Спартак Суббота знову у центрі скандалу: вийшло нове розслідування

05.07.2023

Інститут когнітивного моделювання, одним із засновників якого є скандальний Спартак Суббота, пов’язаний із партією Слуга народу, депутатом-забудовником Вадимом Столаром і главою Мінкульту Олександром Ткаченком, ідеться в розслідуванні Чесно.

Слуга Народу 

Партія «Слуга народу» заплатила Інституту когнітивного моделювання, одним зі співзасновників і на той час науковим керівником якого був Спартак Суббота, майже 5 млн грн. Тоді партію очолював Олександр Корнієнко.

Читайте також: Що стало з кар’єрою Спартака: подробиці

«На той час інститут працював лише півроку. Це спонукає до висновку, що вибір компанії, яка надає послуги Слузі народу, базувався не на досвіді чи досягненнях організації. По суті, партія влади, яка почала отримувати кошти з державного бюджету від платників податків, після року роботи в парламенті вирішила віддати п’ять мільйонів нещодавно створеній організації, що не мала стійкої фахової репутації в цій сфері», — йдеться в матеріалі.

Фото: chesno.org

А вже за кілька місяців після оплати послуг в Інституті когнітивного моделювання почала працювати дочка чинної голови партії «Слуга народу» Олени Шуляк Дар’я. За майже рік роботи там вона отримала офіційно 20 тис. грн. Це підтверджує декларація нардепки за 2020 рік.

Фото: chesno.org

ОПЗЖ та інша співпраця 

Крім партії «Слуга народу», ІКМ надав послуги нардепу від колишньої ОПЗЖ та забудовнику Вадиму Столару – компанія управляла холдингом Live Networks. Вони обслуговували його канали й одночасно намагалися рятувати його репутацію від моменту створення холдингу 2020 року аж до листопада 2021 року.

Читайте також: Шоу «Подкаст терапія» зі Спартаком Субботою відновили: подробиці

Також ІКМ співпрацював із партією «Голос», Кабінетом міністрів, Мінцифри, МОЗ та іншими урядовими структурами.

Інститут когнітивного моделювання співпрацював із низкою благодійних організацій, зокрема, з Фондом Ріната Ахметова та Міжнародним фондом нардепа та клірика УПЦ МП Вадима Новинського. Нині Інститут когнітивного моделювання разом з Мінцифри розвиває Telegram-канал Ukraine Now.

«На запит про співпрацю з ІКМ голова партії «Слуга народу» Олена Шуляк поки не відповіла. В «Голосі» відмовились коментувати деталі співпраці. Але ми знаємо, що компанія та її засновники пов’язані з ексОПЗЖ, «регіоналами», забудовниками. Саме тому для нас важливо, щоб відновили фінансову звітність партій, яка дозволить нам моніторити, куди партії витрачають кошти. Партії отримують з бюджету мільярди й не звітують, прикриваючись то ковідом, то війною», – наголошує лідерка Руху «Чесно» Віта Думанська.

Читайте також: Потужні потрясіння після страшних новин: як повернутися до життя

Одними із засновників Інституту когнітивного моделювання є Спартак Суббота, Дмитро Царенко та Віктор Березенко. Сім’я Царенка володіє рядом компаній у сфері будівництва, а його брат Михайло є депутатом Київради від колишньої ОПЗЖ.  Організації, засновниками яких були Царенко та Березенко, з 2014 року працювали з «Опозиційним блоком», Юрієм Бойком, Сергієм Льовочкіним та Олександром Ткаченком.

Фото: chesno.org