З маленьких різнокольорових цеглинок можна зібрати майже все, на що вистачить фантазії – замки та цілі міста, космічних прибульців та електронних роботів. Продукція датського бренду за популярністю перевершила навіть знаменитих ляльок Barbie. Але сьогодні мало хто знає, що свою історію компанія починала з дерев’яних качечок, моделей тракторів, прасувальних дошок та садових сходів.
Дерев’яні іграшки
Оле Кірк Крістіансен з 14 років навчався теслярським роботам у свого старшого брата і досить непогано опанував справу. У 20-річному віці він поїхав до Німеччини, а пізніше до Норвегії, де працював теслярем. Через кілька років повернувся додому, на власні заощадження купив столярний цех зі складом і відкрив магазин деревини. Незабаром одружився з норвежкою Кірстін Серенсен, у молодій сім’ї один за одним народилися четверо синів.
У 1930 році Оле заснував компанію з виробництва дерев’яних предметів домашнього вжитку – кухонне приладдя, сходи та прасувальні дошки. Разом з ним працював і його син, Готфрід, який пішов стопами батька ще в 12 років. Але настала світова фінансова криза, попит на вироби для будинку різко впав, треба було шукати вихід і нові напрямки, які б приносили прибуток. Тоді Крістіансен вирішив випускати дерев’яні іграшки, які навіть у лихоліття мали попит. Після зміни напряму треба було вигадати назву.
Читайте також: Ліцензія — це гра в довгу: як молода пара з Харкова створила дитячий бренд, що працює зі світовими гігантами
Варіантів було багато, але зрештою зупинилися на слові LEGO, утвореному від двох інших – Leg та Godt, що в перекладі означають «грати добре». Через кілька років Оле дізнався, що латиною назва його компанії звучить як «я збираю».
Останні новини
- Що дивитись у жовтні? 8 найкращих серіалів місяця
- «Антологія українських колискових» в авторській обробці зібрала унікальні пісні
- Тиждень української мови у вікіпедії: як долучитися й отримати подарунки
- Готуємо для дітей на Геловін: рецепт моторошних безе-привидів
- «Вільєтт»: в Україні видадуть твори сестер Бронте
Новости на главной
У 1932 році дружина Крістіансена померла, залишивши його з чотирма дітьми. З того часу підприємець повністю зосередився на роботі. Спочатку майстерня Оле почала робити дерев’яних качечок і свинок, машини та будиночки. Недорогі та прості, вони добре продавалися, до того ж витрати на виробництво були скромними: поруч із батьком працювали його старші сини. Через кілька років колектив LEGO збільшився до 10 осіб, але всі вони були висококласними майстрами, захопленими своєю роботою.
З перших зразків іграшок головним акцентом на виробництві стала якість. Недарма на стіні цеху Оле Крістіансен одного разу написав: «Тільки найкраще є гідним».
Читайте також: Чому ментальний стан стає центром уваги: Аніта Соловей про механізми для успішного ведення власної справи
Початок шляху
До 1936 року колекція розробок компанії складалася з 42 різних іграшок. Вже тоді вони були недешевим задоволенням. Паралельно з виробництвом дитячих моделей майстри працювали над тими самими дерев’янимипредметами для домашнього вжитку.
Наступні роки в історії компанії стали складними та частково переломними. Пожежа практично повністю знищила єдину фабрику. Але Крістіансен не опускав руки – це було його єдине джерело засобів для існування п’ятьох чоловіків. Відразу після відновлення виробничих приміщень стало зрозуміло, що тепер LEGO займатиметься тільки іграшками. Кількість персоналу зросла вже до 40 чоловік, згодом Крістіансени офіційно зареєстрували компанію.
Через сім років LEGO отримала права на розробку англійського психолога, основу якої складали кубики, що могли б з’єднуватися з іншими подібними деталями. У підсумку можна було зібрати якусь невелику конструкцію. Тоді ще не було акценту на способах кріплення, тому перші моделі так само швидко розпадалися, як і збиралися. Проте це були перші спроби грандіозного початку. Старшому сину Оле на той момент вже виповнилося 30 років, і Готфрід нарівні з батьком займався виробництвом. Він був першим, хто зрозумів суть конструкторів LEGO та усвідомив, що майбутнє саме за такими іграшками.
