Насправді її звали Сара Брідлав. Вже в 39 років після другого заміжжя вона взяла ім’я чоловіка та невдовзі стала відома як Мадам Сі Джей Вокер і взірець американської мрії. Працьовита й завзята дочка рабів з нуля побудувала власний бізнес і забезпечила високооплачуваною роботою кілька тисяч афроамериканок. Вона увійшла до Книги рекордів Гіннеса як перша жінка, що заробила мільйон.
Праця з дитинства
Вона народилася в Луїзіані в 1867 році. Її батьки були рабами, як і п’ятеро старших дітей. Молодша донька стала першою в сім’ї, що народилася вільною завдяки «Прокламації про звільнення рабів». Мати й батько померли рано, тому вже у 7 років дівчинка допомагала старшій сестрі на бавовняних полях.
У 14 років Сара була змушена вийти заміж і через чотири роки народила свою єдину дочку А’Лелію. Брідлав було лише 20, коли вона овдовіла. З дворічною донькою вона переїхала до Сент-Луїса, куди перебралися її старші брати, які стали перукарями.
Через те, що Сарі рано довелося працювати, часу на навчання вона не мала. Пізніше у спогадах жінка писала, що навчалася формально лише 3 місяці, коли дитиною ходила у недільну школу.
«Я жінка, яка походить з бавовняних полів Півдня. Звідти мене підвищили до прачки. Згодом – до куховарки. А потім я підвищила сама себе до бізнесу з виробництва товарів для догляду за волоссям. Я побудувала власне підприємство на власній землі», – писала вона у липні 1912 року.
Читайте також: Перші: як Нелі Блай понад 100 років тому довела, що жінки можуть все
Початок бізнесу
У Сент-Луїсі вона працювала прачкою та кухаркою, щоб сплатити майбутнє навчання доньки у державній школі. Отримувала Сара $1,5 на день. Як і всі прачки, Сара страждала через сильні хімікати. Шкірні захворювання та антисанітарні умови призвели до того, що жінка почала стрімко втрачати волосся й майже облисіла.
Брати розповіли їй про базовий догляд за волоссям. А трохи пізніше Сара познайомилася з Енні Мелоун та її косметикою для волосся. Вона заглибилася в питання догляду й невдовзі стала торговим агентом Мелоун. Згодом разом з донькою вона переїхала до Денвера, де деякий час продовжувала продавати товари для волосся. А згодом замислилася про створення власної лінійки засобів для афроамериканок і почала численні експерименти з хімічними складами. Її першим продуктом став спеціальний тонік для волосся. Так Сара почала паралельно будувати свій бізнес.
Читайте також: Перші: як Амелія Ергарт боролася за права жінок і першою самотужки перелетіла через Антлантику
Подальший розвиток
Тонік Сари дійсно добре впливав на стан волосся афроамериканок. І це не дивно, адже вона випробувала його на собі й прислухалася до порад братів-парикмахерів. Поступово схвальні відгуки та попит заклали основу власного бізнесу.
В 1906 році Сара вийшла заміж за Чарльза Джозефа (Сі Джея) Вокера. Під його ім’ям та з його допомогою вона набула досвіду й слави. Сі Джей став її діловим партнером. Він працював у рекламі, тому давав дружині цінні поради щодо просування. Тим часом Сара просто ходила містом і продавала свою продукцію. Вона також навчала афроамериканок тонкощам догляду і водночас демонструвала показувала способи укладання волосся.
Тоді ж Сара вирішила розширювати бізнес. З цією метою разом із чоловіком вони почали їздити південними та східними штатами. Вже доросла А’Лелія допомагала матері й керувала всіма поштовими замовленнями в Денвері. Вже за чотири роки Мадам Сі Джей Вокер відкрила фабрику в Індіанаполісі й перейшла до промислових масштабів. Згодом її підприємство стало найбільшим у США серед тих, що належать афроамериканцям.
Через 2 роки Мадам Сі Джей Вокер переїхала з родиною до Піттсбурга. Там вони відкрили салон краси та заснували коледж. У закладі готували професіоналів, які знали все про догляд за волоссям та вміли продавати косметику.
