Вартові здоров’я: на які показники жінки впливає стрес

04.01.2024

Євген Шагов, кандидат медичних наук, експерт з превентивної медицини, амбасадор Age Management в Україні

Як стрес впливає на організм жінки. Катастрофічно, якщо коротко. Стрес без перебільшення вбиває, адже руйнує гормональний баланс. А гормони — вартові жіночого здоров’я, молодості і краси.

Ендокринні процеси визначають все наше життя та регулюють буквально всі його аспекти. І стрес — ключовий чинник, який на них впливає. Пружна шкіра, фертильність, блиск очей — це все результат дії певних гормонів. Усі вони беруть початок з холестерину, з якого формується «праотець» прегненолон. Вітаю тих, хто полюбляє низькожирові дієти, бо ви заганяли у стрес своє тіло ще задовго до першої повітряної тривоги! За стресу «фабрика» гормонів працює лише на виробництво кортизолу. У нормі з прегненолону синтезується прогестерон, ДГЕА, тестостерон та естрогени, а з прогестерону за потреби — кортизол та альдостерон. Але за надмірних фізичних та емоційних навантажень відбувається «крадіжка» — прегненолон майже весь і одразу іде на гормон стресу. 

Коли ви нервуєте, зростає кортизол і знижуються статеві гормони, ДГЕА та ще й мелатонін. Спочатку у вас зникає настрій та погіршується сон, а згодом виникає тривожність. Але не варто думати, що психічне здоров’я — це лише про перепади настрою, все набагато небезпечніше. За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я, кожен четвертий українець має ризик психічних розладів. А через війну вже майже 10 млн жителів України страждають від стресу та інших порушень — тривожних розладів та ПТСР. Відчуття тривоги та страху додатково впливає на синтез статевих гормонів та виснаження щитоподібної залози. Відсутність інструментів антистресу запускає у людини ефект доміно, коли погіршується стан усіх складових організму по черзі.

ГОЛОВА

Стрес не лише знижує пам’ять та швидкість оброблення інформації, а навіть змінює структуру мозку. Британські вчені кажуть, що тривалий стрес напряму пов’язаний із кількістю діагностованих проблем із психічним здоров’ям, причому жінки більш схильні до таких проблем, ніж чоловіки. У порівнянні з літніми чоловіками літні жінки удвічі частіше відчувають порушення сну і піддаються вищому ризику зниження когнітивних функцій, хвороби Альцгеймера та деменції. Наголошую, йдеться не лише про паспортний вік, а й про біологічний, який визначається гормонами.

Якщо кортизол «обкрадає» ваші статеві гормони, ви можете стати літньою жінкою у будь-якому віці

А війна в Україні вже додала майже кожному українцю 10-15 років до паспортного віку. Про це заявив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко на одному з міжнародних самітів. 

ВОЛОССЯ

Через недосипання, нестачу корисних речовин у харчуванні та спазми судин погіршується кровопостачання та живлення волосся, воно повільніше росте, стає тьмяним, легко ламається, може виникати лупа і найбільший страх всіх жінок — алопеція (випадіння волосся). Головні його тригери — дисфункція щитоподібної залози, незбалансоване харчування та гормональний дисбаланс.

ОБЛИЧЧЯ

Стрес, порушення циркадних ритмів, виснаження теломер, нестабільність геному, фотостаріння, неправильне харчування та відсутність фізичних навантажень запускає механізм пришвидшеного старіння шкіри. Першим на обличчі стає помітним недосипання, причому не тільки через синці під очима. Регулювати окислювально-відновний стан шкіри та циркадний ритм допомагає мелатонін та вітамін D. Варто наголосити, що молодість живе у звичках та кабінеті ендокринолога, а не лише косметолога. Адже адекватний метаболізм та достатній рівень естрогенів, тестостерону і ДГЕА набагато дієвіші за косметичні засоби догляду за шкірою. Власне, нестача естрогенів і спричиняє втрату колагену й еластану, тому під час менопаузи шкіра миттєво втрачає пружність. Але не лише клімакс позбавляє жінку естрогенів, їх блокує надмірний синтез кортизолу.

СЕРЦЕ

Стрес шкодить серцево-судинній системі — підвищує ризик атеросклерозу, ішемічної хвороби, аритмії та інсульту, а також розсіяного склерозу, який подвоює ризики інфаркту міокарда. Я завжди раджу холтерівський моніторинг, коли протягом 72-120 годин відстежується ритм серця і можна оцінити рівень відновлення організму загалом, якість сну та ризики проблем із серцево-судинною системою у майбутньому. Сьогодні об’єктивно діагностувати серце можна завдяки портативній ЕКГ — системі MAWI Biosensor Patch. Мати шанс вчасно помітити та зупинити хворобу значно вигідніше інфаркту / інсульту та їхніх наслідків.