Читайте також: Як будувати рутину своїх робочих буднів, щоб залишатись бʼюті мейт і бізнесвумен водночас
У компанії почали поступово відходити від дерева на користь пластмаси. Незабаром сім’я Крістіансенів придбала найбільшу у Данії форму для відливання пластику, що дозволило їм налагодити масове виробництво.
Становлення та розвиток
Наприкінці 40-х років в асортименті компанії було близько 200 різних моделей пластикових та дерев’яних іграшок. Але лише у 1958 році Готфрід Крістіансен, на той час керівник компанії, запатентував систему будівельних елементів із кубиків. Це була абсолютно нова ігрова модель, що дозволила набагато міцніше з’єднувати деталі між собою. Тільки тоді він отримав право називатися конструктором.
Втім, до появи знаменитих кубиків LEGO під керівництвом Готфріда сталася ще одна найважливіша подія: 1955 року було випущено тематичний набір іграшок LEGO. Це був прообраз того, що всі побачили через багато років, коли компанія почала випускати популярні тематичні серії (космос, місто, лицарі, ковбої та інші). Вже перші набори користувалися величезною популярністю серед дітей та дорослих.
Читайте також: Бренд українського ремесла NADRA презентував колекцію, присвячену Карпатам: фото
У 1960 році компанію знову спіткала руйнівна пожежа, внаслідок чого згорів цех із виробництва дерев’яних іграшок під брендом LEGO. Керівництво вирішило не відновлювати їх виробництво, а відремонтований цех віддати під пластикові деталі. На той момент LEGO вже встигли продати 50 варіантів наборів у багатьох країнах світу. Через два роки було створено приватну авіакомпанію LEGО, і конструктори почали постачати до США.
Стрімкий прорив
Одним із принципів роботи компанії став обов’язковий пункт зворотного зв’язку з клієнтами. Завдяки цьому підвищувалася якість продукції та розширювався асортимент.
LEGO став одним із тих виробників, що спочатку цікавилися думкою клієнтів, а потім приступали до розробок. Так народився надуспішний проект – залізниця, після якого новинки з’являлися одна за одною. У 1968 році в місті Біллунд відкрився перший тематичний парк Legoland, а компанія отримала премію за найкращу іграшку року.
До речі, продукція LEGO була орієнтована не лише на хлопчиків. Для дівчат випускали спеціальну колекцію, яка дозволяла збирати лялькові будиночки з меблями. А відомий проект «Дупло» взагалі був однаково розрахований на будь-яку аудиторію молодшого віку.
Читайте також: Бренд KOLOMATSKA презентував оливкові свічки з подільським розписом «Рибки»: фото
1973 року з’явився знаменитий логотип LEGO. Невдовзі після цього компанія відкрила виробництва поза Данією – перший завод з’явився у Швейцарії. Через чотири роки компанію LEGO очолив уже онук Оле Крістіансена – Кельд.
Падіння та злети
Асортимент LEGO ріс не щодня, а щогодини. Та головне – споживачі любили ці яскраві кубики. 1980 року любителі конструктора побудували з деталей величезну вежу заввишки 13 метрів. Успіх пластикових цеглинок був приголомшливим.
Здавалося б, стабільності компанії нічого не загрожує. Але вже у 1990-ті роки світ почали захоплювати численні підробки. Щоправда, їх відрізняла низька якість, але й ціна була набагато нижчою, ніж у оригінальних конструкторів. А з 1991 року, з початком ери комп’ютерних відеоігор, компанія LEGO 11 років зазнавала збитків. Виправити це становище вдалося лише з виходом нових роботизованих наборів. У ХХІ столітті по всьому світу поширилося захоплення LEGO-анімацією.
Читайте також: Успіху можна досягти, лише якщо ти твориш, а не намагаєшся творити: інтерв’ю із Сарою Хоскінґ
У 2013 році з деталей LEGO збудували повнорозмірний автомобіль, який працює на поршнях зі стисненим повітрям. Автомобіль зміг розвинути швидкість до 30 км/год. На спорудження такого дива техніки пішло близько 500 тисяч деталей.
А у 2017 році відчинив двері новий Будинок LEGO у Біллунді – творчий всесвіт для дітей та дорослих. Незважаючи на повсюдну електроніку та роботизацію, життя маленьких яскравих кубиків продовжується і сьогодні.
Долучайтесь до наших соцмереж, аби бути в курсі усіх важливих новин та подій: Facebook, Telegram, Instagram