Стівен Кінг і Табіта: письменницька доля короля жахів

21 Вересня 2024
Стівен Кінг і Табіта
Фото: ROBIN PLATZER/FILMMAGIC

За свою кар’єру він написав понад 200 творів, серед яких приблизно 50 бестселерів у стилі трилерів, жахів, фентезі та містики. На основі його історій створили чимало фільмів і безліч коміксів. Стівен Кінг — давно визнаний майстер, неодноразово відзначений за особливий внесок в американську літературу. Довгі 53 роки завжди поруч із ним його віддана й наполеглива Табіта, без якої письменник навряд чи зміг би стати тим самим Королем. Принаймні він сам так вважає.

Студентське кохання

Вони познайомилися студентами під час навчання в Університеті штату Мен. Кінг підробляв у студентській бібліотеці, де й познайомився з Табітою. Вдруге вони зустрілися на поетичному семінарі, де студенти читали свої вірші та обговорювали їх. Стівена вже тоді вразили осмислені вірші нової знайомої. Коли присутні почали критикувати юну поетесу, Стівен завзято взявся її захищати. З цього самого семінару й почалася їхня ніжна дружба. Вони багато розмовляли про літературу та ходили разом у кіно.Стівен Кінг

Невдовзі Табіта познайомила Кінга зі своєю сім’єю, але зустріла жорстке нерозуміння близьких. Рідні не могли зрозуміти, як їх дівчинка, благочестива католичка, могла закохатися у бородатого неформала. До того ж затятий прихильних рок-музики полюбляв міцний алкоголь. Та попри все у січні 1971 Стівен і Табіта одружилися.

Читайте також: Наполеон і Жозефіна: велика помилка французького імператора

У пошуках себе

Кінг закінчив університет з дипломом викладача англійської мови. Влітку в сім’ї народилася перша дитина, донька Наомі. Всі місця у школах були зайняті, а сім’ю треба було утримувати. Майбутньому письменнику доводилося підробляти робітником у пральні. Табіта саме писала випускну роботу й намагалася на скромні гроші вести домашнє господарство.

Незабаром Кінгу запропонували місце у школі. Подружжя переїхало до маленького містечка і оселилося в трейлері. Стівен вдень викладав, а вечорами писав. Табіта підробляла у закладі, який продавав пончики. Невдовзі вона народила їхнього першого сина Джозефа. Її чоловік надсилав рукописи до різних видавництв, але постійно отримував відмови. Він впав у депресію, його майже нічого не цікавило. Протягом 1973 року видавництва надрукували лише два його оповідання. Кінг писав здебільшого у стіл або й зовсім одразу викидав написане. Тоді йому здавалося, що він більше нічого не зможе досягти і що з нього ніколи не вийде письменник, отже його доля — все життя викладати у школі англійську та жити у глибокій бідності до старості років. Ці думки не залишали його.

«Я з дитинства відчував, що життя несправедливе. Мати виховувала мене сама, батько покинув нас, і їй довелося багато й тяжко працювати. Ми були бідними, жили від зарплати до зарплати і нічого не знали про суспільство рівних можливостей та іншу нісенітницю. Вона ніколи не скаржилася, але я не був ані глухим, ані сліпим. Дещо від цього відчуття несправедливості ще залишилося й відображається у моїх книгах», — згадував пізніше письменник. 

Читайте також: Туве Янссон і Туулікі Пієккяля: Історія любові, творчості та спільного шляху

Прорив Кінга

Табіта не втрачала віри у талант чоловіка й підтримувала його, наскільки могла. Іноді вона майже змушувала його писати знову й знову. Одного разу вона знайшла у смітнику чергові списані аркуші. І коли прочитала, то зрозуміла, що цей твір може мати шанси на успіх. Вони разом розбирали й обговорювали написане. Тоді саме дружина переконала Стівена розвинути історію дівчинки з паранормальними здібностями. Невдовзі вийшов перший великий визнаний твір Стівена Кінга під назвою «Керрі». Саме цей шедевр приніс йому перший гонорар у 2,5 тисячі доларів.

Завдяки цій книзі молода сім’я розрахувалася за всіма рахунками і навіть орендувала нове житло. А через пів року права на книгу перекупило інше видавництво за 400 тисяч доларів, з яких половина належала автору. Завдяки цьому Кінг міг залишити роботу в школі й зосередитись на письменництві. Стівен і Табіта не могли повірити, що нарешті дочекалися першого успіху. Проте вже тоді обидва були впевнені, що обов’язково будуть наступні твори, видання та гонорари. Уже наступного року Стівен Кінг написав роман «Сяйво».

Читайте також: Ганна Барвінок — magnum opus Пантелеймона Куліша

На межі свідомості

Після виходу «Керрі» прийшла й популярність. Кінг посилено писав, вірна Таліта завжди була поруч і намагалася у всьому допомагати. Саме вона була його першим критиком і навіть співавтором. У 1977 році народився другий син Оуен.

Стівен навіть собі не зізнавався, що у написаних романах поставали його власні страхи та сумніви. Здавалося б, життя мало налагодитись, але сім’ю спіткало нове лихо. До алкогольної залежності Стівена додалася наркотична. До нескінченних галонів пива додався ще й кокаїн. Він багато працював, але й пив дедалі більше, і невдовзі уже не міг обходитися без цього.

Одного дня Табіта просто висипала перед ним гору пляшок і поставила ультиматум: або він припиняє себе знищувати, або подружжя розлучається. У Кінга ніби відкрилися очі. Автор популярних горор-романів виявився однолюбом. Він навіть подумати не міг про те, що Табіти не буде в його домі та долі. Відтоді він не вжив ані краплі алкоголю, жодного разу більше його рука не потяглася до наркотиків. Подружжя пройшло досить довгий шлях реабілітації, але вони вважають за краще не говорити про це.

Читайте також: Радість та горе однієї перемоги. Як особиста трагедія футболіста згуртувала збірну Данії

Міцні узи

Відтоді минуло багато часу. Вже виросли діти, підростають онуки. Стівен Кінг став одним із найпопулярніших письменників, чиї твори безліч разів екранізовували.

Якось Кінга запитали, чому він пише. “Відповідь на це запитання досить проста, немає нічого іншого, що я хотів би робити. Я почав писати оповідання, бо люблю писати оповідання. Ось чому я це роблю. Я дійсно не можу собі уявити, що займатимусь чимось іншим, і я не можу уявити собі, що не займатимуся тим, чим займаюся”, — відповів король жахів. 

Він, як і раніше, нескінченно щасливий поряд зі своїм ангелом-охоронцем Табітою.

Дружина Кінга має почесний ступінь доктора гуманітарних наук. Вона також пише, її твори видають в Америці. В автобіографії «Як писати книги» Стівен Кінг докладно розповів про вагомий внесок дружини у написання низки своїх романів. До того ж вона ще раз врятувала чоловіка в 1999 році, коли Стівен потрапив під машину і довгий час не міг самостійно працювати. Табіта була поруч зі Стівеном в лікарні цілодобово. Вона обговорювала з ним нові задуми й записувала його думки. Напевно, це і є справжнє кохання: бути поряд у злиднях і в багатстві, у горі і радості.

Читайте також: Анук Еме: французька жінка з великої літери

Долучайтесь до наших соцмереж, аби бути в курсі усіх важливих новин та подій: FacebookTelegramInstagram