Вже півтора року працює наш освітній проект «Здорове харчування для дітей», який навчає і мотивує дітей і батьків до правильного харчування і здорового способу життя. За цей час ми не раз зустрічалися, спілкувалися і зробили чимало цікавих інтерв’ю з дієтологами, гастроентерологами, психологами та іншими фахівцями. Але одного дня я спіймала себе на думці, що ніколи в житті не була на прийомі у лікаря-дієтолога, і слабо уявляю собі, як це все відбувається.
Чого чекати — треба терміново це спробувати! Адже більшість українців також ніколи в житті не були у дієтолога. А саме такий лікар потрібен більшості з нас – і чим раніше, тим краще. За статистикою майже 60% українців мають зайву вагу, а 25% — ожиріння. Це призводить до величезної кількості проблем зі здоров’ям: від серцево-судинних захворювань до діабету і онкології. 80% смертей в нашій країні стаються саме через неінфекційні хвороби, левову частку яких я щойно перелічила. Якщо терапевти покликані лікувати, а сімейні лікарі все ще недостатньо уваги приділяють профілактиці хвороб, то саме лікар-дієтолог може стати тим фахівцем, який виявить основні ризики для вашого здоров’я і допоможе їх зменшити найдоступнішим способом – через правильне, повноцінне харчування.
Сказано – зроблено, і вже наступного дня я оголосила про початок інформаційного проекту #ВпершеДоДієтолога та записалася на прийом до одного з експертів нашого освітнього проекту «Здорове харчування для дітей», лікаря-дієтолога Тетяни Лакусти. Колись Тетяна працювала у військовій медицині, у відділенні кардіореанімації, але з часом прийшла до того, що варто починати працювати з пацієнтами набагато раніше – до того, як вони потраплять до важкого стану. Тому профілактичну, персоналізовану медицину, зокрема, дієтологію, лікар вважає основним напрямком майбутнього. Мене вже давно зачепив медично-популярний блог доктора Лакусти в Instagram, в якому вона ділиться з читачами корисною інформацією і даними останніх досліджень, тобто тим, що вже точно доведено наукою на сьогодні.
Порада: коли обираєте лікаря, варто звернути увагу на наступні моменти — освіта і досвід роботи, постійне навчання і розвиток, дотримання принципів доказової медицини (evidence based medicine), якість інформації від фахівця у медіа та соцмережах, відгуки пацієнтів і, звичайно, враховуйте особисті вподобання.
Отже, з яких кроків складається повноцінний візит до дієтолога?
Останні новини
- Як вивести карʼєру на новий рівень завдяки менторству: безплатний вебінар для українок від STEM is FEM
- Вийшов саундтрек до фільму «Буча»
- #RomanEmpire: 10 найкращих фільмів і серіалів про Стародавній Рим та Римську імперію
- Український гурт Bahroma презентує композицію «Квітень», що стала офіційним саундтреком фільму «Буча»
- Український бренд NAZARELLI презентує осінню колекцію, створену за концепцією smart capsule Новости на главной
Крок 1. Перший візит до лікаря-дієтолога
На цьому кроці відбувається знайомство лікаря і пацієнта. В першу чергу, потрібно визначити, з якою метою ви прийшли до лікаря. Якщо в моєму випадку це була цікавість і бажання потурбуватися про своє здоров’я заздалегідь, а не коли вже щось заболіло, то найчастіше до дієтолога приходять із запитом – як схуднути. Серед інших можливих цілей – набрати вагу, покращити стан при серцево-судинних захворюваннях, цукровому діабеті, або за направленням інших вузьких фахівців.
Далі лікар проводить опитування пацієнта, детально розпитує про скарги, причому не тільки про ті, що пов’язані з харчуванням і роботою шлунково-кишкового тракту, а й про всі інші. Зверніть увагу, що часто ми самі не помічаємо якихось критичних моментів або звикаємо до проблеми і перестаємо її зауважувати.
Порада: хоча б за тиждень до запланованого візиту спробуйте бути більш уважними до свого тіла. Помічайте і відразу ж занотовуйте те, що вас турбує. Навіть найменші «дзвіночки» можуть бути важливими для подальшої діагностики і лікування. Адже завжди краще спіймати проблему на самому початку, коли впоратися з нею найлегше.
Також дієтолог має уважно розпитати вас про стиль харчування. Як виглядає ваш сніданок, обід, вечеря? Скільки і яких маєте перекусів? Як часто п’єте воду? А інші напої? Щоб не розгубитися, як це було у мене, варто повести свій харчовий щоденник, хоча б протягом трьох днів до консультації. У щоденник треба вносити абсолютно всі прийоми їжі і всі напої, приблизний їх час і об’єм. Кажуть, що навіть ця проста дія вже суттєво впливає на те, що ми їмо, оскільки процес з автоматичного перетворюється на свідомий.
