6 міст України для сімейного відпочинку, де ви ще не були — і дуже дарма

Куди поїхати та де відпочити в Україні всією родиною. Добірка кращих місць.

09.01.2024

Говорячи про Україну туристичну, ми в першу чергу думаємо про Карпати з їхніми густими лісами й водоспадами, про Львів з його запахами кави й шоколаду або про Одесу з її вуличками, іронічними анекдотами й солоними бризками моря. Але в Україні є чимало міст, які можуть скласти гідну конкуренцію найпопулярнішим туристичним маршрутам. І якщо на цих весняних канікулах ви вирішили знайти у своєму щільному робочому графіку кілька днів для сімейної подорожі, то ми підготували вам кілька чудових ідей.

Куди піти в Житомирі: найцікавіші місця

Як і багато міст, розташованих надто близько до мегаполісів, Житомир дуже довго страждав від нестачі уваги туристів, але тепер багато що змінюється. Це, як і раніше, одне з найстаріших міст України — засноване 884 року (кажуть, що дружинником князів Аскольда та Діра — Житомиром), колишнє головне місто Волинської губернії. У різний час тут народилися і творили поет і боєць УПА Олег Ольжич, знаменитий піаніст Святослав Теофілович Ріхтер, письменник Володимир Короленко (кажуть, що дія його «Дітей підземелля» відбувається саме у багатокілометрових і ще не до кінця вивчених підземних ходах Житомира) та перший конструктор космічних кораблів Сергій Корольов. Природа також не обділила Житомир: скелясті береги річок, соснові ліси та піщані пляжі – його прикраса.

Читайте також: Місця сили: 7 куточків нашої країни, де можна зарядитися позитивною енергією

Музей космонавтики

Музей розташований неподалік будинку-музею Сергія Корольова. Це один із найоригінальніших музеїв космосу в Україні: тут зібрано унікальні експонати, від космічної їжі та справжніх скафандрів до спускальних апаратів та моделей космічних кораблів. Музей регулярно стає місцем виставок та авторських вечорів, концертів та наукових конференцій.

Музей «Ремісничий двір»

Це унікальний музей старовинного інструменту, аналогів якому в Україні немає. У мальовничому зеленому дворі та чудовому будиночку ви можете побачити більшу частину експозиції, а це 5 тисяч старовинних інструментів. На території Ремісничого двору відтворено кузню з гірником і ковадлом, одну з яких виготовлено ще 1749 року. Готується відкриття гончарна майстерня. Для гостей музею є затишна зона для барбекю.

Музей пожежної охорони

А ось тут у дітей буде багато емоцій. Сам музей розташований у вежі споруди 1895 року і поруч діюча пожежна частина. У музеї — діорами з грандіозними картинами згарищ, старовинні каски, брандспойти, карети, машини, інструменти — все, чим користувалися героїчні житомирські пожежники і сто років тому, і зовсім недавно. Дуже доброзичливі та компетентні екскурсоводи.

Мандрівка Луцьком: найцікавіші місця для туристів

Старовинне місто Луцьк, обласний центр Волині, — те місце, де переплітаються дві культури – східна та західна, дві релігії – православна та католицька, дві епохи – давня та сучасна. Переконайтеся самі, прогулявшись вулицями.

Читайте також: Вихідні у будинку Шрека, Барбі чи Гобіта: яке житло можна орендувати для відпочинку восени

Замок Любарта

Символ і головна визначна пам’ятка міста, історія якої налічує майже сім століть. Комплекс включає кілька веж, шляхетський і єпископський житлові будинки, підземелля собору Іоанна Богослова XII століття, в якому був похований той самий князь Любарт, який почав спорудження замку. Працюють тут і музеї – живопису, дзвонів, друкарства, зброї. Але вирушаючи на прогулянку замком, краще скористатися послугами екскурсовода, так можна не лише дізнатися історію архітектурної пам’ятки, а й потрапити до кількох цікавих куточків, які не вдасться знайти самому. До речі, замок Любарта зображено на реверсі 200-гривневої купюри.

