Як запам’ятовувати імена: Корисні лайфхаки з книги “Пам’ять без обмежень” Кевіна Горслі

Поганої пам`яті не буає, буває погана стратегія запам`ятовування

06.09.2019

Дейл Карнегі якось зауважив: «Пам’ятайте, що ім’я людини — найсолодший і найважливіший
для неї звук у будь-якій мові». А чи часто з вами буває так: «Доброго дня, Валентино Іванівно!» Чи не Валентина, і, здається зовсім не Іванівна? Не те щоб після цього добрим день не буде, але спілкування може загальмувати. А якщо від «Валентини Іванівни» залежить дуже багато? Для того, щоб ефективно взаємодіяти з людьми, краще прокачати свою память і не забувати їхніх імен. Ексклюзивний уривок з книжки “Пам’ять без обмежень” Кевіна Горслі надає нам видавництво «Наш Формат».

Головне — стратегія

Поганої пам’яті на імена не буває, проте буває погана стратегія запам’ятовування. Уявіть, що познайомилися з людиною, котра пообіцяла подарувати вам мільйон доларів, якщо через тиждень ви пам’ятатимете її ім’я. Як думаєте, вріжеться воно вам у пам’ять? Ще б пак! Коли ми зацікавлені, пам’ять спрацьовує ідеально.

Прийоми, про які я вам розповім, існують уже кілька століть. Щоб опанувати їх, доведеться змінити спосіб мислення й застосувати дивовижні асоціативні здібності мозку. Дехто може сказати, що уже спробував метод асоціацій для запам’ятовування імен, але той не спрацював. Проте він і не буде спрацьовувати, якщо ви регулярно не вправлятиметеся. Без зусиль ніколи нічого не досягнеш. І йдеться не лише про розвиток пам’яті.

Усі мої колеги використовують метод асоціацій та легко запам’ятовують понад сто імен за півгодини. Я переконаний: якщо ви скористаєтеся стратегіями чемпіонів, отримаєте такі ж вражаючі результати. Наважуйтеся!

Нетренована пам’ять не надійна. Зазвичай люди сподіваються, що нове ім’я саме по собі залишиться у пам’яті. Не розраховуйте на випадковість — застосовуйте мої стратегії. Вони справді працюють!

Якщо хочете навчитися запам’ятовувати імена, як віртуози пам’яті, зосередьтеся на наступних чотирьох правилах.

Сконцентруйтеся

Уявіть, що знайомитеся з тезком. Зможете запам’ятати його чи її ім’я? Звісно, тому що ви постійно чуєте це ім’я і ваша увага концентрується на ньому автоматично. Для вас воно важливе, ви асоціюєте його з собою. Користуючись подібною стратегією, ви без зусиль зможете запам’ятовувати імена усіх нових знайомих.

Зазвичай люди так швидко під час знайомства називають своє ім’я, що ніхто не встигає його уловити. Візьміть ситуацію під контроль! Щоб розібрати ім’я, потрібно дещо сповільнити перебіг подій. Нашороште вуха й зосередьтесь на імені. Нехай воно стане для вас важливим!
Олівер Голмс сказав: «Перш ніж щось забути, потрібно його зрозуміти». Насамперед вам потрібно почути ім’я, бо ви ніколи не запам’ятаєте те, що не розчули. Якщо вам вдалося почути ім’я, повторіть його, щоб краще зафіксувати в пам’яті. Якщо ж ні, просто перепитайте. Якщо ім’я надто складне, попросіть нового знайомого повторити його по буквах.

Уважно слухайте співрозмовника і по-справжньому цікавтеся його іменем. Здебільшого ми так прагнемо бути цікавими, що геть забуваємо бути зацікавленими. Учіться слухати людей, ставлячи себе на їхнє місце. Це покращить не лише вашу пам’ять на імена, а й соціальний інтелект.

Створіть образ

Вигадайте для кожного імені образ, щоб потім було легше відтворити його в пам’яті.

