Змінюємо настрій дитячих лікарень: Про благодійний дизайн-проект CUBA BUBA

Сучасна архітектура у державних лікарнях

18.12.2020

Уявіть лікарню, яка більше нагадує дитячу кімнату в новобудові. Стильний ремонт, якісні матеріали, дизайнерські меблі, іграшки та книжки, які відповідають віку. А якщо сюди додати велику халабуду? Це ж справжня дитяча мрія! CUBA BUBA – благодійний дизайн-проект, який створює комфортні умови для дитячого дозвілля у лікарнях.

У чому особливість проекту?

Особливість проекту полягає в тому, що інструментом змін було обрано дизайн. Сьогодні команда проекту досліджує закордонні роботи з доказового дизайну та адаптує їх під можливості українських лікарень та потреби пацієнтів. Ми вирішили дізнатися більше у засновниці проекту Влади Брусіловської та дизайнерки Катерини Кузнєцової. Але спершу визначимося з тим, що ж таке «доказовий дизайн».
Доказовий дизайн – дизайн лікарняного середовища, який пришвидшує одужання. Це відбувається шляхом поєднання таких факторів, як зручність інфраструктури, відповідність меблів, достатнє освітлення, інтер’єр наближений до домашнього, вид з вікна, кольорова гамма, а також матеріали, з якими взаємодіє людина. З 1984 року термін науковий.

CUBA BUBA #6 у приміщенні Дніпропетровської обласної клінічної психіатричної лікарні. Автор фото – Олег Самойленко

Чия це була ідея?

Влада Брусіловська: Я – меценатка й авторка проектів CUBA BUBA, BUBA. Matrix, Читальна Арка, засновниця благодійного фонду «Фундація Влади Брусіловської», мати двох доньок. В минулому займалася сімейним бізнесом. Маю вищу освіту за напрямком міжнародні відносини. Все життя мене цікавить і надихає мистецтво.

 

 

Катерина Кузнєцова: Я – архітекторка, з 1993 року співзасновниця авторської майстерні – decorkuznetsov. Дуже люблю подорожувати, проектувати та втілювати в життя оригінальні речі. Наші роботи знаходяться у європейських музеях та приватних колекціях Швейцарії, Нідерландів, Франції, Америки та Великої Британії. Майстерня має відзнаки відомих дизайн-конкурсів та виставок, як-от: Red dot 2015, 2020, Интерьер года 2009, 2017, Paris Design Week 2017, Dutch Design Week 2017, 2018, 2020, Maison & Objet 2019. У проекті я координую робочу групу дизайнерів, архітекторів та майстрів, а також беру участь у проектуванні дитячих.

Як почалася співпраця у проекті?

Влада Брусіловська: Довгий час я брала участь у благодійності, як приватна особа. Але в мене було бажання особисто створити щось матеріальне, практичне і безтермінове. Я хотіла, щоб моя справа надихала, допомагала та вселяла надію в людей. Я звернулася до майстерні decorkuznetsov. І нашим першим спільним проектом стала Читальна Арка. Коли я побачила її в центрі Дніпра, одразу зрозуміла, що наші погляди на розвиток інфраструктури міста та й на оточення людини збігаються. Читальна Арка п’ять років використовувалася, як шафа для книжок посеред мегаполісу. Ми провели близько двадцяти живих акцій з книгообміну, на які люди приносили книжки, спілкувалися й обирали для себе цікаву літературу.

Катерина Кузнєцова: Це доволі кумедна історія. Влада зателефонувала до нашої майстерні та запропонувала створити щось надзвичайне і в той самий час практичне для Дніпра. З нею розмовляв мій чоловік, архітектор і дизайнер Валерій Кузнєцов, але він був дуже заклопотаний, тож не одразу зрозумів про що йде мова і запропонував визначитися та приходити пізніше. А коли вже Влада приїхала до майстерні, ми зрозуміли, що на одній хвилі. Так і працюємо усі разом вже п’ять років.

