WoMo-книга: О косметике «нормальным языком»

19.12.2019

Как вы выбираете косметику? Верите рекламе? Прислушиваетесь к мнению подруг или бьюти-блогеров? Сейчас огромный выбор косметических средств и совсем не обязательно платить огромные деньги за приличное качество, достаточно понимать, что вам нужно. Книга «Нормально о бьюти: дуэт Маши Ворслав и Адэль Мифтаховой», написанная бьюти-редактором Машей Ворслав и бьюти-журналисткой Адель Митфаховой, расскажет вам о косметике «нормальным языком», то есть профессионально и доступно. В украинском переводе книга вышла в издательстве BookChef, которое знакомит наших читателей с отрывком книги.

Про натуральну косметику

Спойлер:
натуральна косметика багатьом видається безпечнішою, ефективнішою й «чистішою», але насправді це не так. Натуральні інгредієнти значно складніші, ніж синтетичні, а значить, передбачити їхню «поведінку» на шкірі важче.

Саме поняття «натуральна косметика» досить розмите, тому що сьогодні нема чітких правил, згідно з якими можна віднести той чи інший інгредієнт до натуральних або синтетичних. Ні одні, ні інші не додають у креми просто «з грядки». Вони проходять багато етапів обробки. До речі, ми свідомо використовуємо слово «синтетичний», а не «хімічний». Будь-які компоненти їжі й косметики складаються з хімічних елементів, та й весь світ, що нас оточує, як і ми самі — хімія. Двоє вчених-хіміків якось навіть написали статтю під назвою «Вичерпний огляд продуктів, які не містять хімії»1, в якій дійшли висновку, що оглядати їм нічого, тому що таких продуктів просто не існує.

У косметиці натуральність часто презентується як украй позитивна властивість, і в це легко повірити. У суспільній свідомості досі панує думка, що раніше було ліпше, оскільки було чистіше. Що наші бабусі не користувалися косметикою, а послуговувалися тим, що росло поряд. І тому наносити на шкіру креми зі страшним і незрозумілим списком інгредієнтів щонайменше зайве, а щонайбільше — шкідливо. Але насправді це омана. Тисячу років тому не було нічого синтетичного, все було чисте й природне, але люди чомусь рідко доживали до похилого віку. Хай як прикро це звучить, наші бабусі у свої 50 мали значно старший вигляд, ніж матимете ви за кілька десятків років. Тому що багато чого з доступного нам не було доступне їм.

Жодне дослідження не довело, що натуральні інгредієнти безпечніші чи ефективніші, ніж синтетичні. Зате абсолютно точно відомо, що шкода чи користь чогось визначається не походженням, а концентрацією. Це, до речі, головний принцип токсикології, сформульований Парацельсом у XVI столітті. Простий приклад: від келиха вина ви, скоріше за все, дещо захмелієте або не відчуєте нічого, а ось від п’яти ефект буде зовсім іншим. З косметикою те саме. Синтетичні парабени у великій кількості можуть спричиняти проблеми (хоча й це не доведено як слід), але в косметиці їх так мало, що вони не впливають на організм. Натуральні ефірні олії можуть знезаражувати й допомагати при акне, але, якщо наносити їх на шкіру в чистому вигляді, можна отримати опік.

До речі, коли справа доходить до лікування акне, розацеа, пігментації чи боротьби з віковими змінами, синтетичні інгредієнти показують значно вищу ефективність, ніж натуральні, — виключно з тієї ж причини, про яку говорив Парацельс. Складно сказати, яка концентрація активних речовин у тому чи іншому фрукті, але, як правило, вона доволі низька. У помідорах і полуниці містяться компоненти, що освітлюють шкіру, але їх так мало, що жодного результату вони не дадуть. Синтетичні інгредієнти (всупереч тому, що підказує логіка) значно чистіші й простіші, ніж натуральні2. Їхні формула й будова зрозумілі, тому простіше передбачити, яким чином вони діятимуть, якщо їх змішати з іншими компонентами. Це зменшує вірогідність того, що вони окисляться, зруйнуються, спричинять подразнення чи ще якусь реакцію на шкірі. До того ж точно відомо, що, наприклад, саліцилова кислота найефективніша в концентрації 2%, і, щоб зробити засіб, який працюватиме, простіше додати ці 2% в чистому вигляді, ніж як екстракт кори верби (в якому вона міститься, але не зрозуміло, в якому об’ємі).

Звісно, серед натуральних засобів є багато вартих уваги, але вони заслуговують на неї завдяки продуманій формулі. Не заперечуватимемо, що натуральна косметика часто цікавіша й приємніша, хоча б своїм запахом. Тому ми, звісно, не закликаємо відмовитися від неї зовсім. Однак унаслідок непередбачуваності натуральних інгредієнтів їх не рекомендується використовувати на чутливій шкірі. В інших випадках усе залежить від того, яку мету ви ставите, купуючи той чи інший крем. З простим очищенням, зволоженням і відлущуванням натуральні інгредієнти зазвичай можуть добре впоратися. А ось із активним доглядом — уже ні.

 

Цена: 350 грн.

Где купить: book24.ua