WoMo-книга: Ілюзія ефективності: як і чому нас пошивають у дурні

Про важливість критичного мислення

03.01.2021

Як ми стаємо жертвами фейків, шахрайства і брехні, робимо безглузді речі, ухвалюємо неефективні або навіть шкідливі рішення? Як нас пошивають у дурні й чому ми дозволяємо це робити? Книжка «Ілюзія ефективності: як і чому нас пошивають у дурні» пропонує читачеві подорож до світу ірраціональності, бутафорії, хаосу, брехні й заперечення реальності. Як звільнитися з тенет абсурду, який прагне довести свою всепереможну силу? Як захистити себе від маніпуляцій? Як зберегти відчуття реальності? Видавництво «Фабула» надає нашим читачам можливість ознайомитись з уривком з книги.

Звільнення: критично мислити

«Немає потреби виходити з дому. Залишайся за своїм столом і прислухайся. Навіть не прислухайся, чекай. Навіть не чекай, будь нерухомим і самотнім. І світ відкриється тобі, він не може інакше». Франц Кафка

Звільнитися від уявного світу, щоб стати частиною реального, під силу тому, хто в змозі піднятися над культурним простором і поставити під сумнів загальні правила й традиційні цінності. Людина живе згідно з власними переконаннями, якими її наділили з дитинства — батьки, система освіти, середовище,— не усвідомлюючи, що ці переконання часто утворюють неоптимальну модель, що шкодить особистісному зростанню. З дитинства нам розповідають, що їсти, де працювати і з ким одружуватися,— так формується штучна версія світу, у яку середовище намагається запхати нас від ранніх років життя. Та стандартизувати людину неможливо — її неповторна індивідуальність благає про ту версію світу, яку самостійно обере для себе сама людина.

Більшість з нас незадоволені своїм життям: освітою, яку отримали; роботою, яку обрали; особистим життям, яке стало результатом вимушеного вибору. Щоб змінити світ, необхідно вирватися за межі неоптимальної моделі — сформувати власні ефективні правила, сприятливі для реалізації свого покликання. Хто взагалі придумав правила цього світу й чому ми маємо дотримуватися їх?

Ми створюємо для себе світ відносної істини й живемо в ньому. Світ ідей, уявлень, міфів, правил, які розробили наші пращури й передавали від покоління до покоління. Цей світ є світом уявлень про інститути: шлюб, гроші, кар’єра, релігія тощо. У світ відносної істини ми потрапляємо з народження: шаблони поведінки завантажуються у дитячий мозок тими, хто поділяє цінності уявного світу й не здогадується, що більшість переконань і систем не працюють.

Світ абсолютної істини ґрунтується на фактах, а світ культурного простору (відносної істини) — на думках і згоді (утім, він цілком реальний, попри те що існує лише в голові). Наш світ — це світ нашої уяви про нього. Оскільки наша уява зазвичай базується на традиційних цінностях, переданих нам пращурами з інших століть, ми маємо справу зі світом, термін придатності котрого давно закінчився.

Критичне мислення є потужним ресурсом для ухвалення неординарних рішень, які стають передумовою всіх Успішних проєктів. Ставити під сумнів правила довколишнього світу, аби заохотити власну креативність і творче зростання, радить у книжці «Код винятковості» Вішен Лак’яні.

Якщо більша частина того, що ми називаємо життям, створена нашими думками і переконаннями, відповідно, більша частина того, що ми вважаємо справжнім: усі системи, правила і «муси» культурного простору — лише випадковий артефакт історії. Здебільшого не існує раціонального пояснення, чому робити так чи інакше — правильно або єдино правильно. Більшість того, що ви вважаєте справжнім, живе тільки у вашій голові.

Критичний розум добре розрізняє «правильні» й «неправильні» традиційні цінності, а тому може вибирати, які з них варто поділяти, а які ігнорувати. На противагу, колективний «розум» передається як суспільна зараза: стихійно, масштабно, без критичного аналізу тверджень і суджень. Поставити під сумнів свій культурний простір — кинути виклик традиційним способам життя і всьому тому, чим засмітило наш розум оточення,— означає вирватися з уявного світу

Про авторку

Віра Валлє (Потєхіна) — українська письменниця і правозахисниця. Доктор філософії у галузі економіки (PhD). Магістр права (Київський національний економічний університет ім. В. Гетьмана); Школа бізнесу ім. Р. Сміта, Мерілендський університет (University of Maryland) (США). Юрист–практик з досвідом роботи у Групі Світового банку, міжнародних корпораціях та громадському секторі. Авторка низки законів у сфері господарської діяльності та протидії корупції. Авторка книжок «Інтелектуальна власність» (2008), «Спадок Джеймса І та королеви Анни: охорона інтелектуальної власності у часі й просторі» (2010), «Парадокси права інтелектуальної власності» (2010), «Корупція: роздуми після Майдану» (2016), «Жага свободи» (2017), «Корупція. Занепад соціального капіталу» (2018), «Влада і свобода. Реквієм за Нікколо Мак’явеллі» (2019).

 

Ціна книжки: 240 грн.

Де придбати: fabulabook.com