Унікальна лінійка sustainable головних уборів від стартапу SPOGAD: фото

13.06.2024

Перший у світі сталий циркулярний fashion tech стартап SPOGAD, що досліджує і створює технології переробленого пластику, представляє ексклюзивну лінійку sustainable головних уборів «Gadka. Chapter 1». Наразі це — дві різні шапочки «Полудень» та «Заграва» у кольорах-спогадах* «витинанка» та «дніпровський світанок», виготовлених вручну за традиційною технікою плетіння нитками. 

Кожний предмет з лінійки — неповторний: за кольором, формою і візерунком. Оскільки нитки з переробленого пластику мають різні характеристики щільності та гнучкості, для кожного окремої шапочки майстриня SPOGAD створила унікальну схему та технологію плетіння. Це перший випадок в фешн- та дизайн-історії, коли створюють шапочки з переробленого пластику, вручну звʼязуючи нитку гачком.

На виготовлення кожної окремої шапочки пішло по 5 годин ручної роботи. Це чиста робота, не враховуючи сортування і подрібнення пластику, виготовлення нитки, технічних тестів і створення перших прототипів. 

Колір-спогад “дніпровський світанок” —  це спомин про рожево-червоні ранки у місті Дніпрі (де працює частина команди), коли після страшної ночі з обстрілами і блекаутами є надія, що життя продовжується, а світло перемагає. А “витинанка” — це данина українському декоративному мистецтву і спомин про звʼязок поколінь: напозір легкого, стоншеного до ледь помітної нитки, а всередині — тривкого як сталь.

 

Gadka —  ГАДКА, и, ж. Те саме, що думка. Або ж (з)гадка про літо, прозорі кришталики сонця, кольорові обгортки від цукерки, солодкі абрикоси та рожеві дніпровські світанки. Вже традиційно обʼєднує серце (емоції та власні спомини) та думку (інноваційні матеріали та технології), щоби створити іконічні дизайн-обʼєкти.  Більше про колекцію Gadka. Chapter 1 сайті. 

Про стартап SPOGAD:

SPOGAD — перший у світі сталий циркулярний fashion tech-стартап. Розвиваємо технології переробленого пластику, створюючи виняткові модні аксесуари. Досліджуємо та запроваджуємо унікальні техніки роботи (як от плетіння нитками та плетіння бусинами), створюючи іконічні дизайн-обʼєкти зі 100% локально-переробленого пластику. Стартап заснований під час великої війни трьома молодими жінками як відповідь на фізичне та ментальне знищення памʼяті (памʼятних місць). Має франко-українське коріння.

Технології: 

На сьогодні SPOGAD використовує пластик двох типів (HDPE та LDPE), який вручну відсортовують та подрібнюють на станції у Дніпрі. Кожен дизайн-обʼєкт починається зі спогаду, який ми трансформуємо у набір кольорів. Тоді, змішуючи подрібнений пластик у різних пропорціях, ми отримуємо потрібний колір-спогад. І далі…

  • якщо це бусина, то ми створюємо пластину: подрібнений пластик викладаємо у форму і витримуємо під спеціальним пресом. Коли пластина готова, ми вирізаємо з неї бусини свердлом. Опісля кожну обточуємо вручну, тож в аксесуарах немає ідентичних бусин: ні за співвідношенням кольорів, ні за формою.
  • якщо це нитка, то наш подрібнений пластик ми завантажуємо в екструдер і “прядемо” нитку, вручну контролюючи її товщину та щільність.

Наша майстриня — перша у світі, хто створює дизайн-обʼєкти з бусин і ниток з переробленого пластику. У своїй роботі вона спирається на українські традиційні техніки плетіння: схеми з макраме, плетіння гачком, плетіння спицями, плетіння з лози та плетіння бісером. Але нитка чи бусина з переробленого пластику — інноваційний та непередбачуваний елемент, тож створюючи новий дизайн-обʼєкт, команда винаходить власні схеми й техніки, яких досі не існувало.

Більшість брендів, які працюють з переробленим пластиком, не ідуть далі виготовлення пластини, не шукають нових форм і можливостей. Ми ж робимо крок вперед: створюємо bold designs, використовуючи приладдя і машини, які взагалі не призначені для пластику, та шукаємо тих, хто як і ми, не бояться експериментувати. Ми не маємо гайдів, інструкцій чи майстерень — лише наші знання, бажання досліджувати та людей, які спеціалізуються на пластиках та на обладнанні. В усьому іншому — це шлях інновацій, помилок і спроб, щоб зробивши крок, після нас зробили десять.

Поточні продукти: 

  • Ниткові сумки (Дніпровський світанок, Витинанка, Херсонський кавун) з колекції Spomyn
  • Бусинні сумки (Соняшникове поле, Карпатський ліс, Вільногірські піски, Лемурійське озеро) з колекції Spomyn
  • Бусинні намиста-трансформери та браслети з колекції Zdyvo у чотирьох кольорах-спогадах: соняшникове поле, синява льону, карпатський ліс, лемурійське озеро.
  • Ниткові шапочки “Полудень” та “Заграва” у кольорах-спогадах “витинанка” та “дніпровський світанок” з лінійки головних уборів Gadka

* кожний виріб — артизанальний, і виключно made-to-order

Кейс Printemps:

З осені 2023 року SPOGAD є офіційним членом Fashion Green Hub — французької асоціації модних і текстильних компаній, які працюють за сталими та циркулярними принципами. Наразі вона об’єднує 530 резидентів по всій Франції: великі компанії, дизайнерів, школи, дослідників, виробників та стартапи.

У грудні 23 — січні 24 SPOGAD потрапив до вибірки від Printemps Haussmann, опинившись серед 9 французьких сталих брендів у Fashion Green Room — концептуальному просторі локальної та сталої моди. На момент, коли наші аксесуари зʼявилися під куполом, серед іконічних вінтажних та нових, інноваційних дизайнів, у серці люксової фешн-галереї, SPOGAD існував на “фешн-мапі світу” лише 6 місяців. Це стало можливим завдяки стратегічному партнерству Printemps Haussmann Paris та Fashion Green Hub.

*Printemps Haussmann Paris — це головна люксова фешн- та дизайн-галерея, розташована у центрі Парижу на історичному бульварі Осман, загальною площею у 90 000 м2.

Читайте також: 

Долучайтесь до наших соцмереж, аби бути в курсі усіх важливих новин та подій: FacebookTelegramInstagram