За межами Марса та Венери: Нова книга про таємниці щасливого кохання

Допрем`єрний уривок з продовження славетного мегахіта

15.08.2017

Перша книжка Джона Грея «Чоловіки з Марса, жінки з Венери» входить у шістку найвпливовіших книжок другої половини ХХ століття. «За межами Марса та Венери» — світовий бестселер, перекладений 30 мовами, продовження мегахіту «Чоловіки з Марса, жінки з Венери», що допоміг тисячам пар налагодити свої стосунки та перенести їх на інший, якісніший, щасливіший рівень. Видавництво «Клуб сімейного дозвілля» надає читачам WoMo можливість першими ознайомитися з уривком нової книжки.

За межами Марса і Венери

Книга «Чоловіки з Марса, жінки з Венери» вивчала найпоширеніші виклики і непорозуміння, що виникають між чоловіками і жінками, та пропонувала рішення для світу, яким він був двадцять років тому. Відтоді наші відносини кардинально змінилися — ми маємо більшу, ніж будь-коли, свободу виходити за тісні рамки чоловічих і жіночих стереотипів. Внаслідок цього звичні якості та характеристики Марса і Венери, приписувані чоловікам і жінкам, не проявляються так чітко, як раніше.
Наші потреби змінилися, і в особистому плані, і в плані відносин з іншими. Оскільки ми не знаємо про цю зміну потреб і не маємо уявлення про те, як їх задовольнити, ми відчуваємо посилення стресу і незадоволення своїми стосунками і життям загалом. Нам потрібна нова інформація, яка враховує наш вихід за межі попередніх концепцій Марса і Венери, відмінності між чоловіками і жінками та виклики, що виникають через брак позитивного підходу до цих відмінностей.
Численні ідеї книжки «Чоловіки з Марса, жінки з Венери» багато в чому і досі залишаються актуальними, але їх слід оновити й адаптувати до нових викликів. Ідеї щодо Марса і Венери стали частиною поп-культури і допомогли мільйонам чоловіків та жінок навчитися краще виражати свої думки, але, з плином часу і з набуттям книжкою популярності, ці думки стали розмитими, зазнали спрощення і звуження, ба навіть перекручення.
Чимало людей, які не читали «Чоловіки з Марса, жінки з Венери», помилково вважають, що ця назва вказує на неможливість для нас знайти порозуміння через надто великі відмінності. Це зовсім не так. Коли ми стикаємося з відмінностями, які є спільними для багатьох, і можемо розглядати їх у позитивному і логічному ключі, наше спілкування покращується. Саме лише розуміння відмінностей не є магічним способом розв’язання всіх проблем, але ефективне спілкування може покращити будь-яку ситуацію.

Погляд на відмінності між нами, який дає змогу побачити, у чому їх сенс, є основою ефективної комунікації.

Перш ніж перейти до нових аспектів Марса і Венери, важливо повторити основні принципи, що були розглянуті в книжці «Чоловіки з Марса, жінки з Венери». Є дванадцять ключових чинників, які зазвичай призводять до непорозумінь між чоловіками і жінками у традиційних відносинах. Однак у складному сучасному світі, в якому жінки перебирають на себе чоловічі ролі, вони автоматично виявляють у собі багато тенденцій Марса. Так само і чоловіки, які починають виконувати в домі традиційно жіночі функції, можуть побачити у себе риси, притаманні Венері.

Чоловіки і жінки завжди по-різному проявляли ці тенденції Марса і Венери, але, як ви, мабуть, помітили, з кожним роком дедалі більше жінок виявляють чоловічі риси і дедалі більше чоловіків — жіночі. Це зумовлено тим, що кожна особистість є унікальним поєднанням Марса і Венери. І жодне поєднання не буває правильним або неправильним.
У випадку із вашими стосунками може здаватися, що зараз усе навпаки і жінки — з Марса, а чоловіки — з Венери. Або ж у ваших відносинах чоловіки досі з Марса, а жінки — з Венери.
У будь-якому разі ширша поінформованість про наші характерні тенденції допомагає краще підготуватися до них у тих випадках, коли вони виявляють себе.

Зміна ролей

Те, що дедалі більше чоловіків і жінок демонструють протилежні гендерні тенденції, — добре, бо це означає, що ми відчуваємо більшу свободу бути тими, ким ми є насправді, незалежно від суспільних очікувань. Але, відкинувши традиційні ролі Марса і Венери, у деяких випадках ми відмовляємося від однієї ролі лише для того, щоб перейняти іншу, не менш обтяжливу. Багато жінок у наш час надто далеко перейшли на свою чоловічу сторону і як наслідок — скаржаться на стрес, виснаження, пригнічення або нездатність просто розслабитись і насолоджуватись життям.