Мабуть, ви не раз чули вираз: «Обличчя пам’ятаю, а ім’я згадати не можу». Проте ніхто ніколи не каже: «Яке ж у нього лице? Крутиться на кінчику язика, а пригадати не можу». Обличчя так надійно фіксуються в пам’яті, тому що ми сприймаємо їх у вигляді візуальних образів. Імена ж, як правило, влітають у одне вухо й вилітають з іншого, бо ми намагаємося запам’ятати їх виключно на слух. Прив’язувати звук до образу — безглузда ідея. Та й звукові спогади далеко не такі стійкі, як візуальні.

Щоб закарбувати ім’я у пам’яті, його потрібно перетворити на образ. Якщо надати імені конкретного значення, то й запам’ятати його буде легше.

Якщо нове ім’я ніяким чином не зафіксувати, надовго воно у вашій пам’яті не затримається. Річ у тому, що оперативна пам’ять не зберігає інформацію, тож вам необхідно залучити короткострокову й довгострокову пам’ять. Добре обдумайте ім’я, котре намагаєтесь завчити — ми запам’ятовуємо лише те, про що думаємо.

Знайомлячись із кимось, ви маєте приблизно двадцять секунд, щоб вигадати асоціацію до його імені. Якщо не встигнете, воно швидко зітреться з вашої пам’яті. Що більше асоціативних зв’язків та значень ви створите, то краще нове ім’я зафіксується у пам’яті.

До деяких прізвищ, наприклад, Вовк, Гончар чи Ткач, добирати асоціації нескладно. Наприклад, моє прізвище Горслі легко запам’ятати, уявивши гору з Брюсів Лі. З іншими прізвищами може бути дещо складніше, але будь-яке ім’я можна перетворити на яскравий образ, додавши трішки креативності.

Побудуйте зв’язок

Пам’ятайте, що навчання — це створення зв’язків між відомим та невідомим. Вам потрібно прив’язати незнайоме ім’я до знайомого обличчя. Воно слугуватиме ниточкою для мнемонічного вузлика: щойно ви побачите лице, відразу пригадаєте ім’я.

Зв’язок можна створювати кількома методами. Пояснювати їх набагато складніше, ніж застосовувати.

Зв’язок через порівняння

Цей метод полягає у порівнянні нового знайомого з його тезком. Уявімо, що ви зустріли чоловіка на ім’я Джордж. Щоб запам’ятати його, подумайте про іншого Джорджа. Знаєте такого? Якщо ні, то нас цілком влаштує якась знаменитість, наприклад, Джордж Клуні.

Тепер порівняйте цих двох. Якого кольору волосся у вашого Джорджа? А у зіркового? Бачите, ви уже приділили новому знайомому більше уваги, ніж зазвичай, а отже, зміцнили зв’язок між його обличчям та іменем.

Зіставляйте якомога більше рис обличчя — так ви сфокусуєте увагу й створите міцний образ у довгостроковій пам’яті. Усе надзвичайно легко: порівняйте подумки два обличчя — і ви уже ніколи їх не забудете. Для більшого ефекту можна, наприклад, уявити нового знайомого з двома головами — його власною і тезковою.

Мені цей метод подобається тим, що дає змогу не лише запам’ятати нову людину, а й освіжити в пам’яті ім’я старого знайомого. Принцип простий: беремо ім’я з довгострокової пам’яті та прив’язуємо до нього ім’я з короткострокової. Якихось кілька
секунд уявної роботи, а результат вічний!

Дехто запитає: «А що робити, коли мені немає з ким порівняти нового знайомого?». Не біда, існують й інші методи. Ви маєте можливість підібрати той, який підходить саме для вас.

Зв’язок з обличчям

Цей метод полягає у створенні зв’язку між іменем і характерною рисою обличчя людини. Кожне лице унікальне і має власні неповторні особливості. Уявіть, що знайомлячись із жінкою, ви одразу ж зауважили її неймовірні блакитні очі. Ось вам і характерна риса. Тепер, коли пані називатиме своє ім’я, ви матимете до чого його прив’язати. Нехай, приміром, її звуть Лідією. Перетворіть ім’я на образ: Лідія звучить як лід. Зв’яжіть образ з обличчям — уявіть, як з очей Лідії летять блакитні крижинки льоду.

