Що зміниться для українців з 1 липня: подробиці

30.06.2023

З 1  липня на українців очікують зміни, які стосуються комунальних платежів, збільшення акцизів на пальне, подорожчання низки товарів та послуг тощо. Розберімося, чого очікувати громадянам України у липні 2023 року.

З 1 липня зміни пов’язані з:

  • пенсіями;
  • тарифами;
  • акцизом;
  • пальним;
  • субсидіями;
  • соціальними виплатами;
  • ліками;
  • житлом.

Пенсії та соціальні виплати

У липні відбудеться черговий етап індексації пенсій. Виплати на 19,7% підвищать для колишніх чиновників та науковців. Збільшення виплат коливатиметься від 100 до 1 тисячі грн.

Читайте також: Російські окупанти викрали понад 500 українських активістів: подробиці

Також підвищення виплат стосується осіб з інвалідністю внаслідок війни та колишніх малолітніх в’язнів концентраційних таборів та інших місць примусового тримання, визнаних особами з інвалідністю внаслідок загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин.

Які виплати:

  • I групи — 4421 гривня;
  • II групи — 3906 гривень;
  • III групи — 3391 гривня;

Учасникам бойових дій, постраждалим учасникам Революції Гідності та колишнім неповнолітнім в’язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також дітям, які народилися у зазначених місцях примусового тримання їхніх батьків, — 1491 гривня.

Особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, — 4421 гривня.

Членам сімей загиблих (померлих) осіб з інвалідністю внаслідок війни, бойових дій, учасників війни та жертв нацистських переслідувань, визнаних за життя особами з інвалідністю внаслідок загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин, які не одружилися вдруге, а також членам сімей загиблих (померлих) захисників і захисниць України — 966 гривень.

Читайте також: Євросоюз офіційно ратифікував Стамбульську конвенцію

Учасникам війни та колишнім в’язням концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, особам, яких було насильно вивезено на примусові роботи, дітям партизанів, підпільників, інших учасників боротьби з націонал-соціалістським режимом у тилу ворога — 612 гривень.

Унаслідок підриву Каховської ГЕС на потерпілих вже у липні очікують виплати. Вони можуть отримати 5000 грн державної допомоги та 6600 грн від Міжнародної організації з міграції.

Комунальні платежі 

У липні українцям надійдуть платіжки з новою вартістю на світло та воду. Зокрема, електроенергія тепер для побутових споживачів зрівнялася до позначки 2,64 гривні за кіловат. Також на 25-50%, зросла вартість розподілу електроенергії.

Читайте також: Ядерна загроза на Запорізькій АЕС: що робити в разі вибуху

Також імовірно, що бізнес платитиме за світло 2706,63 гривні за мегават-годину за мінімального навантаження й 5 413,26 гривні за мегават-годину за максимального.

На 30% і більше також зростуть тарифи на водопостачання. У Києві тариф зросте з 30,38 до 40,46 гривні.

Акциз

З 1 липня також повернуться ставки акцизу довоєнного рівня. Зокрема, акциз для:

  • бензину становитиме 213,5 євро за 1000 літрів,
  • дизельного пального — 139,5 євро за 1000 літрів,
  • газу скрапленого — 52 євро за 1000 літрів.

Водночас у ВРУ зареєстрували проєкт закону про внесення змін до Податкового кодексу України щодо акцизного податку на пальне, яким пропонується визначити ставки акцизного податку для бензинів — 175 євро за 1000 літрів, дизельного пального — 175 євро за 1000 літрів, газу скрапленого — 129,5 євро за 1000 літрів.

Читайте також: «Дівчата»: у Бучі відкрили простір для жінок

Здорожчання пального

Зазначимо, що здорожчання акцизу автоматично призведе й до здорожчання палива на українських АЗС. Експерти прогнозують, що у мережах вартість літра бензину підвищиться десь на 12 гривень, дизельне пальне може зрости на 10 гривень за літр, а автомобільний газ — на 5 гривень. Тобто бензин марки А-95 може підскочити до 56,56 гривні за літр, дизель — до 53 гривень, а газ — до 31,91 гривні.

Субсидії 

Кабінет Міністрів затвердив спрощений механізм звернення для оформлення житлових субсидій. Це можна зробити:

  • в онлайн-кабінеті на вебпорталі Пенсійного фонду України,
  • у мобільному додатку ПФУ,
  • на порталі Дія.
  • Житлова субсидія може призначатися без укладання договору найму (оренди) житлового приміщення, в якому проживає сім’я, якщо ваша сім’я належить до внутрішньо переміщених осіб.

Читайте також: Український бренд «Ґроно» презентував колекцію декору за мотивами розписів Поліни Райко: фото

Запуск Е-рецепту

З 1 липня лікарські засоби, що входять до програми «Доступні ліки», відпускатимуть лише за електронним рецептом. Норму щодо відпуску ліків за електронним рецептом застосовуватимуть на всій території України, за винятком прифронтових територій. Водночас на прохання пацієнта лікар зможе додатково роздрукувати інформаційну довідку, в якій міститиметься інформація про рецепт.

Житло

До 1 липня 2023 року українці мають отримати квитанції із сумами на оплату податку на квартири та будинки. Податок доведеться заплатити за нерухомість із «зайвими» квадратними метрами — приватні будинки понад 120 кв. м та квартири площею понад 60 кв. м.

Сплатити податок потрібно протягом наступних 60 днів. Якщо квитанції не буде, потрібно самостійно звернутися до податкової.

Сума оплати прив’язана до мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного року і не повинна перевищувати 1,5% за квадратний метр, тобто максимальна ставка за кожен зайвий квадратний метр не може перевищувати 97 гривень 50 копійок.

Читайте також: Безпека чотирилапих у разі ядерного вибуху: поради ветеринара, кінолога та зоопсихолога

Не нараховується податок на нерухомість особам, якщо об’єкти нерухомості розташовані на територіях, на яких тривають або точилися активні бойові дії, що розташовані у тимчасовій окупації або тимчасово окуповані російською армією, виявилися непридатними для проживання через військову агресію рф проти України.