Порада: заведіть харчовий щоденник і записуйте у нього все, що їсте і п’єте протягом трьох днів до візиту до лікаря. Нас може здивувати те, скільки всього потрапляє у наш організм непомітно, на автоматі.
Також лікар запитає вас про захворювання, які були у вас в роду. Тому краще це питання заздалегідь поставити за можливості своїм батькам або навіть бабусям і дідусям, адже ряд хвороб і станів є спадковими і можуть рано чи пізно проявитися. Краще дізнатися про це якомога раніше і відповідно скоригувати свій спосіб життя так, щоб понизити ризики появи цих захворювань.
Після детальної розмови лікар проведе заміри. Їх є два варіанти: на біоімпедансних вагах і за допомогою звичайного сантиметра. Ці чарівні ваги виглядають як звичайні, але насправді під час зважування через стопи проходить легкий електричний струм, а ваги вимірюють інтенсивність руху вільних електронів в різних тканинах організму. Лікар вводить ваш вік і зріст, після чого ваги показують відразу багато показників: масу тіла та індекс маси тіла, відсоток м’язів і жиру в організмі, відсоток вісцерального жиру, відсоток кісткової маси, відсоток води та навіть можуть показувати орієнтовний фізіологічний вік вашого організму. Слід зважати на те, що похибка може бути досить суттєва, тому варто дослухатися до коментарів лікаря. Заміри сантиметром дозволяють зафіксувати об’єми тіла на час першого візиту і надалі відслідковувати зміни, якщо є мета схуднути або набрати вагу.
Закінчується перший прийом тим, що лікар призначає додаткові лабораторні обстеження і рекомендує конкретні зміни до вашого раціону, розповідає, що, коли і чому варто їсти саме вам, якими мають бути принципи побудови щоденного меню.
Крок 2. Лабораторні обстеження
На цьому етапі потрібно пройти всі призначені лікарем обстеження. Нам пощастило це зробити у лабораторії ДИЛА, яка стала партнером нашого експерименту. Для чого необхідно проходити лабораторний етап? В першу чергу, щоб розпізнати всі слабкі місця вашого організму, про які тіло ще не почало вам сигналізувати болем чи іншими проблемами. Якщо ж захворювання вже є – вчасна діагностика допоможе підібрати більш ефективне лікування.
Які ж обстеження дієтологи рекомендують проходити абсолютно усім, хоча б раз на рік?
- Загальний аналіз крові.
- Загальний аналіз сечі.
- Біохімія крові (печінкові і ниркові проби).
- Вітамін D.
- Феритин.
- Ліпідний профіль.
- Глюкозний профіль.
В залежності від конкретної ситуації перелік досліджень може розширюватися, про це вже розповість лікар індивідуально. Вартість досліджень можна уточнити на сайті лабораторії або через колл-центр.
Порада: відомо, що різні лабораторії деколи можуть виконувати дослідження з похибками. Саме тому дуже важливо обрати якісну лабораторію, яка має великий досвід роботи, використовує сучасні технології та дотримується строгих правил на кожному етапі збору матеріалу та його аналізу. Точність діагностики принципово важлива для подальшого якісного призначення лікування.
Всі знають, що здавати кров треба натщесерце, але насправді тут є чимало важливих моментів. До різних обстежень готуватися треба по різному, щоб отримати максимально коректні результати. Дізнатися більше про підготовку можна або у колл-центрі за номером 0800 217 887, де працюють оператори з медичною освітою, або на сайті ДИЛА.
Всі прописані обстеження ми родиною пройшли в лабораторії ДИЛА менш ніж за півгодини. Під час недовгого очікування діти малювали в дитячому куточку, а ми просто відпочивали у просторому, прохолодному залі. Здавати кров з вени – для багатьох не найприємніший процес, але завдяки досвідченій і привітній медсестрі Олені все пройшло практично без болю, і навіть діти вийшли з кабінету з посмішками та ще й дипломами. Після процедури тут усіх пригощають чаєм з бубликами, що принаймні наших дітей дуже потішило.
Результати досліджень почали надходити на електронну пошту в той же день, про що нас повідомили ще й в SMS. Також зручно завантажити мобільний додаток ДИЛА, в якому акуратно будуть зібрані всі ваші результати. На наступний день ми вже мали потрібні дані в електронному вигляді. За бажанням, в лабораторії можна отримати результати у роздрукованому вигляді. Також дані досліджень завжди доступні у вашому особистому кабінеті, куди можна увійти через сайт або через мобільний додаток.
