WoMo-книга: Підліткам про важливе

Від практичного психолога Марини Діденко та секс-педагога Юлії Ярмоленко

14.08.2018

У питанні статевого виховання коректність, науковість інформації та її дружній до молоді посил є запорукою безпечного дорослішання. Громадська ЛГБТК-організація «Точка опори» створила електронну книгу, де про важливе для підлітків розповідається просто та доступно.

Авторками книги, яку можна прочитати у вільному доступі, є Марина Діденко — практичний психолог, тренерка, старший викладач кафедри психології та особистісного розвинку ДВНЗ «Університет менеджменту освіти» та Юлія Ярмоленко — секс-педагог, тренерка, спеціаліст із педагогіки травми, авторка програм з сексуальної грамотності для дорослих та дітей.

Для кого книга

У розділах книги йдеться про вікові зміни дітей у підлітковий період: як працює тіло у період пубертату, чому йому тепер потрібен інший догляд, в тому числі в плані особистої гігієни, чому емоційно вони почуваються некомфортно. Це, так би мовити, фізіологічна основа, а далі автори говорять про види сексуальної орієнтації, згоду у сексі взагалі та вік сексуальної згоди зокрема, про булінг, про те, де шукати допомоги у разі виникнення різних проблем та про додаткову корисну інформацію у вигляді книжок, фільмів, ресурсів. Отже, ця книжка не тільки про дітей. Вона стане у нагоді й дорослим — батькам, іншим членам родини, педагогам тощо.

Фокус уваги авторів зміщено на розуміння сексуальної орієнтації як явища багатогранного, яке не вичерпується «традиційними» уявленнями. «Кожен з цих проявів любові та почуттів є нормальним», — пишуть авторки та застерігають від пасивного сприйняття стереотипів щодо сексуальності та впливу масової культури, в тому числі порнографії.

Пам’ятка про секс для підлітка

1. Секс — це завжди добровільні та рівноправні стосунки, які будуються на взаємній симпатії та повазі.

2. Кожен із учасників процесу може на будь-якому етапі захотіти зупинитися, і це нормально.

3. Ніхто не має права змушувати тебе займатися сексом або чимось ще, що тобі не подобається, або неприємно.

4. У порнофільмах усе перебільшено: розміри чоловічих геніталій, тривалість статевого акту, силу і старанність, з якими актори займаються сексом, тому не варто орієнтуватися на цю інформацію.

5. Займатися сексом потрібно лише з використанням презерватива.

Якщо ти — булер

Корисною є інструкція для тих, хто помічає, що поводиться як булер, адже зазвичай можна знайти багато порад для жертви булінга, а як працювати з «агресором» мало хто знає. Отже, якщо ти булер, пам’ятай:

1. Булінг — це твої дії, а не твоя особистість. Ти можеш ними керувати та змінювати на краще.

2. Дорослі справді переймаються тим, що відбувається, навіть, якщо здається, що це не так.

3. Булінг завдає фізичного та емоційного болю іншому. Подумай, ти насправді цього прагнеш?

4. Деякі речі можуть здаватися смішними та невинними, проте вони можуть завдавати величезної шкоди людині.

Поради щодо книжок та фільмів

Авторки наводять докладний, але не вичерпний список спеціальної та художньої літератури та фільмів для тих, кому треба більше інформації по темі. Зупинимось лише на тих книжках, про які ми писали на WoMo:

1. Саллі Грін, трилогія «Напівлихий», «Напівдикий», «Напівзагублений», «Видавництво Старого Лева».

2. Йорг Вігдіс, «Йорген+Анна=Любов«, «Видавництво Старого Лева».

3. Лариса Денисенко, «Майя та її мами«, «Видавництво».

4. Рейнбоу Ровелл, «Елеанор і Парк», «Віват».

5. Анна Хьоґлунд, «Бути мною«, «Видавництво».

 

  • Де прочитати книжку: issuu.com
— Читайте також: WoMo-книга: Чому не варто боятися фемінізму