Феміністичний маніфест: 10 порад, як виховати сильну та незалежну дівчину

Від Чимаманди Нґозі Адічі

05.06.2018

Фемінізм — як вагітність: або є, або нема. Або ти віриш у цілковиту рівність чоловіків і жінок, або ні. Такої думки нігерійська письменниця Чимаманда Нґозі Адічі, книжку якої презентувало видавництво «Видавництво» на Книжковому Арсеналі. Її книга «Люба Іджеавеле або Феміністичний маніфест у п`ятнадцятьох пропозиціях» — це насправді лист з порадами, якого Чимаманда написала своїй подрузі, що виховує дівчинку-підлітка на ім`я Чизалум. Проте рекомендації письменниці можуть бути застосовані будь ким, адже це справжній рецепт виховання сильної та незалежної жінки. Ми вибрали для вас десять цінних думок-порад.

1. Будь повноцінною особистістю. Материнство — дорогий дарунок, але не дивися на себе лише крізь цю призму. Будь повноцінною особистістю… Залиш собі місце для невдач. Нова мати не завжди знає, як заспокоїти дитину, що плаче. Не думай, що ти мусиш знати все. Читай книжки, шукай в інтернеті, питай досвідченіших батьків чи просто пробуй і помиляйся. Та насамперед зосередься на тому, щоби бути повноцінною особистістю. Присвячуй час собі. Задовольняй свої потреби.

2. Поділіть піклування про дитину навпіл. Як саме «навпіл» — залежить, звісно, від вас обох, і ви маєте це налагодити, приділяючи однакову увагу потребам одне одного. Не йдеться про буквальний розподіл п`ятдесят-на-п`ятдесят чи день-через-день, але ви відчуєте, коли опіку над дитиною буде поділено порівну. Відчуєте, коли не буде підстав для обурення. Бо якщо рівність справжня, для образ нема місця.

3. Навчи її, що поділ на «ґендерні ролі» — це повна маячня. Ніколи не кажи їй, що вона повинна чи не повинна щось робити лише через те, що вона дівчина. «Бо ти дівчина» не може бути підставою для цього. За жодних обставин.

4. Поясни їй, що коли ти критикуєш Х у жінках, але не критикуєш Х у чоловіках, тоді в тебе проблема не з Х, а з жінками. Замість Х можна підставити слова на кшталт «гнів», «амбіції», «гучність», «упертість», «холодність» чи «жорстокість».

5. Ніколи не говори про шлюб як про досягнення. Знайди спосіб пояснити, що шлюб не є досягненням, так само як не є тим, чого слід прагнути. Шлюб може бути вдалим чи невдалим, але це не досягнення. Ми привчаємо дівчат хотіти заміж, але ми не привчаємо хлопців хотіти одружуватися, отже, від самого початку вже існує неабиякий дисбаланс.

6. Чимало дівчат не озвучують факти насильства, бо хочуть бути милими. Чимало дівчат приділяють багато часу, намагаючись бути «милими» з тими, хто їм шкодить. Чимало дівчат піклуються про «почуття» тих, хто робить їм боляче. Усе це — катастрофічні наслідки прагнення подобатися. Світ сповнений жінок, неспроможних дихати на повні груди. Їх стільки часу вчили набувати форм, які подобатимуться суспільству. Тож замість вчити Чизалум подобатися, навчи її бути чесною. І доброю. І хороброю.

7. Якщо їй подобається косметика, нехай користується. Якщо їй до вподоби мода, хай іде за нею. Та якщо вона не цікавиться такими речами — хай так і буде. Не думай, що виховання її феміністкою означає відкидати власну жіночність. Фемінізм і жіночність не заперечують одне одне.

8. Скажи їй, що секс може бути прекрасним і що, крім очевидних фізичних наслідків (для неї як для жінки!), є ще й наслідки емоційні. Скажи їй, що її тіло належить їй і тільки їй, що вона ніколи не повинна погоджуватись з чимось, чого вона не хоче. Або з тим, до чого, як їй вбачається, її схиляють. Навчи її, що вмінням казати ні, коли відмова видається правильним рішенням, можна пишатися.

9. Навчи її, що любов не тільки дається, а й береться. Це важливо, бо ми непомітно впливаємо на життя дівчат: ми вчимо їх, що значною мірою їхня здатність любити — це здатність жертвувати собою. Хлопців ми цього не вчимо. Навчи її, що в любові вона має віддаватися емоційно, але також віддаватися мають їй.

10. Навчи її поважати відмінності. Зроби так, щоб розмаїття вважалося звичним. Хай воно стане природним. Навчи її не оцінювати розмаїття. Причина толерантності — не в потребі бути чесною чи милою, а в людяності й практичності. Бо розмаїття — реальність сучасного світу. І, навчаючи її тому, що між людьми є відмінності, ти даєш їй засоби виживання.

— Читайте також: Джастин Трюдо: «Мужчины и женщины должны быть равными партнерами в семье, и это то, чему я учу своих детей»