ваші звички щодо сну. Одне дослідження навіть стверджує, що тригером післяпологової депресії у численних випадках є не гормональні зміни або депресія в анамнезі, а нестача сну. Як зробити так, щоб дитина засинала швидше?

Колискова/»білий шум», колихання, обійми. Краще почати зі сповивання, тому що воно відтворює у дитини відчуття тісняви всередині материнського тіла. «Білий шум» може бути двох типів й по-різному впливати: високий звук (як від фена для волосся) зазвичай заспокоює плач, а низький звук (шум від потягу, машини, літака) допомагає дитині заснути.

У питанні розкладу краще встановити гнучкий, але ж розпорядок, ніж просто слідувати бажанням дитини. Якщо дитина має тривалий сон вдень, то зазвичай вона спить менше вночі, тому що пропустила денне годування. В 1-4-місячного малюка краще розбудити і погодувати, за умови, що він спить вдень довше двох годин поспіль. А от вночі нехай спить 4-5 годин поспіль, потім розбудіть його, погодуйте і знову вкладіть спати.

Ідеальна атмосфера для сну

Взагалі, немовлята можуть засинати будь-де. Навіть на вечірці або під час баскетбольного матчу. Коли їм виповняється 3-4 місяці, прокидається їх цікавість до оточуючого світу, тому тепер вже вони засинати нізащо не будуть, якщо навколо так багато цікавого. Спробуйте дати їм послухати низький, мелодійний, постійний шум, наприклад, шум дощу. Закрийте щільними шторами вікна, оскільки світло збуджує. У кімнаті повинно бути не надто жарко й не надто холодно: якщо вушка немовляти холодні, отже йому холодно, якщо вони гарячі — йому спекотно. Вдовольнивши ці прості потреби ви швидко вкладете дитину спати й зможете відпочити самі.

Джерело: goop.com

— Читайте також: Матери без сна: Инструкция для тех, кто недосыпает