WoMo-книга «Дівчатам слово»: Як бути сильною, розумною та неповторною

Від зірки серіалу "Теорія великого вибуху" Маїм Бялік

09.11.2018

На полицях книгарень ми легко можемо знайти різні варіації на тему «Енциклопедії для юних леді». Це книжки, які вчать дівчинку бути милою, чепурною, подібною до популярних красунь. Дуже важко знайти книжку про те, як дівчинці бути сильною, розумною та неповторною. Просвітницький проект «ЛакіБукс» та видавництво «Основи» видали щиру, дотепну й вільну від стереотипів книжку Маїм Бялік — голівудської акторки та докторки філософії з нейробіології.

Книжку було безкоштовно розповсюджено у 93 бібліотеки Донецької, Харківської, Херсонської, Луганської, Запорізької та Дніпропетровської областей. У продаж книжка не виходить. Авторка підкреслює, що її незвичний життєвий досвід дозволяє їй компетентно і без патерналізму говорити з дівчатами про дорослішання.

Передмова

Ти спитаєш: людина, яка у дитинстві була актрисою, потім стала доктором філософії з нейрології, має двох дітлахів і грає у найпопулярнішій американській комедії, — що вона може знати про додаткові особливі проблеми жіночого життя? Так сталося, що, перебуваючи змалечку на очах публіки, я часто думала про те, як люди дивляться на жінок і чого вони від них очікують. Для хлопців усе інакше. Від мене ж чекали, що я матиму певний вигляд і діятиму певним чином, причому у процесі мого привселюдного перетворення із дівчинки на молоду жінку. Мене це дуже обтяжувало і змусило зрозуміти, наскільки по-різному влаштований світ для жінок і для чоловіків.

Розділ І: Як працює наше тіло

Хоча загальновизнано, що жінки голять волосся на ногах і під пахвами, а чоловіки цього не роблять, протягом усієї історії людства у більшості країн світу жінки не голили волосся. Волосся не викликає підвищеної пітливості. Запах із-під пахв виникає від поєднання поту і бактерій, які живуть на волоссі й одязі, що торкається пахв, а не від самого волосся. Гоління — це твоє суто особисте рішення, і немає нічого поганого у зволіканні з його ухваленням: голитись або не голитись узагалі. Тенденції змінюються, і зараз, наприклад, є багато чоловіків, які люблять голити свої тіла. Це рішення повністю залежить від тебе, але май на увазі, що тільки-но ти почнеш голитись, тобі доведеться постійно дотримуватись цього правила, якщо хочеш, аби й надалі волосся не росло в тих місцях. Існують методи позбавлення волосся на довший час, наприклад, видалення за допомогою гарячого воску та лазерна епіляція, що можуть затримати ріст волосся на триваліший період, тому тобі не треба буде постійно голитись. Але якщо ти жінка, якій не потрібно докладати забагато зусиль для догляду за собою (схожа на мене), то можеш дійти висновку, що видалення волосся — це надмірний клопіт, і таке рішення теж буде прекрасним!

Розділ ІІ: Як ми дорослішаємо

Коли я роззираюся довкола, то бачу в медіа переважно один тип фігури — худорлявий. І не просто худорлявий, а суперхудорлявий. Споглядання цих зображень на телебаченні, у кінофільмах, на рекламних щитах може геть зіпсувати наші уявлення, позбавивши нас правильних орієнтирів. (…) А чи знаєш ти, що практично всі зображення моделей, які ти бачиш, зроблено за допомогою фотошопа? (…) Покращити свій зовнішній вигляд і фігуру — це здорове бажання, а якщо ти маєш якісь проблеми зі здоров’ям або звернулась до лікаря з наміром змінити фігуру, то усвідомлення того, які порції їжі тобі підходять, — це гарний початок. Так само чудово дізнатися, які фізичні вправи можуть допомогти спалювати калорії та як застосовувати усвідомленість. Проте важливо пам’ятати, що дієта може бути дуже шкідливою і спричинити такий психічний стан, у якому людина не почувається щасливою за тих обставин, у яких перебуває, а це може перерости у серйознішу проблему. Думки про потребу схуднути і постійне відчуття, нібито ти товста, навіть якщо маєш нормальну вагу, можуть призвести до розладу харчування. Прикладами таких розладів є анорексія, булімія та психогенне переїдання.