Дім Косачів

Саме тут Лариса Петрівна Косач, відоміша як Леся Українка, жила перед своєю останньою поїздкою за кордон. Знаходиться будинок зовсім неподалік Замку Любарта. У будинку зараз розташовується невеликий музей великої української поетеси – «Лісина вітальня». Але відвідати його можна за попереднім погодженням з адміністрацією.

Луцькі підземелля

Якщо прогулятися із замку Любарта мощеною каменем Кафедральної вулиці, то можна спуститися до римо-католицького костелу Петра і Павла, спорудженого в першій 17 ст. за проєктом італійського архітектора Джакомо Бріано. Так ось поряд із костелом – вхід у знамениті луцькі підземелля, які вважаються одними з наймістичніших в Україні. Розгалуженими підземними ходами, які часто мають кілька ярусів, мешканці Луцька в давнину могли виходити до річки Стир та поповнювати запаси води, що допомагало їм витримувати тривалі ворожі облоги. Зараз у підземеллях можна побачити підземну церкву, каплицю із похованнями та в’язницю.

Місця, які треба відвідати у Тернополі:

Четверте за величиною місто Західної України. Розташований на річці Серет і знаходиться на перехресті важливих автомобільних та залізничних колій. Заснований, як і Івано-Франківськ, із замку 1540 року краківським каштеляном Яном Тарновським на місці городища Топільче. До 1944 року називався Тернопіль. Як і чому змінили назву – історія замовчує. Від Києва до Тернополя – 430 км.

Читайте також: Що подивитись на Netflix у січні 2024 року: 27 найочікуваніших фільмів та серіалів

Гідропарк «Топільче»

Наймолодший і найкрасивіший парк міста був офіційно відкритий у 1985 році. Площа парку близько 66 га. У гідропарку є безплатний живий куточок, де можна подивитися на оленів, муфлонів, коней, страусів, чорних лебедів, качок та пеліканів. Територія парку – мережа із прямих алей, які поділені на 6 секторів. Кожен сектор має свою лінію оформлення та тематику: Поляна казок, Острів кохання, Козацька фортеця, Звіринець та інші.

Домініканський костел

Цінна архітектурна пам’ятка пізнього бароко. Увінчаний двома елегантними вежами, він виглядає дуже переконливо. Побудований на місці давньоруської православної церкви у 1779 році.

Краєзнавчий музей

У Краєзнавчому музеї Тернополя є чотири відділи, до яких входять експозиції з історії, етнографії, нумізматики, природознавства та археології. Тут представлено понад 150 000 експонатів, завдяки яким можна дізнатися безліч цікавих фактів про історію міста.

Туристичний Переяслав-Хмельницький: куди піти туристам

Одне з найдавніших міст України вперше згадується у договорі князя Олега з Візантією. У Переяславі 1654 року Богдан Хмельницький підписав історичну «переяславську угоду», яка визначила долю Лівобережної України. По праву має неофіційну назву – місто музеїв. Їх там аж 27. Від Києва до Переяслава-Хмельницького лише 85 км.

Читайте також: Топ-5 найцікавіших серіалів для жінок за 2023 рік: трейлери

Музей народної архітектури та побуту

Етнографічний музей архітектури та побуту Середнього Придністров’я славиться на всю Україну. Це музей просто неба, який охоплює парк з гаями, озерами, луками з розташованими на них церквами, млинами, сільськими будиночками, квітниками та городами. Експозиції розташовані у хронологічному порядку: від пам’яток трипільської культури до споруд 19-20 століття. На території розташовується 13 музеїв, серед яких музеї рушника, бджільництва, хліба, сухопутного та гужового транспорту.

Вознесенський монастир

Комплекс Вознесенського монастиря було споруджено 1700 р. у центрі Переяслава коштом гетьмана І. Мазепи. На монастирській території розташована двоповерхова будівля колишньої монастирської школи та гуртожитку бурсаків. У 1776 р. збудовано триярусну дзвіницю у стилі українського бароко заввишки 48 м, яка служила другим входом на територію обителі. За радянських часів у приміщенні собору було відкрито музей-діораму «Битва за Дніпро» (довжина 28 м, висота 7 м), що відтворює події 21-22 вересня 1943 р., коли радянські війська Ватутіна форсували Дніпро на Букринському плацдармі в районі Переяслава. У підвалі розміщено Мавзолей вічної слави, де на стінах увічнено імена переяславців, які загинули у ВВВ.