Читайте також: Перші: як Барбара МакКлінток присвятила все життя кукурудзі та стала Нобелівською лауреаткою
Успішна бізнес-вумен

У 1910 році сім’я підприємців переїхала до Індіанаполіса, де почався ще один етап їх бізнесу. Мадам побудувала фабрику з власною лабораторією та відкрила школу краси, у якій навчала своїх торгових агентів. А згодом заснувала штаб-квартиру компанії Madam C. J. Walker Manufacturing Company. Протягом кільком років вона забезпечувала роботою майже 20 тисяч жінок. До того ж її агенти отримували гарну зарплатню, яка становила від $5 до $15 на день.
Підпрємиця намагалася не тільки досягти особистого успіху, а й допомогти іншим жінкам. Вона хотіла, щоб афроамериканки прагнули фінансової незалежності й завжди була готова дати пораду. Заохочувала жінок до підприємництва, навчала їх складати бюджет і вести справи. До речі, саме Мадам Сі Джей Вокер стояла у витоків так званого мереживого маркетингу, який з часом набрав великої популярності не тільки в США, а й у всьому світі. Комівояжерами у її компанії працювали здебільшого афроамериканки.
Імперія бізнес-вумен поступово зростала. Вже в 1916 році Вокер переїхала до Нью-Йорка, де побудувала легендарний таунхаус у Гарлемі, та віллу Льюаро в Ірвінгтоні-на-Гудзоні. У певний період їй довелося обирати між бізнесом та сімейними стосунками. Вокер обрала бізнес і розлучилася з чоловіком.
Читайте також: Перші: Кетрін Хепберн, яка випередила епоху й 60 років царювала на вершині Голівуду
Благодійність і політика
З часом Мадам Сі Джей Вокер ставала все багатшою. Проте водночас вона все більше часу приділяла благодійності та політичним питанням. Читала лекції, боролася із соціальною несправедливістю та жертвувала гроші у стипендіальні фонди. Після заворушень в Іст-Сент-Луїсі вона приєдналася до Національної асоціації сприяння прогресу кольорового населення. І надалі весь час підтримувала боротьбу за визнання лінчування федеральним злочином.

Перед смертю вона заповідала майже 100 тисяч дитячим будинкам та різним соціальним установам. Також, згідно з її волею, 2/3 від майбутнього прибутку її виробництва мали бути спрямовані на благодійність.
Мадам Сі Джей Вокер померла у 51 рік. Вона вважалася найбагатшою афроамериканкою. На момент її смерті спадок Уокер оцінювався у суму від 500 тисяч до мільйону доларів. У некролозі було записано, що за 2 роки до смерті Сара ще не була мільйонеркою. Проте вона сподівалася, що колись обов’язково стане нею. І не тому, що їй потрібні були гроші, а заради допомоги, яку вона могла здійснити з їхньою допомогою.
Читайте також: Перші: Лі Міллер, дівчина з обкладинки Vogue, яка документувала війну
Визнання
- 1990 рік. Мадам Сі Джей Вокер було введено до Зали слави бізнесу чиказького Музею науки та промисловості
- 1993 рік. Її ім’я включене до списку Національної зали слави жінок у Сенека-Фоллс, штат Нью-Йорк
- 1998 рік. Поштова служба США в рамках серії Black Heritage випустила марку, присвячену Мадам Сі Джей Вокер
- 2010 рік. Конгресмен Чарлз Ренджел представив резолюцію HJ81, присвячену визнанню внеску мадам Сі Джей Вокер у суспільне життя
- 2010 рік. Квартал 136-ї вулиці між бульваром Малкольма Ікс і Сьомою авеню у Нью-Йорку було названо на честь Мадам Вокер і А’Лелії Вокер
- Мадам Сі Джей Вокер входить до Національної зали слави косметології та Національної зали слави прямих продажів.
У 2020 році у Netflix вийшов серіал «Мадам Сі Джей Вокер: перша жінка-мільйонер в США», заснований на реальних подіях та натхненний історією життя першої жінки-мільйонера. За основу режисери взяли книгу “На її власній землі”, яку написала Алелія Бандлс, праправнучка Мадам Сі Джей Вокер. Проте авторка вважає, що деякі події й деталі в серіалі є художньою вигадкою.
Оксана Хромова
Читайте також: Перші: як Рита Леві-Монтальчині стала «імператоркою клітин», довгожителькою та довічним сенатором Італії
Долучайтесь до наших соцмереж, аби бути в курсі усіх важливих новин та подій: Facebook, Telegram, Instagram