Здорове майбутнє починається зі сніданку. Перша українська книга про виховання харчування

Експертка з дієтології та ендокринології Наталія Самойленко
25.02.2023

Обмаль часу на весь текст?

Читати спойлер

Культура харчування має прищеплюватися з дитинства, вважають експертки з дієтології та ендокринології Наталія Самойленко та Анна Бєлокоз. Проте часто батьки скаржаться, що знайти притомну інформацію від українських спеціалістів не надто легко. 

Цьогоріч у видавництві Yakaboo Publishing вийшла книга «Виховання харчування. 10 кроків до здоров’я вашої дитини». Авторки діляться найсвіжішою інформацією про здорове харчування дітей, рецептами та медичними дослідженнями. 

Наталія Самойленко, лікарка у сфері дієтології та ендокринології, зіркова експертка з розроблення програм здорового харчування, розповідає про найчастіші помилки у харчуванні, а також чому сніданок  є запорукою сталого розвитку. 

Ідея книги — командна робота 

До нас зверталося багато батьків із запитами щодо культури здорового харчування та проханням порадити дотичну літературу, рецепти тощо. Проте ми зіткнулися з тим, що насправді покрокової інструкції щодо харчування дітей, навчання здорових звичок, ідей страв, а також рекомендацій доказової медицини просто немає.  

Моя співавторка Анна добре знається на дитячому харчуванні, як головна лікарка клініки вона також читає лекції та проводить майстер-класи, тож на одній з робочих зустрічей ми зрозуміли, що вже варто самим написати книгу, що закриє більшість питань сучасних батьків. 

«Усі наші ідеї та поради підкріпленні посиланнями на світові медичні дослідження. Адже першочергово ми хотіли бути корисними звичайній українській мамі, яка піклується про здоров’я та хоче годувати свою дитину корисно»

Найпоширеніші міфи про дитяче харчування

Міф 1: сніданок не важливий. Варто запам’ятати, що не снідати така сама згубна звичка, як куріння чи зловживання алкоголем. Дуже часто батьки на власному прикладі привчають дітей ігнорувати сніданки, чи ба гірше, пропонують альтернативу у вигляді сухих сніданків. Я завжди наголошую, що така проста для дорослих, але сумнівна для дітей заміна продуктів не дає ані розумового, ані фізичного потенціалу. За даними досліджень у школах США, підлітки які не нехтували сніданком отримували кращі оцінки з точних наук та мали кращий психоемоційний стан упродовж усього дня. Також це стосується мінералів та вітамінів: показник їхнього засвоєння вищий у дітей, які регулярно снідають.

«Можна навіть посперечатися, що важливіше для майбутнього успіху дитини — раннє навчання читання чи правильного харчування. Так от правильне харчування закладає фундамент і для навчання також» 

Наталія Самойленко - експертка з дієтології та ендокринології

Книга «Виховання харчування. 10 кроків до здоров’я вашої дитини»

Міф 2: фрукти у будь-якій кількості. Фрукти й сухофрукти — це насамперед їжа. Вони містять калорії та вуглеводи, тому їсти їх потрібно у межах харчових вікон, адже саме хаос у прийомах їжі погіршує метаболічне здоров’я. Тобто має бути чіткий графік та режим. Наприклад, у країнах Європи діти можуть отримати яблуко чи апельсин лише у межах одного з прийомів їжі.  

«Організм дитини та дорослого можна порівняти з каміном, у якому горить вогонь. Щоб підтримувати тепло, потрібно вчасно підкидати дрова, але, щоб камін служив довго, його потрібно чистити від попелу й гару»

На жаль, у нашій культурі так не заведено, тож якщо дитина хоче з’їсти фрукт між прийомами їжі харчування, ніхто їй не завадить. Але на прикладі каміна: що більше ми у нього будемо кидати дров, то менше матимемо можливості дати йому охолонути аби почистити. 

