Скільки українців розмовляють вдома лише українською мовою — опитування

25.08.2023

Українці спілкуються вдома переважно українською мовою та вважають це ознакою патріотизму.

Про це свідчать результати соціологічного дослідження Соціологічної групи «Рейтинг», проведеного 16–20 серпня серед 6050 респондентів, серед яких 700 осіб — внутрішньо переміщені особи (ВПО), які перебувають на території України, та 750 громадян — біженці, які виїхали за кордон.

За даними дослідників, починаючи з березня 2022 року в побуті українців помітно зменшується використання російської мови. Нині нею спілкуються вдома лише 9% респондентів. Більшість українців (59%) спілкуються вдома українською мовою, ще 31% — як українською, так і російською.

Читайте також: Скільки коштів українці витрачають на книжки, – результати дослідження

Водночас рідною для 82% опитаних є українська мова, російська — для 16%.

Читайте також: Скільки українців спілкуються українською мовою в побуті — дослідження

Біженці за кордоном та ВПО частіше використовують обидві мови для спілкування (40% та 46% відповідно), аніж ті, хто не виїжджали з України або повернулися з-за кордону (27%).

Водночас частка тих, хто спілкується вдома українською, серед біженців та ВПО значно менше (43% та 42% відповідно), ніж серед тих, хто не виїжджав або вже повернувся (63%).

А проте 71% ВПО і 72% біженців за кордон вважають рідною українську мову. Серед тих, хто не виїжджав або вже повернувся, таких 83%.

Читайте також: В Україні кількість зареєстрованих шлюбів скоротилася на 17% – дослідження

На думку опитаних, розмовляти українською мовою є однією з найважливіших ознак патріотизму. Цей варіант обрали 45% респондентів, тоді як волонтерство та донатування — 46%. На третьому місці опинилися одразу два варіанти: служити на фронті та залишатися під час війни в України — по 33%.

Трохи менше третини опитаних вважають патріотизмом також працювати і вести бізнес під час війни в України (31%) та цікавитися історією України (27%).

Читайте також: Скільки грошей витрачають на харчування жителі України – дослідження

Жінки частіше вбачають патріотизм у донатах та волонтерстві, а також спілкуванні українською, а чоловіки, окрім мови, вважають патріотичною службу на фронті.