ТІЛО

Брак статевих гормонів через профіцит кортизолу — гарантія того, що зберегти ідеальну фігуру можна буде лише у пам’яті. Без стероїдів ви втрачаєте м’язову масу та еластичність мускулатури, пружність шкіри та можливість бачити швидкі результати від дієт та спорту. Дефіцит мікро-, макронутрієнтів та гормональний дисбаланс завжди лежать в основі виникнення целюліту та швидкого набору ваги. А за ожирінням людину чекають хронічні захворювання: діабет, інфаркт, остеопороз тощо. Оскільки інсулін та кортизол ходять разом, розхитані нерви = жир. Спочатку це можна не помітити: вага стоїть на місці, але композитний склад тіла стрімко змінюється: жиру стає більше, а от м’язової маси менше. Тому варто не лінуватися і качати м’язи. Саме вони є природною помпою для тестостерону (це не чоловічий гормон, це гормон гарного, здорового тіла, витривалості та сексуальності).

ТРАВНА СИСТЕМА

Психоемоційна напруга негативно впливає на травлення, сприяє сповільненню метаболізму та набору ваги. Окрім того, стан шлунково-кишкового тракту впливає на ментальне здоров’я. Мозок і кишківник пов’язані двоспрямовано: якщо ви пригнічені — страждає травна система, якщо погано харчуєтесь — у вас хронічне запалення та дисбаланс мікробіому і може виникнути депресія. Хронічний стрес, в якому кожен українець перебуває від початку війни, знижує імунітет, який власне «живе» у кишківнику, та призводить до нейропсихіатричних розладів.

СТАТЕВА СИСТЕМА

Від стресу зникає бажання, а потім і можливість насолоджуватися сексом. Дисбаланс гормонів руйнує лібідо, сушить слизову. Через це ви не отримуєте задоволення, не маєте енергії та сил. Стрес призводить до небажання та збою циклу. Далі йдуть проблеми з овуляцією, зниження шансів запліднення та швидкості імплантації, а також зниження оваріального резерву. Перевірити свій гормональний профіль — це можливість повернути собі впевненість зараз та можливість мати дітей згодом. На превеликий жаль, через стрес та купу інших, викликаних війною, проблем нас очікує нечувана демографічна криза. Тому турбота про себе, суплементи та біодентична гормональна терапія допоможуть не стати частиною сумної статистики.

НОГИ

Питання щодо варикозу, набряків, ризику остеопорозу, артриту, холодних ніг і потрісканих п’ят варто ставити подологу. Позаяк проблеми терморегуляції, сухість шкіри, ламкість нігтів, так само як і тьмяне волосся і набряки, — це сигнали від проблемної ендокринної системи. Запорукою здорової щитоподібної залози є йод у взаємодії з деякими мінералами, амінокислотами та балансом статевих гормонів. 

На жаль, за час війни українці постарішали щонайменше на 10 років, як наголосив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко. Тому жодні пілінги та лазери не встигнуть за стрімким старінням нації без системної роботи зсередини. Відновлення ресурсів, превенція, управління віком і здоров’ям через правильний ЗСЖ, суплементацію та гормональну корекцію — єдиний шлях. Бо попереду Перемога, після якої необхідна енергія на розбудову нової України та відновлення генофонду. А для цього почати піклуватися про себе варто ще відучора!

TO-DO-LIST для перемоги над стресом

  • Висипайтеся (7-8 годин сну, відбій не пізніше 23.00, за 1-2 години до того — жодних новин і гаджетів, за 3-4 — ніякого інтенсивного спорту та їжі),
  • Повноцінно харчуйтеся (три повноцінні прийоми їжі без перекусів, мінімум цукру та інших легко засвоюваних вуглеводів (а вони майже повсюди), борошна та трансжирів, багато клітковини, риби, рослинного білка та корисних жирів, ніякого алкоголю та вечері опівночі).
  • Шукайте здорові способи антистресу (йога, дихальні практики, масаж, більше прогулянок та обіймів).
  • Працюйте над підвищенням стресостійкості з ейдж-менеджером (щонайменше — суплементи та модифікація способу життя, за можливості — IV-therapy, BHRT, біоакустична корекція та інші апаратні технології),

За потреби працюйте з психологом.