Розділ ІІІ: Як ми навчаємось

Ось деякі поради для досягнення успіху у навчанні, які я зібрала за свої шкільні роки.

1. Не прогулюй уроків. (…) Щойно ми звикнемо прогулювати уроки або не вважатимемо за потрібне приходити у клас, ми опинимося на шляху відставання і необхідності наздоганяти, що зробить навчання важчим. Наполегливість є основною рисою характеру, необхідною для того, щоб створити максимально сприятливі для навчання умови. Стався до школи так, ніби тобі оплачують перебування там і начебто це твоя робота.

2. Заведи записник для завдань. (…) Навіть якщо вчитель видає завдання у друкованому вигляді або рекомендує звернутися до онлайн-програми, — у будь-якому разі запиши його власноруч до свого записника. Сам процес запису цих завдань змушує твій мозок думати про них і не забувати про їх існування.

3. Не відкладай нічого на потім. (…) Виконання домашнього завдання невдовзі після того, як предмет пояснили у класі, буде запорукою того, що мозок убере в себе найбільшу кількість інформації та якомога надійніше закарбує її у пам’яті.

4. Навчися казати «ні» відволіканням. (…) Текстові звістки, які схиляють тебе до того, що краще погуляти, ніж виконувати домашнє завдання, або навіть звукові сигнали на твоєму телефоні, які сповіщають про надходження повідомлень, що очікують прочитання, стануть на шляху твого гіпокампа і не даватимуть йому виконувати свою роботу.

5. Повторюй все знову і знову. (…) Що більше разів ми думаємо про щось або заучуємо, то надійніше цей матеріал зберігатиметься у довгостроковій пам’яті. Флеш-карти (з текстом та малюнками) можна використовувати для вивчення будь-якого предмета, до того ж їх можна переглядати будь-коли та будь-де.

6. Стань творчою людиною. Не просто читай, щоб навчатись, а долучай інші частини свого мозку й тіла до цього процесу. [traqki_related]

Розділ ІV: Як ми любимо

Проблема з надсиланням сексуальних зображень або сексуального листування з кимось (письмове обговорення сексуальної тематики — секстинг) полягає в тому, що фотографії, які ти надсилаєш, можуть залишитись назавжди в чужому телефоні, тому що їх не видалять, навіть якщо тобі пообіцяли. Картинки, які ти надсилаєш одній конкретній особі, зрештою можуть бути розповсюджені серед широкого кола людей, котрим ти зовсім не хотіла б демонструвати своїх зображень. Ти ризикуєш опинитися у незручному становищі, а в деяких випадках це може спонукати тих людей чіплятися до тебе, дражнити або поширювати про тебе плітки, які важко спростувати.

Розділ V: Як ми долаємо труднощі

Це недопустимо, якщо хтось у гніві вдарить або скривдить тебе, навіть якщо він скаже, що це ти у всьому винна, і навіть якщо це хтось із твоїх батьків, брат чи сестра, друг або подруга. Якщо у своєму домі або у будь-яких стосунках ти почуваєшся наляканою, то маєш право заявити про це вголос та отримати захист.

Розділ VІ: Як ми здобуваємо авторитет

Блискучий спосіб вплинути на інших — використати власне захоплення чимось і добровільно та конструктивно присвятити цій справі свій час та енергію. Вирішивши запропонувати свою допомогу заради мети, в яку віриш, ти виділяєш час на участь в роботі з організацією чи групою людей, які реально хочуть щось змінити.

— Читайте також: WoMo-книга: Самая откровенная книга для подростков «Бути мною»