Джоан — адвокат у великій юридичній фірмі. Вона часто почувається знервованою через надмірну кількість справ і не може розслабитись, коли повертається додому. Джоан заробляє більше, ніж її чоловік Джек, тому вони вирішили, що він працюватиме неповний робочий день і залишатиметься вдома, щоб доглядати за дітьми. Подружжя люблять і підтримують одне одного, але, як це часто буває, в їхніх стосунках зникла пристрасть.
Джоан вважала, що гендерні відмінності не мають жодного значення. На невеликій вечірці я розповів їй, що пишу нову книжку. Джоан сказала: “Чоловіки з Марса, жінки з Венери” — це точно не про мене. Я не вважаю, що чоловіки і жінки настільки різні». Джек на це відповів: «Я думаю, в ній багато правильних речей. Якщо ви зміните назву на «Жінки з Марса, чоловіки з Венери», гадаю, вона ідеально описуватиме наші відносини. Ми дуже різні!»

Пізніше я поспілкувався із Джеком сам-на-сам і запитав у нього: «У чому відмінність між вами і вашою партнеркою?» Джек засміявся: «Їх сотня. Я прочитав книжку “Чоловіки з Марса…”, і моя дружина точно з Марса. Ви кажете, що жінки більше прагнуть спілкування, але коли Джоан повертається додому, вона надто зайнята, щоб спілкуватись, а коли вона все-таки спілкується, то прагне рішень. Вона не хоче просто розповідати про свій день. Встановлювати зв’язки прагну я. Я хочу поговорити про свій день, але коли намагаюся це зробити, вона стає нетерплячою або перебиває мене своїми рішеннями і пропозиціями і не може просто послухати. Джоан каже мені, що я не повинен відчувати того, що я відчуваю. Коли справа стосується романтики, тепла, обіймів, їй до цього байдуже. Здебільшого, будучи вдома, вона сидить у кімнаті, дивиться новини або працює через інтернет. У нас практично немає особистого життя, а її це, схоже, не турбує.
У нас не було б навіть соціального життя, якби я не наполягав. Виділяти час для нас двох — це наче виривати зуб».

У відносинах Джоан і Джека ми спостерігаємо крайній прояв зміни ролей, але схожі трансформації ролей і потреб у наш час набули значного поширення. Звільнившись від застарілих соціальних очікувань, люди тепер більше здатні прийняти чоловічі й жіночі якості в собі та у потенційному партнерові. Чоловіки, як правило, більше підтримують жінок, які роблять кар’єру, а жінки охоче підтримують чоловіків, амбіції яких пов’язані радше з покликом серця, аніж із зароблянням грошей, — часто це означає більше часу для батьківства і побудови якісних відносин.

Звільнившись від застарілих суспільних очікувань, люди тепер більш здатні прийняти як чоловічі, так і жіночі свої якості.

Завдяки такій відкритості до змін чоловіки і жінки більш гнучкі у прийнятті різних ролей, що відповідають їхнім фінансовим потребам, віку, формату відносин або особистим уподобанням. Коли жінки переймають більше традиційно чоловічих ролей, що сприяють вираженню маскулінних якостей, це змінює певні ділянки їхнього мозку і впливає на гормони, які виробляє їхній організм. Дослідження нейропластичності, проведені впродовж останніх десяти років, показують, що наша повсякденна діяльність змінює наш мозок, який, у свою чергу, стимулює вироблення різних гормонів у нашому тілі.
Більшість традиційно чоловічих професій стимулює вироблення чоловічих гормонів. Робота на будівництві або захист клієнта в залі суду стимулює високий рівень тестостерону і в чоловіків, і у жінок, а праця в дитячому садку або догляд за пацієнтами веде до збільшення вироблення естрогену. Коли жінки переймають на себе традиційно чоловічі ролі, вдома вони часто виявляють більше «марсіанських» тенденцій, описаних у книзі «Чоловіки з Марса, жінки з Венери», тому що ці ролі стимулюють вироблення чоловічих гормонів і пригнічують вироблення жіночих. Це також стосується чоловіків, які беруть на себе більше традиційно жіночих ролей, ― вони можуть демонструвати більше «венеріанських» тенденцій.
Але коли жінки переймають традиційні чоловічі професії, для них іще важливішим стає вираження своєї жіночності вдома ― це допомагає встановити здоровий баланс між чоловічими і жіночими гормонами. Без правильного балансу гормонів у жінок посилюються відчуття нудьги, незадоволення, порожнечі і занепокоєння. Однак коли жінка присвячує час тому, щоб відчувати, приймати і проявляти свої жіночі якості після тривалого вираження чоловічої сторони, її рівень стресу знижується. Так само для чоловіків, які витрачають значну частину свого робочого часу на догляд за іншими, ще важливішою стає можливість вираження їхніх «марсіанських» якостей в особистих романтичних стосунках. 
Однією з важливих причин, через яку пари втрачають пристрасть у романтичних відносинах, є брак інформації та нових навичок для знаходження балансу між своїми чоловічими і жіночими якостями. Якщо чоловік пригнічує свою мужність, а жінка — жіночність, це спричиняє втому або неспокій і вбиває пристрасть. Чоловік стає занадто м’яким або емоційним, а жінка — надміру жорсткою і відстороненою. Його рівень енергії вдома може падати, а вона може ставати все більш знервованою і відчувати, що в неї забагато справ. Тому ми розглядаємо різні симптоми цього пригнічення, а також нові стратегії для пошуку здорового балансу.

— Читайте также: Джон Грей: «Мы можем сделать друг друга счастливее, но мы не ответственны за то, если наша вторая половинка несчастна»

Новини партнерів