Паралельно з проходженням лабораторних обстежень потрібно виконувати рекомендації лікаря щодо харчування та питного режиму. Як не дивно, результати навіть невеликих змін у раціоні я відчула на собі досить швидко – зокрема, помітно покращився стан шкіри.
Крок 3. Повторний візит до лікаря-дієтолога
Повторний візит призначається приблизно через 2 тижні, коли готові всі результати аналізів, а також щоб можна було побачити перші результати від виконання рекомендацій лікаря. Лікар переглядає всі результати і коментує отримані показники.
Порада: не робіть висновки з отриманих результатів самостійно, не панікуйте і не радійте заздалегідь. Лікар має набагато більші знання і досвід, тому варто дочекатися візиту і уважно вислухати фахівця. Не соромтеся розпитати лікаря, якщо якийсь показник чи його трактовка вам не зрозуміла. Можете навіть підготувати свої питання перед візитом, щоб нічого не забути.
В залежності від одержаних з лабораторної діагностики даних, лікар робить свої подальші призначення, прописує за необхідності медикаментозне лікування. Найчастіше це стосується нестачі або дефіциту вітаміну D, заліза, омега-3. Крім того, можуть бути виявлені дефіцити інших вітамінів та мікроелементів.
Факт: понад 80% українців мають цілорічну нестачу вітаміну D, тому більшість фахівців на сьогодні вважає необхідним його додатковий прийом.
У нашій сім’ї з вітаміном D виявилася цікава ситуація, оскільки у всіх чотирьох членів родини його рівні виявилися абсолютно різними, від сильного дефіциту до норми. Тобто, якщо б ми не здали аналізи, а приймали всі разом однакову профілактичну дозу, то для когось вона була б зовсім недостатньою, а для когось – зайвою. Тому дуже важливо перш ніж щось призначати – перевірити рівень цього показника.
Якщо буде потрібно, дієтолог може направити пацієнта на консультацію до інших вузьких фахівців – кардіолога, ендокринолога та інших. Якщо метою є схуднення, то до процесу бажано долучити ще й психолога, адже дуже часто наші причини переїдання та інших харчових порушень лежать саме в психологічній сфері. Тому щоб отримати бажаний результат (і, особливо, втримати його) – не зайвим буде попрацювати з психологом чи психотерапевтом.
За отриманими даними лікар також може відкоригувати ваш раціон, деталізувати свої рекомендації з першого візиту або навіть розписати орієнтовне меню на тиждень. Як на мене, то головне — все ж таки зрозуміти головні засади побудови раціону, а не отримати готове меню, якого буває досить складно дотримуватися. Коли розумієш принципи, то можна бути більш гнучким у щоденному харчуванні і не залежати від певних продуктів чи від домашньої кухні.
Крок 4. Повторні візити до лікаря-дієтолога
Якщо ціль пацієнта довгострокова, то на шляху до неї треба буде час від часу відвідувати лікаря-дієтолога і перевіряти, як відбувається просування. В залежності від ситуації, лікар може рекомендувати чергові консультації кожні 2-4 тижні. Такі «мотиваційні» зустрічі будуть відбуватися, аж поки пацієнт не досягне бажаного результату. В нашому випадку ми цей крок пропускаємо.
Крок 5. Повторна лабораторна діагностика
Якщо ж постійного контролю не потрібно, але лікар призначив ряд медикаментів, наприклад, для корекції нестачі чи дефіциту певних вітамінів чи мікроелементів, то наступна зустріч відбувається приблизно через 2 місяці після початку прийому препаратів. На цьому етапі треба повторно здати кров і визначити ряд показників. Якщо, наприклад, рівень вітаміну D чи феритину прийшов в норму, лікар визначить, яку підтримуючу дозу і як довго потрібно буде приймати.
Крок 6. Фінальний результат
Для кожного цей результат буде свій і настане він у різний час. Хтось схудне, хтось набере вагу, а хтось – зменшить ризик серцево-судинних захворювань або цукрового діабету. Звичайно, роль пацієнта в цьому процесі — головна. Самоконтроль і щоденна дисципліна щодо рекомендацій лікаря – це те, без чого процес неможливий. Але результат цього точно вартий – більш здоровий і більш молодий за відчуттями організм, зникнення ряду неприємних симптомів, кращий вигляд, хіба це не достатня нагорода за працю, любов і турботу про своє тіло?
Важливо: дуже часто ряд серйозних хвороб, таких як серцево-судинні захворювання і цукровий діабет, супроводжуються зайвою вагою. Дуже важливо налагодити свій раціон і фізичну активність, щоб зменшити надмірну масу тіла. Вже тільки це принесе хороші результати: наприклад, дозволить знизити артеріальний тиск і зменшити або взагалі відмовитися від постійного прийому антигіпертензивних препаратів.