«Викрадене мистецтво». Херсонський музей відтворив картину, викрадену під час окупації

19.06.2024

Картина проєкту «Викрадене мистецтво» була створена Херсонським художнім музеєм імені Олексія Шовкуненка разом із фольклористкою Яриною Сізик і режисеркою Марією Озірною. Творчий проєкт присвячений картинам, викраденим з музею під час окупації. Про це розповіла Марія Озірна на своїй сторінці в Instagram.

Митці звернулися до картини Михайла Брянського «Портрет дівчини у вишиваній сукні». До творчої команди приєдналася українська модель Даша Астаф’єва у вишиваній сукні, яка оживила картину й зробила її більш сучасною.

картина

Михайло Брянський (1830-1908), «Портрет дівчини у вишиваній сукні», полотно, олія.

«Це наша спроба в режимі реального часу відповідати на спробу знищити українські культурні надбання. Формат віртуальних і водночас живих копій картин дозволяє передавати важливий меседж — втрачене, але не забуте. І навіть перебуваючи на чужині, мистецтво може жити й спілкуватись з глядачем. Але для цього ми повинні постійно звертатись до пам’яті з креативними, цікавими нагадуваннями», — зазначила Марія Озірна.

Копію сорочки, зображеної на картині Брянського, вишила під час окупації Інна Микуцька. Раніше вона працювала гідом у Херсоні.

«Коли я вишивала, то мріяла, що буду водити екскурсії вільним Херсоном», пригадувала майстриня.

Вона намагалася завантажити себе роботою і вирішила здійснити давню мрію — вишити сорочку. Свого часу Інну вразила картина Михайла Брянського «Портрет дівчини у вишиваній сукні» з колекції Херсонського художнього музею.

«Тонко прописаний майстром візерунок вбрання так і вабив «зняти» малюнок, тож іще задовго до окупації майстриня адаптувала його під «хрестик» і мріяла, як позуватиме у вишиванці біля цієї картини…».

Посмотреть эту публикацию в Instagram

Публикация от Maria Oz (@dukhovne_lychko)

Ще одна мета проєкту — допомога Херсонському художньому музею. Анімації мають привернути увагу до інституції, яка потребує підтримки після розграбування російськими окупантами. Загалом із музейного фонду росіяни вивезли понад 10 тисяч творів мистецтва.

«З Херсонського художнього музею було викрадено понад 10000 творів мистецтва. І поки викрадене мистецтво сумує на чужині, нашим потужним інструментом стає памʼять. Незайве нагадування посередництвом фантазії, що ми втрачаємо кожного дня і миті», — написала Озірна.

В анімації був використаний народний романс «По небу місяць, по небу ясний».

Картина – Михайло Брянський (1830-1908), «Портрет дівчини у вишиваній сукні», полотно, олія.

Читайте також: Митців та власників колекцій закликають підтримати розграбований художній музей Херсона

Долучайтесь до наших соцмереж, аби бути в курсі усіх важливих новин та подій: Facebook, Telegram, Instagram