Читайте також: Потрібно знати кожному: топ-5 тілесних практик, які знімають стрес та напруження

Розвиток смакових уподобань у дітей 

Бажання розвивати дитину природне для батьків. Ми вчимо дітей музичного та художнього мистецтва, вчимо танцювати — одне слово прищеплюємо здатність користуватися різноманітними інструментами світосприйняття. У цих процесах задіяні органи відчуттів, тож розвиток дитини вважається повнішим. Проте не варто забувати про смакові рецептори язика, адже вони відповідають за смакові відчуття, розвиток яких починається з родини, зі спільного приготування страв, додавання спецій та поєднання інгредієнтів. Також важливо приділяти увагу обговоренню тих чи інших смакових властивостей та дегустації нових страв. Пам’ятайте, що смаки — це важлива частина комплексного розвитку дитини, адже вони стимулюють нервову систему та інтелект.  

Ігри з їжею

Якщо раніше нам завжди казали «не грайся з їжею», то тепер така гра може стати у пригоді. Це досить прості маніпуляції, які допоможуть дитині розвивати рецептори, а батькам у майбутньому не знати проблем із відмовою дитини від їжі. 

Гра: покладіть перед дитиною із зав’язаними очима невелику кількість різних продуктів: оливки, селеру, шматочок риби, щось солодке. Дитина має на смак вгадати, що саме їй запропонували та проговорити уголос із батьками. На що схожий продукт, що у ньому цікаве, чи є якісь супутні смаки? Така гра навчає дітей різноманіттю смаків, а також дає поштовх до експериментів. 

Наталія Самойленко - експертка з дієтології та ендокринології

Наталія Самойленко

Порада від авторки для розвитку смакових рецепторів раз на тиждень готуйте нову страву разом. Враження від приготування та смакування позитивно впливають не тільки на психологічну атмосферу, родинні стосунки, а й активують ділянки мозку, що відповідають за пізнання та цікавість до навколишнього середовища, тобто до інтелектуального розвитку.

Головна проблема у харчуванні дітей 

Насамперед ми практики, тож з власного досвіду можу сказати, що зазвичай усі харчові проблеми дитини пов’язані з сім’єю. Коли дорослі перекладають відповідальність за своїх дітей на когось іншого, починаються проблеми з харчовими звичками. На жаль, це дуже велика проблема, бо завжди знайдеться той, кого можна звинуватити — школа, лікарі, бабуся тощо. 

Читайте також: Вартові здоров’я: на які показники жінки впливає стрес

Проте наголошую, що саме батьки є головними учасниками процесу інтеграції правильного харчування. Вони залучають, втілюють і систематично нагадують про те, як правильно. 

«Здорове харчування — справа не на один день, а на все життя» 

Якщо вам здається, що це нудний та довгий процес, то вам не здається. Але ви завжди можете перетворити його на квест для всієї родини, унікальну саме для вашої сім’ї традицію із заохоченням та нагородами. Їжа — це завжди цікаво та корисно, це класний інструмент для зміцнення сімейних стосунків та оздоровлення організму, і ним варто користуватись. 

«Батьки завжди повинні підтримувати дитину на шляху до здорового харчування»

 Улюблені страви у моїй родині

Правду кажучи, я люблю усе, що швидко готується. Наприклад запечена риба із термообробленими овочами та салат. Влітку я переходжу на сирі овочі, салати з капусти та огірків, томати, перець. Дуже люблю шпинат під сиром, який готується не більше трьох хвилин і добре живить. Тож я прихильниця швидких рецептів. Проте не все так погано. Дієтологи теж люди, і якщо хтось вважає, що ми тільки святою водою харчуємося, то на вихідних разом із дітьми готую лазанью. Я вважаю це доречною обідньою стравою для вихідного дня. Але тут є один секрет — половина тарілки з лазаньєю повинна бути наповнена салатом. Цей правильний розподіл смачного та корисного, який я намагаюсь пояснити читачам, і є запорукою здорового харчування.

Важливо пам’ятати, що дієтолог насамперед лікар. Він розуміється на фізіології дітей різного віку, а також на індивідуальних особливостях окремого випадку. У комплексі це дуже важливі знання, адже вони можуть допомогти виявити певні особливості та скорегувати подальше харчування, що у більшості випадків робить життя більш повним і здоровим. 

Анастасія Ніколаєнко