Як змінився Геловін за останні 100 років

31 Жовтня 2024

Геловін настав, а це значить що прийшов час дізнатися більше про це свято!

WoMo склав список того, як Геловін змінився за останні 100 років: від того, як ми святкуємо його в день, до костюмів, які ми одягаємо, коли ходимо по цукерки. Ми включили події, винаходи та тенденції, які змінили спосіб святкування Геловіну з плином часу. Багато з цих традицій з часом припинили своє існування. Але так само, як підроблена кров на килимі, кожна частина історії Геловіну залишила свій відбиток, сліди якого ми бачимо і сьогодні.

Святкування Геловіну 

Геловін набув популярності у Сполучених Штатах у 1840-х роках завдяки масовій ірландській імміграції, яка рятувалася від ірландського картопляного голоду. Язичницьке коріння свята може бути причиною його популярності серед фермерських громад та людей, які прагнули зв’язку з землею зі зміною пір року. Природні елементи часто з’являлися в тогочасних костюмах.

Впродовж останніх років в Україні набуває популярності свято Геловіну, і все це завдяки соціальним мережам. Ще на початку 2000-х років це свято дійшло до нас і стає більш популярним серед молоді.

Витівки на Геловін

У минулих поколіннях Геловін був тісно пов’язаний з бешкетуванням, а саме з пустощами. Кидання капустою та крадіжка садових воріт були одними з найпопулярніших витівок. Сьогодні за такі відомі витівки, як закидання будинків яйцями або розвішування туалетного паперу на гілках дерев, можна поплатитися чималим штрафом.

Вечірки на Геловін

У міру того, як Геловін набував популярності в США, почали з’являтися унікальні методи святкування. У 1930-х роках вечірки були стандартним явищем у святкуванні Геловіну, а в 1950-х роках вечірки на здебільшого проводилися вдома, а не в центрі міста: це було побічним продуктом бебі-буму того часу і свята, яке все більше зосереджувалося на дітях.

У 1940-х роках похід за солодощами на Геловін було популярним пригощати попкорн, горішки, фрукти та гроші. Вироблені (і заздалегідь обгорнуті) цукерки не набули популярності у Сполучених Штатах до 1970-х років. Чому? Батьки були стурбовані потенційною можливістю фальсифікації власноруч виготовлених ласощів.

Занепад ворожіння

Витоки Геловіну сягають глибоко в забобони, а ворожіння починаються з традицій, таких як качання яблук. Часто передбачення майбутнього включало в себе ритуали, щоб дізнатися ім’я майбутнього чоловіка або дружини.

Поява улюбленого гарбуза Геловіну

Ірландські іммігранти, які привезли Геловін в Америку, вирішили вирізати гарбузи замість традиційної ріпи, наслідуючи легенду про проклятого чоловіка, який орієнтувався на місцевості за допомогою ліхтаря в ріпі. Лише у 1960-х роках Америка побачила гарбуз Хауден – гарбуз, виведений спеціально для різьблення на Геловін. Його неглибока м’якоть і міцне стебло роблять його ідеальним для карвінгу, але не ідеальним для їжі.

Секуляризація Геловіну

Геловін спочатку був релігійним святом друїдів, і досі святкується вікканами. Прилеглі до нього дні також вважалися католицькими святами, зосередженими на вшануванні мертвих. Але в Америці намагання прибрати «злі» елементи з Геловіну зробило це свято більше про цукерки, ніж про злих духів.

Зародження геловінської музики

1962 рік став роком «The Monster Mash», пісні-новинки про спонтанну вечірку в лабораторії божевільного вченого. Відродження вечірок на Геловін підняло популярність таких пісень, як «Haunted House» та часто переспівувана «I Put a Spell on You».

Поява фабричних костюмів

До 1920-х років більшість костюмів на Геловін виготовлялися вручну самим костюмером або його родиною. Все змінилося у 1920-х роках з появою фабричних костюмів від таких компаній, як Ben Cooper, Collegeville Flag and Manufacturing Company та H. Halpern Company. Бен Купер, зокрема, здобув популярність на Геловін завдяки виробництву офіційно ліцензованих костюмів популярних персонажів.

Фірмовим підношенням на Геловін до цукерок були домашні пироги для душі. Вони були тісно пов’язані з католицьким корінням Геловіну і символічно дарувалися в обмін на молитви. У наші дні «пироги для душі» зустрічаються рідко, хоча в деяких частинах Європи їх все ще печуть.

Небезпечне частування цукерками

У 1982 році низка смертей від отруєння була пов’язана з пляшечками з-під таблеток «Тайленолу», які підозрювали у фальсифікації після виробництва. Справа так і не була розкрита, що викликало хвилю страху навколо походу за солодощами, аж до того, що в деяких американських містах його повністю заборонили. З тих пір батьки хвилюються через леза для гоління, ціанід і канабіс у цукерках на Геловін – хоча більшість випадків фальсифікованих цукерок, як повідомляється, є містифікацією.

Поява латексних масок

У 1950-х і 1960-х роках пластикові та гумові маски були нормою для Геловіну. Вони були дешеві у виробництві і могли нагадувати будь-якого персонажа, яким хотіла бути дитина. Все змінилося, коли на ринку з’явилися латексні маски, сформовані у вакуумі.

У 1990-х роках акція «багажник або цукерки» з’явилася як безпечніша альтернатива походам за солодощами. Діти збирають цукерки з відкритих багажників автомобілів, припаркованих разом на спеціально відведеній стоянці. Ця практика може надихнути на креативні прикраси автомобілів.

