Перші: Кетрін Хепберн, яка випередила епоху й 60 років царювала на вершині Голівуду

17.05.2024

В Америці її називали «залізною леді кінематографа». Одна з найвидатніших акторок знялася в 52 фільмах, 12 разів номінувалася на премію Оскар і отримала рекордні чотири статуетки. В останньому визнанні й досі ніхто з колег її не перевершив. Хоча шлях Кетрін у кіно часто нагадував гойдалки – настільки частими були злети й раптові падіння у вигляді різних складнощів і негараздів. Проте Американський інститут кіномистецтва визнав її найкращою акторкою всіх часів.

Незвична й надзвичайна

Її не оминули стороною провали та звільнення, невдалі постановки та рокування в акторських складах. Але все ж таки доля була до неї прихильна, оскільки акторка практично ніколи не залишалася незатребуваною. З одного боку, їй багато вдавалося завдяки власному характеру – батьки зробили все, щоб дівчинка виросла самовпевненою та наполегливою. З іншого – вона була надзвичайно вродливою. Проте її ніяк не можна було поставити поруч із зірками Бродвею 20-х років. Вона була надто далека від гламуру, надаючи перевагу більш чоловічому і спрощеному стилю. І вже з перших стрічок мала неабиякий вплив на змінювання стандартів того часу.

Кетрін Хепберн

Кетрін Хепберн називали «останньою інтелектуалкою» та бунтаркою Голлівуду

Читайте також: Перші: Лі Міллер, дівчина з обкладинки Vogue, яка документувала війну

Працелюбна й вимоглива

Акторка була надзвичайно уважною до кожної ролі. Обов’язково долучалася до створення костюмів не тільки на екрані, а й у житті. І обговорювала й обирала колір, відтінки й фактуру. Художники з костюмів вважали її справжньою професіоналкою, яка чітко знає що саме їй підходить. І Хепберн ніколи не помилялася.

Кетрін майже ніколи не залишалася без роботи. Якщо раптом перед нею зачинялися одні двері, то одразу відчинялися інші. Іноді вона немов відчувала що саме їй потрібно у той чи інший момент життя. Так вона доклала чималих зусиль, щоб довести, що роль у стрічці з символічною назвою «Рання слава» має дістатися саме їй. І не прогадала. Адже він приніс їй перший «Оскар». Це була її п’ята стрічка за півтора роки і перша найважливіша нагорода.

Кетрін Хепберн

Вона працювала з найкращими акторами і режисерами свого часу

На знімальному майданчику партнерами Кетрін були яскраві й талановиті Кері Грант, Джеймс Стюарт і Спенсер Трейсі. А по той бік камери стояли найкращі режисери Голівуду. Проте вона завжди вважала, що відповідальність за власну кар’єру є виключно її власною справою.

Читайте також: Перші: Айседора Дункан, перша леді танцю модерн

Кетрін і Трейсі

1941-го року на знімальному майданчику фільму «Жінка року» Кетрін вперше зустрілася зі Спенсером Трейсі. За сценарієм стрічки журналістка закохується у спортивного оглядача. І Хепберн навіть не підозрювала, що незабаром сюжетна лінія продовжиться й у особистому житті. До цієї зустрічі вона була одружена з бізнесменом Ладлоу Смітом. Пізніше акторка зізналася, що не мала великих почуттів до чоловіка, але завжди поважала його. Ладді всіляко допомагав їй, проте подружнє життя тривало лише чотири роки. Хоча і після розлучення вірний Сміт довго допомагав своїй колишній дружині, а вона з вдячністю згадувала про його участь. Минули довгих десять років, перш ніж вона зустріла Трейсі та зрозуміла, що таке кохання.

Кетрін Хепберн і Спенсер Трейсі

Кетрін Хепберн і Спенсер Трейсі

Перші враження від зустрічі в обох виявилися прохолодними. Кетрін називала партнера надто дрібним і непоказним, а той був упевнений, що акторка – лесбіянка з хлопчачими звичками. Важко було уявити партнерами настільки різних людей, ніж ця пара. Вихідці з різних сімей та соціальних верств, католик та атеїстка. Неуч і дівчина з чудовою освітою, знанням мов та спортивними досягненнями. Він міг днями й ночами пити, вона терпіти не могла пияків. До того ж і на знімальному майданчику їх методи та прийоми кардинально відрізнялися. Проте, за тиждень все кардинально змінилося.

