Тонка межа: Риторика Петра Порошенка, Джастіна Трюдо та Барака Обами у зверненнях до жінок

Відчути різницю

01.03.2018

Журналісткам не щастить. Нещодавно їх ледь не роздягнули під час огляду, коли вони намагалися зайти до будівлі Оболонського районного суду, де розглядалася справа по обвинуваченню екс-президента України Віктора Януковича у державній зраді. А вчора, 28 лютого 2018 року, під час своєї прес-конференції президент України Петро Порошенко дозволив собі перервати журналістку Соню Кошкіну, коли вона, висловлюючись, зауважила, що у цій країні є хто-небудь, хто сумнівається, що він балотуватиметься на другий термін. Через кілька хвилин пан президент почав панібратськи поводитися під час відповіді на питання іншої журналістки — Марини Баранівської, — яка спитала, чи добре йому живеться зараз в нашій країні. Чи це ментерапшен та сексизм із боку пана президента? Реакції читачок та читачів ми очікуємо у коментарях на нашій сторінці у Facebook. А щоб самим бути об’єктивними, наведемо приклади того, як висловлюються щодо жінок закордонні політики.

Петро Порошенко

президент України

«Я не хочу обговорювати своє життя, але повірте мені, воно не цукор. Вам цікаво – я запрошую вас особисто провести день зі мною. Прошу. Вважайте, що домовились. Я впевнений, що ви зміните думку. Я не хочу посилатися на, наприклад, на Хюга Мінгареллі, який каже: «хто не бачить реформ в Україні – він сказав по-іншому, але, м’яко кажучи, – той не об’єктивний». Проїдьте, будь ласка, подивіться… Ключова позиція, дорогенька моя, ми маємо змінити з вами країну».

Соня Кошкіна ставить питання на 1 годині 06 хвилині 37 секунді, а Марина Баранівська ставить питання на 1 годині 09 хвилині прес-конференції. Отже прослухати відповідь президента та переконатися у його словах можете, подивившись ролик.

Це не єдиний випадок, коли президент України у своїх зверненнях використовує гендерні штампи. Ось, наприклад, частини із його привітання жінок до 8 березня: «Батьківщина не дарма жіночого роду, і, мабуть, тому ви відчуваєте її набагато краще нас, чоловіків. У час, коли вирішується доля України, наші жінки захищають від агресора свободу і незалежність держави, рятують життя наших воїнів. Ви не тільки наші берегині, ви – наші героїні… Спасибі кожної з вас, яка на своїх тендітних плечах, в одному строю з чоловіками, несе важкий тягар війни».

Ми порівняли риторику Петра Порошенка із риторикою світових лідерів — Джастіна Трюдо та Барака Обами. Нижче наводимо уривки із різних промов та інтерв’ю прем’єр-міністра Канади та 44-го президента США.

Джастін Трюдо

прем’єр-міністр Канади

Нам потрібні успішні жінки і дівчата, адже саме таким чином ми робимо суспільство більш сильним та життєздатним.

У дівчаток і жінок менше шансів здобути освіту і більше ризиків, пов’язаних із захворюваннями і станом здоров’я в цілому. Як фемініст я вважаю, що до жінок у всьому світі має бути однакове ставлення. Ось чому одним з перших моїх рішень на посаді прем’єр-міністра стало формування гендерно збалансованого кабінету міністрів.

Як лідери ми повинні почати діяти і показати світу, що настав час змін. Ми повинні виробити конкретний план дій боротьби з сексуальними домаганнями на робочому місці. І якщо ми отримуємо скарги, ми повинні сприймати їх серйозно. Якщо жінки починають говорити, ми повинні їх слухати і, що найважливіше, — вірити.

Більшість жінок на лідерських позиціях не тільки сприятиме зростанню економіки, це також вплине на інноваційність підходів на робочих місцях, а інновації і зміни — це те, чого ми потребуємо.

Чоловіки і жінки повинні бути рівними партнерами в родині, і це те, чого я вчу своїх дітей. Отже я не лише кажу своїй дочці, що у неї повинні бути такі ж можливості, як у її братів, я також кажу своїм синам, що вони повинні старанно працювати і робити все необхідне, щоб у сестри були ті ж можливості, що і у них.

Барак Обама

44-ий президент США

Нам потрібно зробити все необхідне, щоб поліпшити перспективи жінок і дівчат у всьому світі.

Нам потрібно змінювати підхід до виховання, через якого хлопчики виростають впевненими в собі чоловіками, а дівчатка — боязкими й тихими. Ми повинні зламати ці стереотипи, що перетворюють жінку в сексуальний об’єкт і карають її за це. Ми повинні відкинути ідею того, що кар’єрні амбіції не для жінок. Ми не повинні вітати чоловіків, коли вони змінили підгузок своїй дитині. Ми повинні зламати сформовані уявлення про те, як повинна виглядати жінка. Ми повинні розсунути бар’єри, що заважають жінкам використовувати свої здібності. Ми повинні надихнути майбутнє покоління жінок, інвестуючи в їх освіту сьогодні. Ми повинні зробити все, щоб у жодної однієї жінки не виникало страху насильства.

Нам потрібно постійно змінювати ставлення до успіхів і досягнень жінок, нам потрібно усвідомлювати, чим вони щодня ризикують, нам потрібно змінювати ставлення до працюючих мам, заохочуючи чоловіків, що беруть відпустку по догляду за дитиною. Нам необхідно змінювати культуру спілкування і сприйняття жінки, для якої важлива кар’єра.

Ми завжди прославляли чоловіків, які будували цю країну. Для нас вони — герої. Але історію робили не тільки чоловіки. І діти повинні знати про це, вони повинні знати про жінок, які розбивали і продовжують стрімко розбивати скляну стелю.

— Читайте також: Zero Discrimination: Как перестать «сортировать» людей