Вдова померла, хай живе Вдова! Рецензія на фільм «Чорна вдова»

Рецензія на фільм "Чорна вдова" / Black Widow (2021) режисерки Кейт Шортланд

07.07.2021

Надя Куприненко, киновед, обозреватель WoMo

Спочатку світова прем’єра «Чорної вдови» мала відбутися 1 травня 2020 року. Але, як і всі кіношні жертви коронавірусу COVID-19, сольник Наташі Романової змушений був змінити дату старту. Переносити прем’єру фільму довелося тричі, і нарешті з 7 липня довгожданний фільм на екранах кінотеатрів України.

«Я думаю, що на фільми з героями-жінками ходять менше», — заявив мені букер одного з вітчизняних кінотеатрів у розмові про «Чорну вдову». Сказати по правді, стало образливо і за Наташу Романову, і за Елен Ріплі («Чужий»), і за Лілу («П’ятий елемент»), і за Лару Крофт, і за Диво-Жінку, і за Наречену з «Убити Білла», і за Капітана Марвел, та що там говорити — навіть за Скарлетт О’Харру. І ще за всіх кінодів «Золотого віку Голлівуду», якщо вже на те пішло.

Чи виявиться «ходять менше» правдою — покаже бокс-офіс, який у ці пандемічні часи, хоч і демонструє вибрики, але все-таки існує. Безперечно, «Чорна вдова» — фільм для жінок і про жінок. І від жінок. Тому що окрім головних персонажів — Чорної вдови №1 Наташі Романової, Чорної вдови №2 Єлени Бєлової і їхньої матері Меліни Востокової — «жіночий» список поповнився режисеркою Кейт Шортланд. Попри те, що до цього вона знімала лише малобюджетне і маловідоме кіно — перший блокбастер їй цілковито вдався. Крім того, вона може пишатися званням першої жінки-режисера, яка зняла фільм для всесвіту Marvel.

Наташа Романова — супергероїня з коміксів Marvel. Родом з російського Волгограда (колишній Сталінград), шпигунка на службі КДБ, що згодом втікла до США, перейшла на бік добра і стала частиною команди Месників. Вперше на екранах вона з’явилася у фільмі «Залізна людина 2». І якби не втрутилася пандемія, між першою появою на кіноекрані і першим сольником Наташі Романової минуло б рівно 10 років. Очевидно, студія цілеспрямовано готувала цю символічну подію.

«Чорна вдова» 2021 року — це приквел, до того ж сольний, тому ми дізнаємося історію Наташі, її становлення, радісно спостерігаємо у фільмі декого з героїв, яких у останніх «Месниках» убили. А ще ми бачимо сестру Наташі Єлену Бєлову, і на моїй пам’яті це перша поява даного персонажу в екранізаціях згаданого кіновсесвіту. Вона, у порівнянні з сестрою, більш виважена, рішучіша і з почуттям гумору, що і без зайвої зброї вкладе на лопатки. Продемонстрована самостійність персонажу наштовхує на думку, що Єлена Бєлова (актриса Флоренс П’ю) замінить персонаж Наташі Романової у нових фільмах кіновсесвіту Марвел. Ось вона:

Фільм починається ідилічними кадрами з дитинства дівчат, де вони граються в саду. Бачимо зворушливу сцену, коли мама з ніжністю дмухає на розбите коліно Єлени. Маленька Наташа Романова спілкується тут російською, і це найкраща російська у фільмі. А чому? Тому що маленьку Наташу Романову грає донька Міли Йовович Евер. Спроби усіх інших, дорослих, акторів викликають… ну, не зовсім похвальний сміх, звичайно. Але з часів «Червоної спеки» Голлівуд у знанні російської мови вперед не просунувся.

На початку фільму ми бачимо батьків майбутніх «чорних вдів». І я вже хочу спін-офф Олексія Шостакова — Червоного вартового, батька Наташі і Єлени, радянського аналога Капітана Америки. Він вніс у фільм комічні нотки, які дещо приземлюють і пародіюють поняття «супергерой», хоча це ніскільки не нівелює його супергеройські здібності. Він розбавляє сувору жіночу компанію, і завдяки йому ж демонструється і всюдисуща «русская тоска», коли знічев’я, у ГУЛАГу, де царює відповідна атмосфера, він ламає кисті і пальці товаришам по табору, заввиграшки перемагаючи їх у армреслінгу. Такі розваги.

Свій вклад іронічності робить і Єлена. Кому ще, як не сестрі, буде дозволено підіймати на кпини візитівку Чорної вдови — позу на руках і коліні, яку та демонструє під час усіх своїх супергеройських битв.

Варта заздрості розтяжка головної героїні пояснюється заняттями балетом, які разом з наукою вбивати відбувалися у Червоній кімнаті, де тренували майбутніх чорних вдів під наглядом генерала Дрейкова. Помститися Дрейкову і звільнити своїх товаришок і поставили собі за мету сестри.

 

«Я думаю, що на фільми з героями-жінками ходять менше»… Але коли жінки мстяться чоловікам — на це можна дивитися вічно! Навряд чи це є основною ідеєю фемінізму, але, впевнена, багато хто із задоволенням відмітить саме цю лінію у фільмі. Головне, не відтворювати методи у звичайному житті.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Що трапилось в пісочниці, лишається в пісочниці»: Рецензія на мультфільм «Бебі бос 2: Сімейний бізнес»