35 відвертих думок з HeForShe Congress

Про що говорили на п'ятому конгресі

09.07.2018

6 липня в Києві пройшов HeForShe Congress. Ми й досі отримуємо позитивний фідбек від тих, хто слухав учасників конгресу наживо чи в онлайн-трансляції. Емоції, дискусії, одкровення, ‒ буде що згадати. А поки ми працюємо над пост-матеріалами з виступів наших надихаючих спікерів, пропонуємо згадати найяскравіші тези, що прозвучали зі сцени минулої п’ятниці.

Дмитро Шуров

фронтмен гурту Pianoбой, амбасадор руху HeForShe в Україні

1. Все просто ‒ ми повинні мати однакові шанси для досягнення своєї мети, і своєї мрії.

2. В колективі Pianoбой чоловіки і жінки отримують однакові гроші. Моя таємнича секретная мрія, щоб в гурті було більше жінок. Я навіть якось хотів зробити суто жіночий бенд. Як є «Білосніжка і сім гномів», так були б «Дімон і сім Білосніжок». Я хотів, щоб у мене була драммерка, щоб у мене була гітаристка, ми могли б одягати їх у феноменальні костюми. Але цього не сталося, тому що у чесній конкуренції на той момент барабанщиці, які приїхали, були гірші за чоловіків. В цьому плані в мене працює чесна і відкрита система.

3. Якщо знайдеться жінка, яка співатиме мої пісні краще за мене, і я зможу просто сидіти на сцені та грати, я з превеликим задоволенням її візьму, і ми будемо отримувати з нею однакові, або майже однакові, гроші.

4. Жінки з чоловіками створюють постійний рух, певний конфлікт, резонанс, і тільки кретин не може зрозуміти користь цього.

Андрій Цимбал

керуючий партнер KPMG в Україні

5. Цифрова ера ‒ це жіноча епоха. 48% жінок-керівників з 42 країн (включно з Україною) мають достатньо компетенції для роботи з новими технологіями, такими як штучний інтелект, блокчейн, віртуальная реальність та 3D-друк.

Ірина Прокоф’єва

програмна менеджерка, Британська Рада

6. В креативних індустріях України більшість жінок працюють у секторі так званих культурних інституцій (бібліотеки, галереї, музеї). Чоловіки надають перевагу бізнесу, повязаному з культурою, ІТ, маркетингом. Такий розподіл впливає і на рівень оплати. В бізнесі відповідно заробітна плата вища.

Катерина Кравчук

координаторка дослідження «Стан та просування рівних можливостей для жінок та чоловіків у культурних та креативних індустріях в Україні, Азербайджані, Вірменії та Грузії»

7. З одного боку жінку не чують, проте коли вона вирішує штовхатися ліктями, її починають називати «жінкою із залізними яйцями», або «стервою» тощо. Тобто є тонка межа між тим, коли ти не можеш прорватися, а коли прориваєшся, то ти вже не жінка.

8. В грузинському танці раніше було прийнято, що чоловік підтримує жінку. Він не міг бути м’яким. А вже в 60-х роках минулого століття відбулася своєрідна революція, коли стать перестала грати роль. Завдяки технікам танцю та пластичності жінка змогла піднімати чоловіка на руки.

Сергей Бабак

доктор технических наук, руководитель научного центра НАН Украины, вице-чемпион Украины по кольцевым гонкам

9. Есть мнение, что женщинам мешают попасть в автоспорт мужчины. Действительно, есть те, кто говорит, что это «не женское дело». Но таких мало. Приличные образованные люди такого не скажут никогда.

10. К сожалению, стереотипы закладываются в нас еще в семье, и продолжают укореняться в школе. Мы, мальчики, тоже часто слышим весьма тяжелые для нас вещи. «Ты не должен плакать, потому что ты мальчик», ‒ а ведь иногда, наверное, хочется. «Ты должен терпеть, потому что ты мальчик», ‒ да какого черта я должен терпеть, если я чего-то не хочу?!