Будинки з привидами

Перші будинки з привидами, відкриті для публіки, з’явилися в 1915 році, але їхній розквіт на Геловін припав на період Великої депресії. Люди будували примітивні будинки з привидами, які ховалися в підвалах і лякали місцевих дітей. Вони були чудовою атракцією для місцевих дітей – і чудовою альтернативою руйнівним пустощам.

Фальшива кров

Гіперреалістична фальшива кров, яку ми знаємо з фільмів на кшталт «Сяйво», з’явилася у 1960-х роках, її винайшов фармацевт Джон Тінеґейт (John Tinegate). Він започаткував нові рецептури фальшивої крові, які б заспокоювали глядачів фільмів жахів у кольоровому виконанні. Сьогодні більшість фальшивої крові (в тому числі й та, яку ви можете купити в магазині на Геловін) виготовляється з кукурудзяного сиропу.

Завдяки нормуванню цукру в Америці, цукерки на Геловін майже зникли під час Другої світової війни. Громади відзначали свято, як могли. Після війни мультфільми знову повернули дітям ідею про «цукерки або життя».

Обмеження щодо одягу в державних школах

У 2010-х роках зросла кількість шкіл, які забороняли учням носити певні костюми в школі, часто з міркувань делікатності або відокремлення церкви від держави. Моторошні випадки з клоунами у 2016 році змусили школи по всій Америці заборонити учням одягатися клоунами на Геловін.

Коли в 1966 році дебютував фільм «Це великий гарбуз, Чарлі Браун», телевізійники, ймовірно, навіть не підозрювали, що започаткували тренд. Традиція продовжилася щорічним показом «Фокус-покуса» та «Геловінтауна» в ефірі телевізійних мереж. «Сімпсони» зробили собі ім’я завдяки щорічним спеціальним випускам “Будиночок жахів на дереві” на Геловін.

Костюми для дорослих на Геловін

Перевдягання в непристойну версію кота, пляшки кетчупу чи навіть містера Роджерса здається дуже сучасним зрушенням. Насправді традиція почалася в 1970-х роках з ЛГБТК+ спільноти в Нью-Йорку. Батьківщиною традиції став щорічний Геловінський парад у Грінвіч-Віллидж, звідки вона проникла в загальну культуру Геловіну.

Ягідна ферма Нотта в 1973 році прикрасила тематичний парк для тимчасових подій та вражень на Геловін. Страшна ферма Нотта надалі надихала інші сезонні заходи в тематичних парках. Six Flags щорічно влаштовує фестиваль страху, а Діснейленд щороку прикрашає Особняк з привидами у стилі справжнього кошмару.

Люди, можливо, пам’ятають будинки в їхніх районах, де не святкували Геловін, вирішивши вимкнути зовнішнє світло, щоб повідомити, що солодощі можна знайти деінде. Але з часом такі будинки стають все рідкіснішими. У 2020 році Національна федерація роздрібної торгівлі прогнозує, що 62% американських споживачів планують роздавати солодощі.

Домашні тварини 

Одягання домашніх улюбленців у костюми бере свій початок ще з 327 року до нашої ери в Китаї, але з часом це стало тільки популярнішим. У 2019 році 29 мільйонів людей планують одягнути своїх домашніх улюбленців у костюми на Геловін, згідно з опитуванням Національної федерації роздрібної торгівлі.

«Жах перед Різдвом» переосмислює походження Геловіну

Вихід мультфільму «Жах перед Різдвом» у 1993 році дав нове пояснення цього свята. Це вже не було свято осені та ласощів (релігійне значення давно вийшло з ужитку). Діти, які росли в 1990-х, тепер думали про Джека Скеллінгтона, Гарбузового Короля, який щороку розпочинає Геловін з міста Геловін.

Заборона святкування Геловіну в державних школах

Наприкінці 2010-х років школами прокотилася хвиля заборон на носіння костюмів і святкування Геловіну на території шкіл, іноді замість цього вони вирішили святкувати «день врожаю». Найчастішими причинами заборон були безпека, страх налякати дітей або загальна ексклюзивність.

Саморобні костюми останнім часом знову стали популярними, ймовірно, завдяки зростанню популярності Pinterest, Ravelry та нішевих спільнот, зосереджених на рукоділлі. Соціальні мережі та популярні блоги для батьків також можуть бути факторами, що сприяють цьому.

Поштовх до політично коректних костюмів

Останніми роками розмова про Геловін змістилася в бік костюмів, які не ображають. Школи запровадили інструкції та попередження для учнів, тоді як критика з боку деяких соціальних коментаторів стверджує, що свято стало занадто політизованим.

Підвищення обізнаності про Dia de Los Muertos

Можливо, завдяки зростанню іспаномовного населення в Сполучених Штатах (і таким фільмам, як «Коко» та «Книга життя»), зросла обізнаність про мексиканське свято Dia de Los Muertos. Це свято вшанування померлих близьких, що відбувається 1 та 2 листопада кожного року, часто святкується разом з Геловіном.

Зростання популярності костюмів супергероїв на Геловін

У 2019 році Національний фонд роздрібної торгівлі повідомив, що вперше за 16 років супергерої випередили принцес у рейтингу найбажаніших дитячих костюмів на Геловін. У 2020 році популярність знову повернулася до принцес: понад 2,7 мільйона дітей вбралися принцесами, понад 1,8 мільйона – Людиною-павуком, понад 1,6 мільйона – супергероями, понад 1,3 мільйона – привидами, а 1,3 мільйона – Бетменом.

Читайте також: