Слово на літеру «м». Що варто знати кожній у день менопаузи?

18 жовтня відзначається Всесвітній день менопаузи. Кожна жінка на земній кулі колись переживає менопаузу. Це нормальна частина життя, яка все ж досі оповита стигмою та стереотипами

18.10.2023

У деяких культурах втрата фертильності може сприйматися як втрата сексуальності. По досягненню середнього віку жінки можуть відчувати себе “невидимими”, оскільки вважають, що культура їх більше не цінує. Вони часто соромляться своїх симптомів і намагаються приховати їх, боячись виглядати “старими”.

Така стигма у поєднанні з фізичними симптомами може перетворити період менопаузи на складніший та зробити жінок більш сприйнятливими до проблем ментального здоров’я, особливо до тривоги та депресії. 

Читайте також: Розпочався breast cancer awareness month — всесвітня ініціатива в боротьбі з онкологією молочної залози

Розмова про менопаузу – це перший крок. Визнаючи цей життєвий етап, ми можемо допомогти створити атмосферу, де жінкам більше не доведеться приховувати свої симптоми чи відчувати сором. 

Громадська організація “Проект Кешер в Україні” створила проєкт “Не на паузі”, який покликаний розвінчувати міфи про менопаузу. Стигматизація менопаузи призводить такого до того, що жінки не мають доступу до необхідної інформації. В організації зазначають, що 45% жінок не знають про різницю між менопаузою та перименопаузою.

Менопауза складається з трьох етапів:

  1. Перименопауза. Це період до менопаузи, який може тривати кілька років, навіть до десяти. У цей час можуть розпочинатися симптоми менопаузи. 
  2. Власне менопауза. Це період, який настає через 12 місяців після останньої менструації.
  3. Постменопауза. Це період, який починається одразу після настання менопаузи і триває протягом подальшого життя. 

Під час перименопаузи починає знижуватися вироблення деяких гормонів. Спершу починає знижуватися рівень прогестерону, а пізніше – яєчники починають виробляти менше естрогену. 

Читайте також: Типи прихильності та харчові розлади: чи є взаємозв’язок?

Напевно найбільше міфів щодо теми менопаузи пов’язано з її симптомами. Часто жінки не ототожнюють наявні симптоми із перименопаузою або менопаузою і перебувають у нерозумінні та розгубленості. 

До можливих симптомів належать такі: припливи, нічна пітливість, втома, нерегулярні менструації, зниження лібідо, дискомфорт під час сексу, болі в суглобах, біль або напруга у м’язах, порушення сну, труднощі з концентрацією, зміни настрою, тривога, депресія.

Дані симптоми не варто ігнорувати та терпіти, адже лікар може підібрати лікування, яке дозволить їх полегшити. Наприклад, це можуть бути медичні методи, такі як гормональна терапія або альтернативні підходи, такі як фізична активність, підбір відповідного харучення. 

Читайте також: «Ваша кров — життя наших захисників»: киян запрошують стати донорами

На сайті проєкту “Не на паузі” можна долучитися до групи підтримки жінок, а також завантажити словник менопаузи, який у доступній формі дозволяє ознайомитися з найважливішою інформацією про цей важливий період життя. 

Менопауза – це не соромно, це новий початок!