11. Самостигматизация ‒ это самое страшное, что может быть. Все ограничения, которые существуют, мы обычно создаем для себя сами. У меня на футболке написано «never try, never know». Вы никогда не узнаете, как это, если вы не попробуете. Есть отличная поговорка ‒ лучше попробовать и жалеть, чем не попробовать и потом всю жизь жалеть.

Лилия Млинарич

президентка Koktebel Jazz Festival, глава НГО «Культурна автономія: Співбуття»

12. Моя мама была одной из шести мастеров по мартеновским печам в СССР. Думаю, это и повлияло на мое отношение к возможностям, на мои взгляды на то, что могут женщины, и на мою жизнь в целом.

13. Мне очень понравились 154 определения феминизма, и я нашла одно про себя: я свободная женщина наравне с мужчинами.

14. За 30 лет работы я пришла к выводу, что сила мужчин и женщин в разности, в дополнении, в возможности партнерства и кооперации. Я считаю это формулой будущего.

Михаил Царев

исполнительный директор EastOne

15. Если ты предоставишь женщине самой решить, как она распределит свое время, работу, нагрузку, детей, роды, ‒ все, что угодно ‒ мужчине не нужно будет париться вообще ни о чем.

16. Самая большая ошибка, когда женщина начинает копировать действия мужчин. Преимущество женщин в том, что они во многих ситуациях могут делать лучше, делать по-другому.

17. Три женщины на руководящих должностях в компании ‒ это большая победа.

Полина Рубис

диджей, human rights ally

18. Я вижу сексизм везде. Иногда мне кажется, что это моя проблема. У меня в школе была контрольная работа по труду. И задания были раздельные: у девочек по шитью, у мальчиков ‒ как построить кормушку. В конце контрольной работы я написала, что это сексизм.

19. Не нужно считать, что если мужчина красит себе брови или лицо ‒ это плохо. Если вы считаете, что у мужчин и женщин равные права, то почему женщина может краситься, а мужчина нет? Если он хочет, пусть красится.

20. Многие считают, что у женщины должен обязательно быть муж и ребенок. Я так не думаю. Когда кто-то пытается переубедить меня и в ход идут слова о том, что «некому будет в старости стакан воды подать», я отвечаю, что стакан воды мне принесет робот-пылесос.

Елизавета Годовикова

изобретательница, автор проекта Waste Manager

21. Почему люди считают, что в 15 лет рожать детей неправильно, но боготворят тех, кто рожает в 20 лет? Что меняется за эти 5 лет? Это все стереотипы о том, что женщина должна обязательно выйти замуж и родить ребенка. Родители, помогите нам, пожалуйста, избавиться от них

Лев Шуров

амбассадор движения HeForShe в Украине

22. До HeForShe я не очень ценил труд мамы. У меня в семье есть две женщины, которые много для меня делают ‒ моя мама и моя бабушка. И я понимаю, что я должен много делать для них.

23. Раньше я считал, что женщина должна быть на кухне, а мужчина ‒ зарабатывать деньги. Многие мальчики не понимают труд женщины, им нужно влезть в их шкуру. И мужчина, и женщин должны мыть пол, вытирать пыль с полок.

Никита Шульга

соавтор проекта «Компола»

24. Людей от животных отличает то, что у них есть воля и сознания. Но у некоторых представителей общества нет воли и сознания, чтобы понять, что мальчики и девочки ‒ это просто физическое разделение, которое ни на что не влияет, они способны выполнять одинаковую работу.

Камеран Худур

директор Программы «U-LEAD з Європою» от Sida, первый секретарь Посольства Швеции в Украине

25. Нет такого quick fix, чтобы достичь гендерного равенства. Нужно постоянно над этим работать. Начиная, к примеру, с собственного дома. Но, когда вы говорите «я помогаю своей жене по дому», вы уже подчеркиваете, что уборка по дому ‒ это женская работа. Заправлять кровать и пылесосить могут все. Это не чья-то конкретная обязанность.