Музей космосу

Знаходиться на території музейного комплексу народної архітектури та побуту. Ще за радянської влади його помістили до старої дерев’яної церкви 1768 року, де він знаходиться і сьогодні. Сам собою музей є живим прикладом радянської атеїстичної пропаганди, як у храмах створювалися музеї чи атеїзму, чи побуту. Один із таких реліктів епохи залишився у Переяславі, де в інтер’єрі стародавнього храму замість ікон та свічок – ракети, місяцехід та електронно-обчислювальні машини.

Чернівці: найцікавіші місця для знайомства з містом

Чернівці цілком могли б стати українським Оксфордом. Говорячи про Чернівці, відразу ж згадується найкрасивіший університет та старовинні вулички. Це місто чудових архітектурних ансамблів, музеїв та театрів.

Читайте також: Як адаптуватися до життя у США швидко та безболісно: поради для українок

Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича

Наша відповідь школі чарівництва і чаклунства Хогвартс. Приміщення університету спроектував відомий чеський учений, архітектор, академік Йосип Головка наприкінці ХІХ століття. І спочатку це була резиденція митрополитів Буковини та Далмації. Сьогодні тут діє 16 факультетів у 14 навчальних корпусах, для відвідувачів відкрито ботанічний сад, зоологічний та геологічний музеї, видавництво та бібліотека з книжковим фондом у 2,5 млн екземплярів.

Ратуша

Ратуша є однією з найвідоміших будівель у Чернівцях. Вона була побудована в 40-х роках ХІХ століття і стала окрасою ринкової площі. Башта з годинником 50-метрової висоти має оглядовий майданчик, з якого відкривається чудовий краєвид на місто. А 12 листопада 2004 року в місті на річці Прут народилася нова традиція: о 12 годині трубач у національному костюмі грає чудову композицію «Марічка» просто під вежею.

Музей образотворчих мистецтв

Будинок Чернівецького художнього музею є унікальною пам’яткою архітектури, збудованою у традиціях Віденського Сецесіону, архітекторами Губертом Гесснером та Прокопом Супічем у 1900 році. Спочатку будинок замислювалося як приміщення банку. Основою колекції музею є мистецтво Буковини XVII-XXI ст. Його експозиція знайомить відвідувачів з культовим та світським живописом та графікою XVII — першої половини XX ст.

Острог: куди піти й що подивитися

По суті, ще одне студентське містечко України. Давнє місто, з яким пов’язано багато найважливіших культурних подій у житті українського народу. Наприклад, друк першої книги на території України та відкриття першої друкарні.

Читайте також: WoMo-пригода: Ельзас — казковий регіон Франції

Острозький замок

Острозький замок на горі над нар. Вілія — колишня резиденція могутніх князів Острозьких, які в XIV-XVII ст. володіли великими землями Волині. Із замком пов’язана історія «чорної княгині» Гальшки, яка після смерті її батька успадкувала весь його стан. За її руку спалахнули справжні магнатські війни, її двічі примушували до заміжжя насильно, проте її дядько Василь-Костянтин зумів зберегти володіння роду Острозьких. Згодом він прославився як просвітник та захисник православ’я.

Острозька академія

Острозька слов’яно-греко-латинська академія – перший в Україні та Східній Європі вищий навчальний заклад. Заснована у 1576 р. князем Василем-Костянтином Острозьким та княжною Гальшкою Острозькою. Першодрукар Федоров відкрив при ній у 1580 р. друкарню, де було видано перший «Буквар» та знамениту «Острозьку Біблію». Серед випускників — гетьман Петро Сагайдачний, брати Наливайка та багато інших. Нині займає приміщення колишнього монастиря капуцинів із Троїцьким костелом. В академії працює музей (7 залів), а також проводяться екскурсії до підземелля монастиря, де раніше були виявлені крипти із похованнями ченців.

Луцька вежа

Луцька вежа була ключовим оборонним елементом нижнього міста, що виконувала також функцію в’їзної брами з боку Луцька. Це одна з двох веж, що збереглися, зовнішніх міських укріплень. Нині приміщення пристосоване для експозиції музею книги та друкарства.