Читальна Арка. Авторка фото – Альона Тішина

Що для вас означає CUBA BUBA

Влада Брусіловська: CUBA BUBA – комфорт, повага, натхнення… Наші друзі кажуть: «це любов». Взагалі назва пов’язана з кубічною формою авторських конструкцій. Автономні ігрові дитячі кімнати – не просто арт-об’єкти, які прикрашають, вони створюють нову культуру. Діти відчувають комфорт і безпеку, вони навчаються піклуватися один про одного, а також простір, який їх оточує. CUBA BUBA дає можливість порушити питання, які стосуються здоров’я людини. Ми долаємо стереотипи та запобігаємо стигматизації дітей, які мають певні особливості здоров’я. Мене це надихає!

Катерина Кузнєцова: Для мене CUBA BUBA – вклад у розвиток суспільства. Я вважаю, дорослі люди, які мають можливість, повинні робити щось для інших, щось, що змінить систему, допоможе, мотивує та приверне увагу. CUBA BUBA дозволяє допомагати тим, хто цього потребує. Ігрові прикрашають та змінюють сприйняття лікарняного простору. Особисто мені приємно бачити радісних дітей, які грають з лікарями або батьками прямо у холі лікарень. Це створює новий формат взаємодії у лікувальних закладах.

BUBA.Matrix. Знаходиться у 4-х областях України і використовується в реабілітації дітей, які мають особливості в роботі нервової системи

Яким ви бачите майбутнє проекту?

Влада Брусіловська: Ми не збираємося зупинятися! Оскільки команда завжди втілює нові ідеї, кожен проект потребує детальної розробки, це потребує чимало часу. Нам є над чим працювати: вдосконалювати наявні конструкції, працювати над комунікацією, а також шукати партнерів. Оскільки одна з наших конструкцій – BUBA.Matrix стала повноцінним реабілітаційним інструментом, який успішно використовують чотири лікувальні заклади України, вони спеціалізуються на реабілітації дітей, що мають порушення в роботі нервової системи, ми плануємо й надалі шукати шляхи для її популяризації. Наші ігрові будиночки не обмежені у використанні лікарнями. Тому зараз команда проекту працює над створенням соціального підприємства. Його мета – надати приватним закладам можливість створення цікавої мобільної ігрової, в цей час прибуток буде направлено на створення нових дитячих у державних лікарнях.

Я вважаю необхідно домагатися, щоб дитячі лікарні України мали гідні ігрові осередки. Щоб це було не ініціативою окремих людей, а вимогою до закладів, які будуються або ремонтуються. Такий підхід вказує на розуміння потреб дитини та їх повагу, діти потребують дозвілля і розвитку, для малечі – це природний спосіб пізнання світу. Дитина, яка не має шансів на задоволення потреб своєї психіки, відчуває тривогу, агресію та має шанс отримати серйозну психологічну травму, не варто забувати про те, що сама хвороба, відрив від життя і госпіталізація є сильними стресовими факторами самі по собі.

Останнім часом до нас стали звертатися недержавні організації та окремі благодійники за консультаціями, стосовно адаптування простору під потреби дітей чи певних категорій населення. І це також мотивує розвиватися.

Катерина Кузнєцова: Проект має безмежний потенціал, ми змінюємо дитячі лікарні майже чотири роки і це приносить значні результати. Дивлячись на приватні лікувальні заклади ми бачимо, що багато уваги приділяється оточенню та комфорту людини, тож розуміння необхідності створення людино орієнтованих середовищ є. Якщо говорити про державний сектор – тут процес просувається повільніше. І для того, щоб державні лікарні почали змінюватися, необхідна допомога людей. Допомога, яка під силу, це можуть бути матеріали, будівельні послуги, реклама, контакти. Зараз ми бачимо, як важлива підтримка та взаємодопомога.

CUBA BUBA #4 в Дніпропетровській міській клінічній лікарні №1

Де можна побачити CUBA BUBA?

Нашою командою було реалізовано дев’ять унікальних проектів. Ігровими модулями CUBA BUBA оснащено вісім лікарень у чотирьох областях України (Дніпро, Київ, Нова Водолага, Татарбунари). Дізнатися більше про нас та долучитися до змін ви можете за на офіційній сторінці Фундації Влади Брусіловської  або на сайті проекту CUBA BUBA.