Майкл Бассетт

заместитель директора по вопросам управлений, комплаенс и рисков The Conference Board of Canada, директор Центра семейных предприятий Канады

26. Правления компаний остаются бледными, мужскими и затхлыми — живут и процветают как клубы для старых парней. Для того чтобы изменить ситуацию в компании, нужны три женщины. Одну женщину будут воспринимать как формальность, двух ‒ как аномалию, три женщины, в свою очередь, будут продуцировать динамику.

Земфіра Кондур

віце-президентка МБО «Ромський жіночий фонд «Чіріклі», заступниця голови міжвідомчої групи з координації реалізації Ромської стратегії при Кабміні України

27. Роми ‒ це не лише ті люди, які кочують чи проживають в наметах і у стихійних поселеннях. Таких людей мало ‒ близько 5% від усіх ромів, які проживають в Україні. В нас є багато успішних молодих хлопців і дівчат, але про них не говорять. А про весь народ судять саме по тим людям, яких бачать на вулиці.

28. В ромській родині жінка традиційно грає дуже важливу роль, але водночас вона має бути жертовною ‒ робити все для родини, батьків і дітей, але не для себе. Ромських жінок не вчать пишатися собою. Їм треба пояснювати, що в цьому нема нічого поганого.

Георгій Коваленко

православний священик, ректор Відкритого православного університету Святої Софії-Премудрості

29. Бог створив людину. Цю історію всі знають, і коли її починають розповідати, завжди виникає питання ‒ кого він створив? І починаються розповіді про те, що спочатку був Адам, а потім з ребра з’явилася Єва. Але в перші главі Біблії говориться наступне: «Бог створив людину ‒ чоловіка та жінку».

30. Слово «помічниця» має кілька значень. І одне з них «заповнююча буття». Тобто та, яка надає сенс життю. Коли створюється жінка, в чоловіка з’являється осмислена мова. До того він майже весь час мовчить.

32. Хто не знає ‒ ім’я Єви перекладається як «життя».

33. Коли в тебе чотири дорослі доньки, ти маєш бути адевкатним до того світу, в якому ти заходишся, і водночас до біблейної традиції. Біблію теба відкривати і перечитувати. Бо в нас Біблію не читають а цілують.

Дмитро Різниченко

голова ГО «Новий вогонь», публіцист, блогер, учасник збройного конфлікту на сході України, екс-ультраправий

34. В ідеології консерваторів жінок приписано любити ‒ відчиняти двері, дарувати квіти, платити в ресторані. Проте жінок вони люблять рівно до того моменту, поки жінка згода грати ту роль, яку їй приписують. Як тільки жінка починає бунтувати, зазіхати, в їх розумінні, на чоловічий трон, вона одразу отримує по обличчю.

35. Коли я читав флешмоб #Янебоюсьсказати, в мене волосся дибки вставало. В мене дві доньки, і я розумів, що це все і про них теж. Знайомий запропонував мені великий гонорар, щоб я написав велику відповідь про те, чому цей флешмоб брехня. Я не зміг, тому що ця хвиля жорстокості пробирала мене. Я не міг думати ні про що, крім своїх доньок.

36. Моїй дівчині Тані знадобився рік, щоб одного травмованого фашиста поставити на путь істинний. І це при тому, що вона читає лекції про фемінізм, вона в темі. Плюс ми кохаємо один одного ми не якісь вороги чи опоненти у Facebook. У нас зараз експеримент: вона програмістка, ходить на роботу, а я сиджу вдома, готую їсти та прибираю в хаті.

Подготовила Мария Педоренко. Фото: Алена Владыко, Эмма Солдатова

‒ Читайте также: Унисекс-гидропоника: Ирина Рубис о силе мужчин-союзников