Читайте також: Перші: як Рита Леві-Монтальчині стала «імператоркою клітин», довгожителькою та довічним сенатором Італії

Найкращий дует

Невдовзі «містер Трейсі» та «міс Хепберн», як офіційно зверталися один до одного артисти на зйомках, зустрілися на першому побаченні. А після нього вже практично не розлучалися. Кетрін сиділа у своєму номері, думаючи про несподівані метаморфози, а Спенсер вирушив до дружини та дітей. Декілька років тому, після чергового загулу, вони з Луїзою домовилися про те, що розлучень у їхньому житті не буде. До того ж у нього народилася друга дитина. Але і з Кетрін він ні за що не зміг би розлучитися. Так склалися сторони цього трикутника.

Спенсер Трейсі та Кетрін Хепберн

Спенсер Трейсі та Кетрін Хепберн у фільмі «Жінка року», 1942 рік

«Мені здається, що тепер точно знаю, що означає фраза: «Я люблю тебе». Вона означає: я ставлю тебе, твої інтереси, твій комфорт вищий за свої власні інтереси і комфорт, тому що люблю тебе», — писала у своїх мемуарах Кетрін Хепберн.

Свої слова вона присвячувала Спенсеру Трейсі, з яким її пов’язували дивні та незвичайні стосунки – ні шалених пристрастей, ні гучних скандалів, ні весіль, ні розлучень. Але 27 років вони йшли по життю поруч, спираючись один на одного, на взаємне розуміння та підтримку.

Читайте також: Перші: Єлизавета Боуз-Лайон, або її Величність королева-мати

Далі – разом

Кетрін ніколи не прагнула вийти заміж – її цілком влаштовувало просто бути поруч зі Спенсером. Актор давно жив окремо від дружини та дітей, але зберігав видимість сім’ї. До 1960-х Хепберн і Трейсі ніколи не жили разом, хоча їхні заміські будинки були поруч. Проте майже весь вільний час вони проводили разом. Іноді актор зривався в черговий загул, але Хепберн точно знала, що він повернеться до неї. Так і ставалося. Кетрін стала для нього не тільки коханкою, а й нянькою, психіатром та довіреною особою у будь-яких питаннях. При цьому вона завжди примудрялася залишатися в тіні і ні поглядом, ні жестом не викривала будь-яких почуттів та емоцій. Не дарма кажуть, що кохання творить дива. Так трапилося і з акторкою, яку повністю змінили почуття до Трейсі. Відтепер у житті все відбувалося так, як хотів Спенсер.

Хепберн і Трейсі

Хепберн і Трейсі – 9 фільмів та 27 років життя разом

«Ми їли те, що подобалося йому. Робили те, що подобалося йому. Жили таким життям, яке подобалося йому. Йому не подобалося те чи це – я виправляла те чи це. Це могло бути навіть рисою характеру, яку я в собі любила чи високо цінувала. Але це не грало ролі – я виправляла її. Одна думка про те, що я приношу йому задоволення, вже приносила задоволення мені».

Читайте також: Перші: «залізна леді» на ім’я Індіра

Останні роки

Для повоєнних років зв’язок знаменитої акторки з не менш знаменитим одруженим актором був сенсацією. Проте парі швидко дали спокій, можливо тому, що вони жили надто тихо. Ніколи не з’являлися разом на офіційних заходах. Не коментували свої стосунки та не провокували публіку. Їхній роман був таємницею, про яку знала вся Америка, але при цьому робила вигляд, що їй нічого не відомо.

«Поняття не маю, які почуття Спенс відчував до мене. Він ніколи не говорив про це, я теж. Ми просто пліч-о-пліч пройшли життя двадцять сім років, і весь цей шлях я була абсолютно щасливою. Це називається кохання».

Хепберн і Трейсі

Фільм «Вгадай, хто прийде до обіду?» став їхньою останньою спільною картиною

Для Кетрін кар’єра завжди була на першому місці. Та коли здоров’я Спенсера погіршилося, вона зробила перерву та весь свій присвятила турботі про кохану людину. П’ять років вона була поруч: оточувала комфортом, підтримувала, втішала й розважала. А коли Спенсер помер, не прийшла на його похорон, уникаючи скандалів і виявляючи повагу до сім’ї та пам’яті Трейсі.

Останній фільм, у якому вони зіграли разом – «Вгадай, хто прийде на обід?» – був номінований на Оскар у десяти категоріях і мав величезний успіх у публіки. Трейсі не дожив до його виходу на екрани. А Хепберн так і не спромоглася змусити себе подивитися картину, де вони востаннє з’явилися вдвох. Акторка пережила коханого на 37 років, написала зворушливі мемуари та випустила фільм «Спенсер Трейсі: данина поваги від Кетрін Хепберн».

Читайте також: Перші: як Жасмін Періс, єдина з жінок, подолала загадковий і найвиснажливіший ультрамарафон світу

Долучайтесь до наших соцмереж, аби бути в курсі усіх важливих новин та подій: Facebook, Telegram, Instagram