Цирки без тварин: Як познайомити дітей зі звірятами

Зоопарки, книжки, фільми

16.02.2020

У дитинстві більшості сучасних батьків цирк був обов’язковим ритуалом: таким походом святкували день народження і обов’язково планували на новорічні канікули. Ніхто не замислювався над здоров’ям і самопочуттям тварин, які вражали глядачів з арени. Вжух! – і ми у 2020. Зараз все більше країн світу відмовляється від цирків з тваринами. Читайте про зоопарки, книжки і фільми, які познайомлять дітей із захопливим світом, де тварин поважають.

Цирків з тваринами більше не буде?

Дійсно, світом прокотилась хвиля ініціатив про заборону діяльності цирків з тваринами, як приватних, так і державних. Заборона стосується саме виступів диких тварин, адже зоозахисники переконані, що наразі жодна розважальна установа не здатна надати тваринкам гідні умови існування. Особливо гостро питання стосується мандрівних цирків, які під час переїздів утримують тварин в жахливих умовах. У цій ситуації найважливіше – правильно пояснити дитині, чому цирки з тваринами не варто підтримувати:

• по-перше, своїм вибором дитина зможе проявити турботу про звірів, адже їхнє місце — не на арені, а серед дикої природи або, принаймні, штучно створених комфортних умов.

• по-друге, дитина має зрозуміти, що познайомитись з тваринами ближче, дізнатись про них можна способами, які при цьому не шкодять звірям.

Куди завітати, щоб познайомити дитину із тваринами?

1. Надавайте перевагу традиційним зоопаркам. У більшості контактних зоопарків, де відвідувачі можуть взаємодіяти з тваринками, звірів на все життя позбавляють вигулу, простору для прогулянок та нормального розмноження. До того ж, у таких місцях дитина може отримати подряпини або укуси від тварин.

2. При виборі зоопарку для відвідування, зверніть увагу : зоопарк має бути розташований на чималій території, щоб кожна з тварин мала просторий вольєр.

3. Якщо у зоопарку є сайт, ознайомтесь із внутрішніми правилами заздалегідь і розкажіть їх дитині. Наприклад, у більшості зоопарків заборонено годувати тварин, адже вони харчуються за спеціальною дієтою. Потрібно пояснити, що зоопарк — це не тільки прогулянка вздовж вольєрів, це справжня екосистема, про представників якої цікаво дізнатись.

У Києві серед таких, що вже завоювали повагу відвідувачів зоопарк «12 місяців» та «Київський зоопарк». У них ви можете не тільки самостійно прогулюватись територією, але й замовити екскурсію або навіть стати опікуном деяких з тваринок. У Харкові авторитет вже завоював «Фельдмант Екопарк», а у Бердянську – зоопарк «Сафарі».

Сплануйте сімейний похід до такого закладу, щоб познайомити дитину зі звірями та показати гуманне ставлення до них у своєму місті. А ще відвідини зоопарку можуть стати приводом для подорожі Україною.

Віртуальний зоопарк

Не забувайте про книжки та фільми! Обирайте інтерактивні книжки із невеликою кількістю тексту, але яскравими ілюстраціями, віконечками або інтерактивними елементами. Для фільмів знайдіть час усією сім’єю. Якщо у малечі виникнуть запитання — зупиніть відео на розкажіть, а в кінці можна обговорити, що саме сподобалось. Під час наступного візиту до зоопарку, відшукаєте вже відомих звіряток у вольєрах.

Хто ховається між листям й у воді?

#книголав, 2020

Це інтерактивна книжка з віконцями, котра знайомить дитину із звірятками, які віртуозно вміють грати в хованки. Наприклад, восьминіг може змінювати як колір, так і свій візерунок, маскуючись під пісок, корали та каміння. А олені змінюють хутро двічі на рік, тому теж легко маскуються під природу у різні пори року. Цікавинки для себе знайдуть навіть батьки.

В гостях у тварин. Як сплять тварини?

«Ранок», 2020

У деяких вольєрах ви точно зустрінете тварин, які відпочивають. Щоб такі моменти були для дитини зрозумілими, в пригоді стане ця книжка. Вона розповість про те, як сплять різні тварини. Вони сплять зовсім по-іншому, ніж ми! Думаєте, вони не бачать сновидінь? Помиляєтесь, бо навіть мурахи бачать сни.

Тваринопедія. Зібрання найдивовижніших створінь на землі

#книголав, 2017

У посібнику ви зустрінете понад 600 тварин з різними талантами: будівники, майстри маскування, стрибуни й розумники. Короткі пізнавальні речення не будуть переобтяжувати дітей інформацією, а кольорові ілюстрації допоможуть легко знайти у зоопарку чи на природі.

Фільми також допоможуть виховати у вашій дитині повагу до тварин та допитливість.

«Мрійник»

Милий, легкий, душевний фільм для перегляду всією сім’єю. Між батьком і його маленькою дочкою Кейл немає взаєморозуміння – здається, що вони зовсім не чують один одного. Але все змінюється після того, як батько привозить додому хворого коня, якого всі пропонують лише приспати. Мала Кейл вмовляє батька вилікувати бідну тварину. Любов і турбота творять справжні дива: незабаром кінь не просто видужує, але і починає брати участь у великих змаганнях. Фільм сподобається усій сім‘ї, до того ж він побудований на реальній історії.

«Пелікан»

Одного разу 16-ти річний Яніс знаходить зовсім крихітне пташеня пелікана і залишає його у себе вдома. Дружба з птахом дарує хлопчикові багато радості, зближує його з батьком і приносить жителям села безліч веселих моментів. Фільм рекомендований всім, хто любить затишне і сімейне кіно, а також цікавиться Грецією і грецькою культурою.

«Ми купили зоопарк»

Овдовілий Бенджамін Мі зі своїми дітьми переїжджає за місто. Він купує будинок, до якого «на додачу» дається ще й величезний занедбаний зоопарк з сотнею екзотичних тварин. Батько сімейства вирішує відновити колись прекрасний зоопарк і береться за справу з ентузіазмом. Фільм показує, що навіть втративши щось дуже цінне в житті, завжди можна знайти в собі сили рухатися далі.