А тепер уявіть, що знайомитеся з чоловіком, у якого великий ніс. Наприклад, цього чоловіка звуть Глібом. Створіть образ: нехай це буде шматок хліба. І швиденько побудуйте зв’язок — уявіть, що ніс Гліба здається окрайцем хліба.

Проте дам вам одну пораду: нікому не розповідайте, як саме ви використовуєте цей метод. Люди можуть не на жарт образитися. Якось я познайомився з жінкою, котру звали Ланою. Вона запитала, як мені вдалося запам’ятати її ім’я. Я пояснив, що просто уявив лань. Дарма… Ой, дарма… Їй така асоціація зовсім не сподобалася. Пам’ятайте: більшість людей ототожнює себе зі своїм іменем, любить його та вважає своєю родзинкою. Будь-які жарти з іменем вони сприймають дуже болюче.

Тепер обговоримо кілька найпоширеніших запитань про цей метод.

А що, як я познайомлюся із чотирма людьми з однаково великими носами?

Пошук характерних рис допомагає максимально зосередитися на обличчі співрозмовника. Зазвичай люди не надто уважно роздивляються лиця нових знайомих. Головне — не сама риса, а її зв’язок з іменем. Якось я публічно продемонстрував, що за допомогою цього методу можу за півгодини запам’ятати понад сто імен. Коли майже одночасно знайомишся з сотнею людей, то однакові риси доводиться використовувати досить часто, але, як не дивно, плутанини не виникає.

Чи можна прив’язувати ім’я до одягу співрозмовника?

Так, але тільки якщо запам’ятаєте його обличчя. Одяг люди можуть змінювати, а лице — ні.

Що робити, якщо все ж таки не вдається створити візуальний образ для імені?

Уявіть, як записуєте ім’я нового знайомого у нього на чолі. І нехай при цьому у вас буде яскравий червоний маркер. Проявіть креативність!

Коли ви побудуєте для імені візуальний образ, то запам’ятаєте його так само легко, як і обличчя.

Зв’язок із місцем знайомства

У більшості випадків ми без зусиль запам’ятовуємо місця, де вперше когось зустріли. У нашій пам’яті місця закарбовуються надійно, при цьому імена безслідно зникають.

Суть цього методу полягає у прив’язці імені до місця знайомства. Тут нам також стануть у нагоді маршрути з мнемонічними вузликами. Уявіть, що ви зустріли жінку на ім’я Роза. Запитайте себе: «Яку деталь з місця нашого знайомства я запам’ятаю найкраще?».

Припустимо, це буде обідній стіл. Подумки покладіть на нього прекрасну червону троянду. Тепер, подумавши про місце, ви автоматично пригадаєте ім’я.

Регулярно використовуйте

Якщо ви зосередилися, добре розчули ім’я, створили для нього візуальний образ та прив’язали цей образ до людини, то ім’я залишиться у вашій короткостроковій пам’яті. Але для того, щоб це ім’я запам’яталося назавжди, його потрібно регулярно використовувати.

Обговоріть з новим знайомим його ім’я. Запитайте, що воно означає і як пишеться.

Частіше вживайте ім’я у розмові. Що більше ви його використовуватимете, то менше доведеться покладатись на оперативну пам’ять. Так ви запам’ятаєте його набагато швидше й ефективніше.

Подумки запитайте себе: «То як звуть цю людину?». Правильно відповівши, знову перепитайте себе: «Я точно нічого не наплутав?». Намагайтеся зміцнювати асоціативний зв’язок упродовж усього дня.

Час від часу повторюйте імена. Створіть у щоденнику, на комп’ютері чи у телефоні спеціальний файл з іменами людей, яких ви хотіли б запам’ятати. Потоваришуйте з ними у соціальних мережах. Додайте у список місце знайомства. Перечитуйте його, щоб зафіксувати у довгостроковій пам’яті. Поступово у вашій голові сформується величезний архів, і ви вже ніколи не потрапите у незручне становище через те, що забули, як когось звуть.

Застосовуючи ці методи, ви зможете фіксувати у пам’яті сотні імен за один раз. І це чудово! Адже коли ви пам’ятаєте людей, вони теж прагнуть вас запам’ятати.

Ціна книжки: 155 грн.

Де придбати: nashformat.ua