Українці спілкуються вдома переважно українською мовою та вважають це ознакою патріотизму.
Про це свідчать результати соціологічного дослідження Соціологічної групи «Рейтинг», проведеного 16–20 серпня серед 6050 респондентів, серед яких 700 осіб — внутрішньо переміщені особи (ВПО), які перебувають на території України, та 750 громадян — біженці, які виїхали за кордон.
За даними дослідників, починаючи з березня 2022 року в побуті українців помітно зменшується використання російської мови. Нині нею спілкуються вдома лише 9% респондентів. Більшість українців (59%) спілкуються вдома українською мовою, ще 31% — як українською, так і російською.
Читайте також: Скільки коштів українці витрачають на книжки, – результати дослідження
Останні новини
- Алла Горська: українська художниця, яка була вбита режимом СРСР
- Свобода, страх чи проблеми зі здоров’ям? Що означає політ уві сні?
- «Жіночі студії»: в Україні стартував новий феміністичний проєкт
- Короткий зміст: з’явився подкаст про книги без страхів та табу
- Арттерапія вдома: проста вправа від психологині Новости на главной
Водночас рідною для 82% опитаних є українська мова, російська — для 16%.
Читайте також: Скільки українців спілкуються українською мовою в побуті — дослідження
Біженці за кордоном та ВПО частіше використовують обидві мови для спілкування (40% та 46% відповідно), аніж ті, хто не виїжджали з України або повернулися з-за кордону (27%).
Водночас частка тих, хто спілкується вдома українською, серед біженців та ВПО значно менше (43% та 42% відповідно), ніж серед тих, хто не виїжджав або вже повернувся (63%).
А проте 71% ВПО і 72% біженців за кордон вважають рідною українську мову. Серед тих, хто не виїжджав або вже повернувся, таких 83%.
Читайте також: В Україні кількість зареєстрованих шлюбів скоротилася на 17% – дослідження
На думку опитаних, розмовляти українською мовою є однією з найважливіших ознак патріотизму. Цей варіант обрали 45% респондентів, тоді як волонтерство та донатування — 46%. На третьому місці опинилися одразу два варіанти: служити на фронті та залишатися під час війни в України — по 33%.
Трохи менше третини опитаних вважають патріотизмом також працювати і вести бізнес під час війни в України (31%) та цікавитися історією України (27%).
Читайте також: Скільки грошей витрачають на харчування жителі України – дослідження
Жінки частіше вбачають патріотизм у донатах та волонтерстві, а також спілкуванні українською, а чоловіки, окрім мови, вважають патріотичною службу на фронті.